KURBAN BAYRAMI HAZIRLIKLARI TAMAMLANDI

18 Eylül 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
421 defa okundu.
KURBAN BAYRAMI HAZIRLIKLARI TAMAMLANDI

foto

Kırşehir Belediyesi Kurban Bayramı öncesi hazırlıklarını yapıyor.

 

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde Kırşehir Belediyesi, vatandaşların daha huzurlu bir bayram geçirmesi için tedbirlerini aldı.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Kurban Bayramı öncesi Kırşehir Belediyesi’ne bağlı birimler tarafından gerekli bayram tedbirlerinin alındığını, bayram öncesi ve bayram süresince görev yapacak olan personelin, vatandaşların bayramı rahat ve güvenli geçirmeleri için çalışacağını söyledi.

Gıda Kontrolleri Arttı

Bayram öncesinde yiyecek, içecek satan işyerleri üzerinde kontroller yoğunlaştırılırken vatandaşlara bozuk ve miadı dolmuş gıda maddeleri satılmaması ve yedirilmemesi için işyerlerine gerekli denetimler yapılıyor. Ayrıca 4077 sayılı Tüketiciyi Koruma Yasası gereğince herkesin bütçesine göre alışverişini sağlaması bakımından satışa arz edilen malların üzerlerine etiket takılması sağlanıyor. Ana caddeler ve ara sokaklarda işportacılık yapan seyyar satıcılar, semt pazarına yönlendirilirken semt pazarlarında da herhangi bir aksaklık meydana gelmemesi için gerekli tedbirler alındı.

İlgili Müdürlükler 7/24 Hizmette Olacak

Bayram öncesi kurbanlık hayvanlar, hayvan pazarı(Hayvan Pazarı Borsasında)ve Kurban Hizmetleri Komisyonunca alınan kararlar doğrultusunda belirtilen kurbanlık hayvan satış yerlerinde alım ve satımları gerçekleştirilecek. Belediye Veteriner Hekimi ve Zabıta ekiplerince işbirliği ile koordinasyon sağlanarak denetleme ve kontrolü sürekli yapılacak. Kurban kesim yerlerinde sağlık kurallarına, hijyenik şartlar ve dini kurallara azami ölçüde uyulması sağlanacak. Bayram süresince kapalı ve açık park alanlarından ücret alınmaması için gerekli tedbirler alınacak.

Mezarlıklar Bayrama Hazır

Mezarlıklar da ismine yakışır bir hale getirildi ve Kabristanlar arasındaki yolları bozuk olan yerlerde yol yapım çalışmaları tamamlandı. Kırşehir halkı özellikle bayramlarda kabristanları daha fazla ziyaret etmekte. Kırşehir Belediyesi bu durumu göz önünde bulundurarak Kurban Bayramı öncesinde mezarlıklardaki periyodik olarak temizlik ve bakım çalışmalarını yaptırdı. Mezarlık ziyareti için arefe günü 11.00 – 18.00 saatleri arasında belediye önünden ücretsiz otobüs seferleri düzenlenecek. Ayrıca mezarlıklarda arefe günü lokum ve gülsuyu bulundurarak ziyarete gelenlere ikram edilecek.

Belirlenen alanlar dışında kesim yapılamayacağı belirtilerek bu konuda vatandaşların anlayışlı olmaları istendi. Şehirde; Yerköy yolu üzerinde bulunan İstanbul Et Kombinası, Organize Sanayi Bölgesi sınırları içerisinde bulunan Kısmet Et ve Kırşehir Et Kombinası ve kapalı Pazar yeri , kurban kesim yeri olarak belirlendi. Ayrıca vatandaşlar kendi özel mülklerindeki bahçelerinde de kurban kesimi yapabilecek.

Kesimlerde dikkat edilmesi gereken en önemli husus cadde ve sokak aralarında kurbanların kesilmemesi.

Kurban Bayramı dolayısı ile vatandaşların keseceği kurbanlarından çıkacak olan çeşitli atıkların gelişigüzel olarak bırakılmaması ve düzenli toparlanması için Kırşehir Belediyesi bayram öncesinde Kurban Poşeti de dağıtacak ve kurban kesim yerleri ilaçlanarak şehre gezici araçlarla gül suyu sıkılacak.

Telefonla Acil Hizmet

Kurban Bayramı süresince kurban atıkları kontrol edilip en kısa sürede kaldırılarak çevreyi rahatsız etmeleri önlenecek. Bu konularda vatandaşlar; her türlü şikâyetlerini günün her saatinde 153 Alo Zabıta veya 214 10 10 numaralı AK MASA şikâyet hattına bildirebilecek. Temizlikle ilgili şikâyetler için 214 10 10 veya 153, su arıza işleri için 185, inşaat kanalizasyon sorunları için 214 10 10 yangın ve afetler için 110 İtfaiye, cenaze hizmetleri için 188 numaralı telefonlardan 24 saat hizmet verilecek.

 

 

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN