KUR’AN KURSLARI ÖĞRENCİLERİN BAŞARISIYLA TAMAMLANDI

25 Ağustos 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
460 defa okundu.
KUR’AN KURSLARI ÖĞRENCİLERİN BAŞARISIYLA TAMAMLANDI

ha2012317130710-22431

Kırşehir’de 9 bin 34 çocuk yaz Kur’an kurslarında İslami bilgilerin eğitim ve öğretimine vakıf oldu.

 

Kırşehir İl Müftülüğü’nce 22 Haziran’da başlayan Yaz Kur’an Kursları yoğun katılımla 21 Ağustos’ta tamamlandı.
22 Haziran’dan 10 Temmuz’a kadar 1. Dönem, 13-31 Temmuz arası 2. Dönem, 21 Ağustos’a kadar da 3. Dönem olmak üzere dönem dönem kayıtlar halinde eğitimlerin verildiği Yaz Kur’an Kursları’na il genelinde 9 bin 734 çocuk katıldı.
Kırşehir Merkezde toplam 242, il genelinde ise 524 kişinin görevlendirildiği Yaz Kur’an Kursları’na il merkezinde toplam 4 bin 702, il genelinde ilçeler de dahil olmak üzere 9 bin 734 öğrencinin katıldığı söylendi.
Kırşehir’de 2 ay süren Yaz Kur’an Kursları’nın tamamlanmasının ardından kurs sürecine ilişkin basına açıklamalarda bulunan Kırşehir İl Müftüsü Mehmet Şahin, velilere ve kurs görevlilerine teşekkür etti.

Kurslarda verilen derslerin takibini yaparak faydalı ve güzel bir yaz dönemi geçirdiklerini ilgi ve gösterilen rağbetten memnun olduklarını dile getiren Müftü Mehmet Şahin;“Yaz k urslarımızı tamamladık. Bilindiği üzere her sene okulların tatile girmesiyle yaz aylarında 2 aylık süreyi içine alan bir müddet zarfında Diyanet İşleri teşkilatının tüm illerdeki birimleri olan Müftülüklerimiz ve onların mahiyetindeki cami ve Kur’an kurslarımızda yaz kursları açıyoruz Kur’an eğitimi ve dini bilgi eğitimi olmak üzere. Bu kurslarımızda çocuklarımıza dersler veriliyor. Bu sene de aynısı yapıldı. 22 Haziran tarihi itibariyle başlattığımız yaz kurslarımız 21 Ağustos tarihi itibariyle sona ermiş oluyor.
Ben de kurslarımızı bizzat yerinde yapılan dersleri, görevlilerimizi imkan ve fırsat ölçüsünde takip ettim. Güzel ve faydalı olduğunu, ilginin ve rağbetin çok olduğunu müşahede ettik. Murakıplarımız ve değişik kanallarla da bu işlerin takibini yaptık. Toplantılarla zaten bu işin şuurunda ve gönüllüsü olarak bu hizmeti yürüten gerek cami görevlilerimiz, gerekse Kur’an kursu öğreticilerimiz bayanlar canla, başla çocuklarımıza Kur’an-ı Kerim’i, Allah kelamını olabildiğince okuyabilmelerini sağlamak, ezberlerden bir kısım hayat boyu lazım ibadet bilgilerini, dua ve surelerini öğretmek için ve dini bilgiler vermek, siyer ve ahlak bilgileri vermek üzere gayret gösterdiler. Büyük ölçüde de başarılı olundu, ama Ramazan-ı Şerife denk gelmişti. Bayramın araya girmesi tatil havasına soktuğu için orta kısımlarda birazcık böyle bir sekte diyebileceğimiz kadar eksilme oldu. Ama genel anlamda ilk başladığı gibi ki seviyeyi bulamadıysa da sonradan yeniden ivme kazandı.
İl merkezinde bu sene yaz itibariyle biz 153 tane yerde kurs açtık. Köylerimizde camilerin tamamında olmuyor. Kurslarımızı sınıf kabul ediyoruz ve 15 kişilik öğrenci grubu bulan görevlimiz sisteme kaydediyor. Sınıf açmış görünümünde olanlar 153 tane yer oldu. 3-5 öğrenci bulunan yerlerde de sınıf açmış görülmemekle birlikte öğrenci okutulmaya devam ediliyor. Resmi anlamda sınıf açmış, 15 kişinin üstünde kayıt yapmış ve ders devam ettirmiş olan kursumuzun sayısı il merkezimiz itibariyle 153, il geneli itibariyle de 396 yerde açıldı. Merkezde toplamda 242 elemanımız bu konuda çalıştılar, istihdam edildiler. İl genelinde ise 524 kişi kurs yürüttüler. İl merkezimizde toplam 4 bin 702 öğrenci bu sene kurslarımızdan geçti. İl genelinde ilçelerimizin tümü dahil olmak üzere 9 bin 734 kişi kurslarımıza devam ettiler ve geçtiler.
Halkımız çocuklarını yönlendirdiler. Çocuklarda şevkle, gönüllü olarak geldiler. Bilgi yarışması yaparak da çocuklarımızın neler öğrendiğini kontrol ettik. Bu sene de bu şekilde yaz kurslarımızı tamamladık. Öğrencilerimizin hepsine bu manada özellikle velilerine teşekkür ediyoruz. Din görevlilerimiz ve Kur’an kursu öğreticilerimize de ayrıca teşekkür ediyorum.” dedi.

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN