KURAKLIK, KAPIYA DAYANDI!

16 Ocak 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
654 defa okundu.
 KURAKLIK, KAPIYA DAYANDI!

İstenen miktarda kar yağışının olmaması sebebiyle depolamalarda yeterli suyun gelmeyeceği tahmin ediliyor.

 KURAKLIK, KAPIYA DAYANDI!

Ülke genelinde meteorolojinin yaptığı tahminlere göre yağışların ortalamaların altında gerçekleşeceğini ifade eden DSİ 12. Bölge Müdürü Okan Bal, Kırşehir’deki son durumu da değerlendirdi.
DSİ 12. Bölge Müdürü Bal açıklamasında bölge müdürlüğünün sorumluluk alanında yer alan baraj ve göletlerde Ocak ayı itibarı ile doluluk oranları ve gelmesi beklenen muhtemel akımlara göre 2018 yılı için istenen miktarda kar yağışının olmaması sebebiyle depolamalarda yeterli suyun gelmeyeceğinin tahmin edildiğini kaydetti.

Okan Bal açıklamasında şu bilgilere yer verdi:

“SU MİKTARI GEÇEN YILDAN YÜZDE 10 DAHA AZ”

 

“Ülkemiz genelinde 2017 su yılında, uzun yıllar ortalamasına göre yüzde 14,5 ve 2016 su yılına göre de yüzde 15,3 oranında daha az yağış düşmesinden dolayı kurak bir yıl gerçekleşmiştir. Gerçekleşen bu yağış değerlerine bağlı olarak da depolama tesislerimizde kullanılabilir su miktarı geçen yıldan yüzde 10 daha azdır. Diğer taraftan, 2018 su yılının 6 aylık mevsimlik meteorolojik öngörü değerlendirmelerinde; Mart ayına kadar hemen hemen tüm aylarda ülkemiz genelinde ortalamanın altında yağış beklenmekte, işletme programları hesaplarında zaten düşük seviyede olan baraj göllerine girecek su miktarlarının ortalamanın altında olacağı öngörülmektedir.
Kırşehir’in de dâhil olduğu Bölge Müdürlüğümüz sorumluluk alanında yer alan baraj ve gölet rezervuarlarının Ocak ayı itibarıyla doluluk oranları ve gelmesi beklenen muhtemel akımlara göre 2018 yılı için istenilen miktarda kar yağışının olmayışından dolayı, yukarı havzadan depolamalarımıza yeterli suyun gelmeyeceği tahmin edilmektedir.

  KISINTILI SULAMA FAALİYETİNDE BULUNULMASI GEREKİYOR


         Bu nedenle, 2018 yılında kritik ve kısıntılı sulama faaliyetinde bulunulması, su kullanıcı teşkilatların görev alanları içerisinde aşağıda belirtilen tedbirleri alması gerekmektedir. Su tüketimi fazla olan bitkilerin ekim alanında sınırlama yapılacak şekilde genel sulama planlaması hazırlanmalı, fazla ekim yapılması engellenmeli,  tasarruflu su kullanma amacı ile yağmurlama ve damlama sulama yöntemleri tercih edilmeli; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca uygulanan tarımsal destek, teşvik, vb. uygulamalar da göz önüne alınmak suretiyle, basınçlı ve kapalı sistem sulama sahalarında tarla içi sulama sistemlerinin kurulması sağlanmalı, depolama tesisinden (baraj, gölet, vs.) sulama yapılmasına ve şebeke dışı (kanal üstü, vs.) sulamalara kesinlikle izin verilmemeli, su iletim ve uygulama kayıplarının azaltılması için gerekli bakım-onarım ve temizlik çalışmaları yapılmalı, sulama önceliği sabit tesislere (meyve bahçesi, çok yıllık bitkiler, vs.) verilmeli.

 

“KURAKLIĞA DAYANIKLI BİTKİLER TERCİH EDİLMELİ”

 

Gece sulamaları teşvik edilmeli, su dağıtım işinin planlı su dağıtımı yapılarak adil ve verimli bir şekilde yürütülmesi için teknik personel çalıştırılmalı ve su dağıtımı takip edilmeli, şebekeye alınan suyun ölçülmesi sağlanmalı, sulama şebekesinin kontrolü, sulamayı yöneten Kurumlarca (Sulama Birlikleri, Belediyeler, Köy Tüzel Kişilikleri, Özel İdareler) disiplinli bir şekilde yapılmalı ve boşa akacak sulama suyu ve kaçaklar önlenmeli, 2018 yılı için ekilecek bitki deseni seçilirken, kuraklığa dayanıklı bitkiler tercih edilmeli, şeker pancarı ekimi yapılan yerlerde, ekim kotasının dışındaki ekimlerin önlenmesi için ilgili Kurumlarca tedbir alınması gerekmektedir.”
Kırşehir’de görülebilecek kuraklık karşısında 2018 yılı sulama sezonunda, sulama tesislerinden faydalanan Kırşehirli çiftçilerin mağdur olmamaları için görev alanı içerisinde durumun ilan edilerek, gerekli tedbirlerin alınmasının sağlanması hatırlatıldı.

Haber Merkezi

Anahtar Kelime: ,
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On