KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI TOPÇU KIRŞEHİR’DEYDİ

3 Ekim 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
516 defa okundu.
KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI TOPÇU KIRŞEHİR’DEYDİ

DSC_1674

Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu Kırşehir’e gelerek çeşitli ziyaretlerde bulundu, il hakkında brifing aldı.

 

Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu, geçtiğimiz cuma günü Kırşehir’e gelerek çeşitli ziyaretlerde bulundu.

Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu’ya ziyareti boyunca Vali Vekili Gökhan Gürbüzerol, Milletvekili Salih Çetinkaya, Garnizon Komutanı Vekili J. Yrb. Muzaffer Canbal, Belediye Başkan Vekili Veli Şahin ve daire müdürleri eşlik etti.

Programına Valilik ziyareti ile başlayan Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu’yu valilik girişinde öğrenciler ellerinde çiçeklerle karşıladı. Bakan Topçu Valilik girişinde il protokolüyle toplu fotoğraf çekindi. Daha sonra Valilik Şeref Defterini imzalayan Bakan Topçu deftere yazdığı İstiklal Marşı’nın ilk iki satırının ‘Korkma Sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak. Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak…’ eşsiz cümlelerini kendisine çiçek sunan ilkokul öğrencilerine okuttu. Ardından yazdığı İstiklal Marşı’nın ilk iki satırına istinaden konuşma yapan Bakan Topçu; ” Ben öncelikle şehit olan asker ve polislerimize rahmet, yaralı asker ve polislerimize de acil şifalar diliyorum. Biz ülkemizle bölünmez bir bütünüz. Bu ülkeyi bölmeye kimsenin gücü yetmez.” dedi. Daha sonra Kırşehir’e değinen Bakan Topçu Kırşehir’in bir kültür ve tarih şehri olduğunu, ancak Kırşehir’in şimdiye kadar hak ettiği değeri görmediğini söyledi. Yanındaki öğrencilere Şemsi Yastıman’ın kim olduğunu soran Bakan Topçu, öğrencilerin Şemsi Yastıman’ın kim olduğunu bilmediklerini söylemeleri üzerine “O halde öğretmeninize verdiğiniz çiçeği geri alın. Öğretmeniniz neden size Şemsi Yastıman’ı öğetmedi?” diyerek espri yaptı.

Bakan Topçu, “Kırşehir tarihi ve kültürüyle örnek şehirlerimizden birisidir. Ben Ahiler diyarı Kırşehir’e gelmekten ötürü çok mutluyum. Kırşehir’de Neşet Ertaş’ımızı, Şemsi Yastıman’ımızı tanımalı ve tanıtmalıyız. Aynı zamanda Kırşehir’in kendine has şivelerini de bilmemiz gerekir. Zira Kırşehir’de eskiden konuşmalarda ‘Sümsük’ diye bir kelime kullanılırdı. Sümsük’ün manası ise ‘yumruk atmak’ demekti. Bunları bilmek ve gelecek nesillerimize öğretmen tarihimizi bilmemiz açısından önemlidir. Biz önemli kültürel varlıklara sahip olan Kırşehir’imizi turizm açısından da daha iyi seviyeye getirmek için çalışmalar yapıyoruz. Devlet ve millet olarak birlikte hareket edip bütün zorlukların üstesinden geleceğiz.” diyerek Kırşehir’i layık olduğu yere taşımak için çalıştıklarını ve çalışmalarına da devam edeceklerini söyledi.

Vali Vekili Gökhan Gürbüzerol da konuşmasında, Bakan Yalçın Topçu’yu kültür ve medeniyet kenti Kırşehir’de ağırlamaktan dolayı duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Bakan Topçu Vali Vekili Gökhan Gürbüzerol’dan il hakkında brifing aldıktan sonra bir sonraki durağı olan Emniyet Müdürlüğü’ne ziyaret gerçekleştirdi.

Ardından Ağalar Konağı’na geçen Bakan Topçu burada yaptığı konuşmasında da yine ülke bütünlüğüne değinerek; “Halk arasında Kürt-Türk ayrımı yoktur. Eğer halk arasında Türk- Kürt ayrımı olsaydı Kürt’ten ve Türk’ten gelinlerimiz damatlarımız olmazdı. Bu ayrımı yapanlar ülke bütünlüğümüzü bozmak isteyen, kendi menfaatlerinden başkasını düşünmeyen insanlardır. Ancak biz devlet olarak askerimiz ve polisimizle bu fırsatçılara aman vermeyeceğiz. Ülkemizin bütünlüğünü, birliğimizi bozmaya kimsenin gücü yetmeyecektir.” dedi.

Ağalar Konağı’nın ardında Güneykent’te bir tanıdığının evine ziyarette bulunan Bakan Topçu, daha sonra İl Jandarma Komutanlığı’na geçti. Burada Jandarma Komutanlığı personelleri ve beraberindeki protokolle hatıra fotoğrafı çektiren Bakan Topçu, Ahi Evran Külliyesi’ni de ziyaret ettikten sonra Yozgat iline gitmek üzere Kırşehir’den ayrıldı.

 

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN