KÜLLİYE TAMAM

18 Haziran 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
858 defa okundu.

külliye
Kırşehir Belediyesi tarafından organize edilen ve Belediye tarafından yapımına devam eden Ahi Evran-ı Veli Külliyesi için “Ahi Evran- ı Veli Külliyesi ve Ahilik Müzesi Çalıştayı” geçtiğimiz Cumartesi günü Makissos Otel’de yapıldı.
Çeşitli üniversitelerden bilim adamları, bakanlık yetkilileri ve konu ile ilgili otoritelerinde katıldığı çalıştayın birinci oturumunda açılış konuşmasını yapan Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, “Cumhuriyet tarihinin ilk külliyesini Kırşehir’de yapıyoruz. Bundan dolayı çok mutluyum. Sizlere de bu çalıştayımıza katıldığınız için çok teşekkür ediyorum. Bizim Ahi Evran-ı Veli Külliyesinin yapmaktaki amacımız, Ahilik felsefesini gelecek nesillere en iyi şekilde aktararak bu felsefenin yıllarca yaşamasını sağlamak. Bu yüzden bu proje bizim için çok önemli. Biz Belediye olarak kendimizi projeci bir ekip olarak tanımlıyoruz ve Kırşehir’i her alanda geliştirecek projeler yapıyoruz. Projeler bizim için her zaman üçayaklı olmalı. İlk olarak güzel bir proje yapacaksın, onu en iyi şekilde inşa edeceksin ve yaptıktan sonra da projeyi çok iyi işleteceksin. Biz her projemizde bunları uygulamaya çalışıyoruz. Bu projemizde uzman kişilerden aldığımız desteklerle Ahilik felsefesini en iyi şekilde yaşatacak ve anlatacak muhteşem bir proje yaptık. Ahilik Kırşehir’de bu proje sayesinde yılın 365 günü yaşayacak ve yaşatılacak. Projemize Gümrük ve Ticaret Bakanlığımız ile sivil toplum kuruluşlarımız destek çıkarak maddi yatırımda bulundular. Bizlere ve Ahiliğe sahip çıktılar. Buradan onlara da çok teşekkür ediyorum. Çünkü Ahilik Kırşehir’in en önemli değeri. Bu değeri yaşatmak, anlatmak, yaşamak çok önemli. Biz bu projemizde geçmişe sahip çıkarken geleceğe de ışık olmaya çalıştık ve son teknolojiyle de uyumlu bir proje yaptık. Projemiz tamamlandığında inşallah Türkiye’de eşsiz bir külliyeye sahip olacağız. Bu yüzden projemizin her aşamasında titizlikle çalışmamız lazım. Bugün burada projemizde yer alan müzemiz için fikir alışverişinde bulunmak için bir araya geldik. Fikirleriniz bizim için çok önemli. Tekrardan buraya kadar gelen bütün katılımcılara çok teşekkür ediyorum. Bize destek olan Kültür ve Turizm Bakanlığımıza ve sivil toplum örgütlerimize de çok teşekkür ediyorum” dedi.
Bahçeci’nin konuşmasının ardından Mimar İbrahim Hakkı Yiğit, Ahi Evran Külliyesi hakkında bilgilendirme yaptı. Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Müdür Yardımcısı Zülküf Yılmaz’da katılımcılara çok teşekkür ederek müzecilik tekniği açısından Ahilik Müzesi nasıl olmalı hakkında fikirlerini beyan etti.
Konuşmaların ardından çalıştayın ikinci oturumunda üç grup oluşturuldu. Birinci grup; “Ahilere göre Ahilik müzesi nasıl olmalıdır”, ikinci grup; “Sanat Tarihi açısından Ahilik müzesinin özellikleri, üçüncü grup; “Müzecilik tekniği açısından Ahilik müzesi nasıl olmadır” başlıkları altında istişarelerde bulundular. Çalıştayın üçüncü oturumunda grupların raporları sunuldu ve sonuçlar tartışmaya açıldı.
Çalıştayın son kısmında Cacabey Meydanı, Ahi Evran-ı Veli Külliyesi ve Kent Park ziyaret edildi.

Anahtar Kelime: ,
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN