KUDUZLA MÜCADELE BAŞLIYOR

19 Şubat 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
263 defa okundu.
KUDUZLA MÜCADELE BAŞLIYOR

20140417_KuduzlaMucadeleKuduz Mücadelesinde Havadan Aşılama Projesi Başlıyor

Kuduz, ülkemizde insan ve hayvan sağlığını halen tehdit eden önemli halk sağlığı sorunlarından biridir. Hastalığa sebep olan virus insanlara genel olarak virüsü taşıyan hayvandan ısırılma sonucuyla geçer. Etken olan virüs deri bütünlüğünün bozularak infekte olan salyanın deri altına girmesine neden olan ısırık sonucuyla vücuda bulaşır.

Hastalığa en duyarlı türler tilkiler, çakallar ve kurtlar olup, bu hayvanlar ile temas, boğuşma ve ısırılma yolu ile kedi, köpek vb. diğer evcil hayvanlar hastalığa yakalanabilirler.

Bu kapsamda Bakanlık yaban hayatında kuduz hastalığı ile mücadele amacıyla “Türkiye’ de Kuduza Karşı Ağızdan Aşılama Projesi’ni” uygulamaya koydu. Proje kapsamında İlimizde de aşılama çalışmasının başlayacağı belirtildi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada: “Proje ile yabani hayatta bulunan tilkilerin kuduz hastalığına karşı bağışıklığının temini hedeflenmektedir. Uygulamanın başarılı olması için Bakanlığımızca teknik olarak yapılması gereken prensipler planlanmış ve uygulamaya konulmuştur.

Söz konusu proje çerçevesinde özellikle tilkiler olmak üzere yabani hayvanların oral aşılama yolu ile bağışık duruma getirilmesi çalışmalarının ilimiz kırsalında yaban hayvanlarının yaşam ve dolaşma alanlarına zayıflatılmış canlı virüs içeren yemler (bait) bırakılması şeklinde aşı uygulaması yapılacağı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından bildirilmiştir.

Aşılama çalışmaları uçakla aşı kapsüllerinin havadan açık alan ve kırsala atılması şeklinde yapılacaktır. Bu çalışmada kullanılacak aşı, SAD B19 suşu ile üretilmiş attenue canlı bir aşıdır. Aşının çevresinde bulunan köfte şeklindeki yem, balık ve hayvan yemi ile parafin ve yağdan yapılmıştır. Aşı plastik bir kapsülün içinde alüminyum folyo ile kaplanmış halde köftenin ortasında yer almaktadır.

Aşılama çalışmaları boyunca program etkinliğinin azalmaması için, açık arazide ve yaban hayatta aşılama çalışması yapılan alanlarda çocuklar başta olmak üzere vatandaşlarımızın;

1- Canlı virüs içeren “bait” lere dokunmamaları, aşı kapsülleri ve çevrelerindeki yemleriyle temas etmemeleri;

2- Bu kapsüllerin (yemlerin) kesinlikle parçalanmaması ve bütünlüğünün bozulmaması;

3- Eğer halen bütünlüğü bozulmamış bir aşı yemi ise diğer kişilerin göremeyeceği bir yere doğru ayakla itilmesi, aşı yeminin yani köftenin kendisinin insan sağlığına zararlı olmamasına rağmen dokulmaması,

4- Yemlerin açılması/delinmesi ve aşı virüsünün bütünlüğü bozulmuş deriyle veya mükoz membranlarla teması gibi durumlarda ise en yakın sağlık kuruluşuna müracaat etmeleri;

5- Hekim tarafından Kuduz Aşısı Profilaksi programına alınan kişiler varsa aşılarını aksatmadan ve gününde yaptırmaları gerekmektedir.

Bakanlığımızdan gönderilen  afişler  Kırşehir Belediye Başkanlığı, Özbağ Belediye Başkanlığı, İl Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Halk Sağlığı Müdürlüğü, İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, Kırşehir Orman ve Su işleri Şube Müdürlüğü, Kırşehir İl Müftülüğü, Kırşehir Ticaret Borsası, Kırşehir Veteriner Hekimler Odası, Kırşehir Ziraat Odası Başkanlığı, 6 İlçe Müdürlüğü ve Bağlı Köy Muhtarlıklarına dağıtımları yapılmıştır.” ifadeleri kullanıldı.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On