Kudret Saylam’dan İsrail’e kınama

23 Temmuz 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
457 defa okundu.
Kudret Saylam’dan İsrail’e kınama

Türkiye’de 87 üniversitenin rektörü, ortak bir deklarasyon yayımlayarak, İsrail’in Gazze’ye saldırılarını kınadı.

Kudret Saylam’dan İsrail’e kınamaİsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları hakkında ortak açıklama yapan Türkiye’deki 87 üniversitenin rektörü, saldırıları kınadı. Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kudret Saylam’ın da imza attığı karara, 87 rektör imza koydu.

Rektörlerin kararı şöyle:

“Gazze’de büyük bir insanlık dramı yaşanıyor. Bu katliama karşı bütün dünya kör ve sağır gibi davranıyor. İsrail Yönetimi, muhakeme yeteneğini kaybetmiş ve namlunun hedefine çocukları koyarak zalimce saldırıyor. İslam Dünyası’nın mübarek Ramazan ayında, Gazze’de, iftarlar bomba seslerinin eşliğinde keder, acı ve gözyaşları ile açılıyor. Maalesef, zalime ve zulme göz yuman herkes bu vahşetin paydaşı oluyor.

“Bütün dünyanın, özellikle de İslam Dünyası’nın, Müslüman kardeşlerimizi ve İslami değerlerimizi hedef alan İsrail Yönetimi’nin eylemlerine karşı birlik, beraberlik ve dayanışma ruhu içerisinde ortak bir tavır ve duruş sergileme zorunluluğu bulunuyor. İsrail Yönetimi, bu hain saldırılarla hiçbir sonuca ulaşamayacak. Ancak; insanlık bu zulme sessiz kaldıkça ve göz yumdukça, hayatını kaybeden çocukların hikâyelerini daha çok dinleyecek.

“İmzası bulunan Türkiye Üniversiteleri Rektörleri olarak; işgalci İsrail Yönetimi’nin, 8 Temmuz 2014 tarihinde Gazze Şeridi’ne yönelik olarak başlatmış olduğu hava ve devamında kara saldırılarını şiddetle kınıyoruz. Aralarında masum çocuk ve kadınların da bulunduğu üç yüz elliden fazla sivil Filistinli’nin hayatını kaybettiği ve binlercesinin yaralandığı, uluslararası hukuka ve temel insan haklarına aykırı saldırıları nefretle telin ediyoruz.

“İşgalci İsrail Yönetimi’nin bu saldırısı ilk değildir ve uluslararası hukukun açıkça bir kez daha ihlalidir. Başta Birleşmiş Milletler olmak üzere, ABD, AB ve Arap Yönetimleri’nin önemli bir kısmının bu süreçteki açık destekleri, İsrail’in daha da saldırganlaşmasının temel nedenidir. Uluslararası toplum, İsrail’in insanlık ve savaş suçu olan bu politikalarına göz yumuyor. Oysa bölgesel ve uluslararası aktörlerin; işgalci İsrail Yönetimi’ne karşı açık tavır alarak, sonuç odaklı baskı politikaları uygulamaları bekleniyor.

“Ayrıca uluslararası nizamı koruma misyonu olan, ancak bu konuda başarısızlığı birçok kez teyit edilen Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin, bu saldırılardan dolayı İsrail’i kınayan ve yaptırımlar öngören bir kararı en kısa zamanda kabul etmesi ve uygulamaya koyması uluslararası kamuoyunca bekleniyor. Birleşmiş Milletler’in; İsrail Yönetimi aleyhine onlarca kararı olmasına rağmen, BM kararlarını uygulamayan İsrail Yönetimi’ne hiçbir yaptırım uygulamaması ise son derece düşündürücüdür.

“Türkiye Üniversiteleri Rektörleri olarak; 1-Gazze’deki zulme karşı ulusal ve uluslararası platformda kamuoyu oluşturma konusunda her türlü sorumluluğu alacağımızı, 2-Gazze’deki kardeşlerimize destek olmak için ülke çapında tüm üniversitelerimizde destek ve yardım kampanyaları başlatacağımızı, 3-Gazze’de hayatını kaybeden ve yaralanan mağdurlar için İsrail Yönetimi’nin tazminat ödemesi için tüm hukuki yolları kullanacağımızı, 4-Katliam emrini veren ve uygulayanların, uluslararası hukuk nezdinde hesap vermelerinin ve cezalandırılmalarının takipçisi olacağımızı, 5-Gazze’ye yönelik hukuksuz abluka ve işgalin kaldırılması için uluslararası kamuoyunu harekete geçireceğimizi, 6-İşgal edilmiş öz vatanlarında cezaevi hayatı yaşayan kardeşlerimizin, Başkenti Kudüs olan Bağımsız Filistin Devleti kurulması taleplerini desteklediğimizi, 7-Gazze’deki kardeşlerimize uygulanan bu insanlık dışı katliam bitinceye ve Gazze ablukası kalkıncaya kadar, İsrail Yönetimi’nin katliamını kınamayan İsrail’deki üniversitelerle; her türlü akademik, kültürel ve sosyal ilişkilerimizi sonlandıracağımızı, 8-İsrail Yönetimi’nin katliamına karşı tepki koyan, sesini yükselten, protesto eden İsrail Üniversiteleri ve Musevi Bilim insanlarıyla ise her türlü akademik, kültürel ve sosyal ilişkilerimizi devam ettireceğimizi, katliamı sonlandırma ve barış için yapacakları her türlü girişimlerine destek vereceğimizi, 9-Kendileri; ülkelerinin dışında barış ve huzur içinde yaşarken, kendi vatanlarında acı çeken ve hayatını kaybeden Filistinli mazlumlar için, İsrail Yönetimi’ne tepki koyan Musevi Cemaatlerine ve vatandaşlarına her türlü desteği vereceğimizi, kamuoyuna deklare ederken; Siyonist İsrail Yönetimi’nin saldırılarında hayatını kaybeden şehitlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve yaralılara acil şifalar dileriz.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN