Köylerde Fare Zehri Eğitimi Verildi

2 Kasım 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
407 defa okundu.
Köylerde Fare Zehri Eğitimi Verildi

Tarla Faresi 05.12.2014Kırşehir’de, farelerin etkili olduğu tarım arazilerinde uygulamalı fare zehri eğitimi verildi.

 

Merkeze bağlı Dulkadirli İnlimurat, Dulkadirli Yarımkale ve Dulkadirli Karşıyaka köylerindeki kahvehanelerde düzenlenen çiftçi eğitim programında ziraat mühendisleri tarla fareleriyle mücadeleyi anlattı. Eğitimi, Ankara Zirai Mücadele Merkez Enstitüsü uzmanları verdi. Köy kahvelerindeki toplantılarda bilgilendirilen çiftçilere fare yuvalarına fare zehri bırakılması uygulamalı olarak gösterildi.

Kırşehir Valiliği’nin desteğiyle İl Özel İdaresi kaynaklarından 100 bin lira değerinde fare zehri karma makinesi alınacağını ifade eden Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kenan Şahin, el değmeden üretilecek fare zehirlerini şikayetlerin yoğun olarak geldiği köylerden başlamak üzere dağıtacaklarını vurguladı.

Şahin, “Valimizin talimatıyla İl Özel İdaresi’nden bu çalışma ile ilgili 100 bin lira paramız tahsis edildi. Bir ay içerisinde ihaleyi yaparak bu makineleri alacağız. Makineye buğdayı koyuyoruz. Elimiz hiç değmeden fare zehri olarak paketleyip elinize veriyor. Bu makineyle 10 tona kadar fare zehri yapacağız” dedi.

Ankara Zirai Mücadele Merkez Enstitüsü uzmanı Dr. Sait Ertürk de tarım alanlarında besin tercihi olmayan zararlılar arasında tarla faresi, çekirge ve yaban domuzu olduğunu söyledi.

Tarla farelerinin aslında doğanın bir et deposu olduğunu belirten Ertürk, tilki ve yılanların bunlarla beslenerek çiftçilerin hayvanlarına zarar vermediğini dile getirdi.

Ertürk,  “Tarla faresi olmasa tilki koyuna saldırır, tavuğa saldırır. Yılan tavuğunuzu boğar. Onun için doğada bir denge unsurudur. Sıcak aylarda yeşil, serin aylarda da kuru bitkileri tercih ederler. Besin depolama diye bir özellikleri yoktur. Genelde aktif olarak beslenirler. Tarım alanlarına girdikleri zaman delik deşik yapıyorlar. Ortalama her 6-7 yılda bir tarla faresinden dolayı şikayetler artar. Tepe yaptığı zarar yılları vardır” diye konuştu.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN