Kadınlar Tarafından Geleneksel Yöntemlerle Hazırlanıyor

10 Temmuz 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
116 defa okundu.
Kadınlar Tarafından Geleneksel Yöntemlerle Hazırlanıyor

Kadınlar Tarafından Geleneksel Yöntemlerle Hazırlanıyor

​Yaz mevsiminin önemli ürünleri arasında yer alan dut, köy kadınları tarafından geleneksel yöntemlerle pekmez haline getiriliyor. Sağlık açısından faydaları olan ve özellikle kış aylarında daha fazla tüketilen dut pekmezi, yaz döneminde hazırlanıyor.

KÖYLERDE DUT PEKMEZİ ZAMANI

Yaş dutun pekmeze yolculuğu, dutun toplanmasıyla başlıyor. Ağaç dalları, yere serilen örtü üzerine silkeleniyor. Bu şekilde toplanan dut, daha sonra kazanlara dökülüp kaynatılıyor.

Ateşte kaynatılan dutun, ince bezlerden süzülerek şırası alınıyor. Tekrar kaynatılan şıra, kaplara dökülerek güneşte bırakılıyor. Yaklaşık 10 gün bu şekilde bekletilen şıra, sıcağın etkisiyle kıvam kazanarak pekmez halini alıyor.

Yaz mevsiminde birçok yerde olduğu gibi bölgemizin köylerinde de yetişen dutları ağaçlarından toplayan vatandaşlar da pekmez yapımına başladılar.

Bahçesinde yetiştirdiği dutları pekmez haline getiren vatandaşlar, üretilen dut pekmezini oğulları ve torunları için hazırladığını söylüyor.

ODUN ATEŞİNDE KAYNATILIYOR

Dut pekmezinin yapılışını anlatan vatandaşlar, “Dut ağacına çıkan bir kişi dallara vurarak dutların, yerde serilen naylonun üzerine dökülmesini sağlıyor. Toplanan dutlar kazanlara konuluyor ve odun ateşinde bir süre kaynatılıyor. Daha kaynayan ve su haline gelen dutların bir torba içinde suyu süzülerek kaba konuluyor. Kazanlara konulan dut suyu, odun ateşinde yavaş yavaş kaynatılarak pekmez halini alıyor. Tekrar süzülüp tepsilere aktarılan pekmez, gerekli kıvama gelmesi için bir ay boyunca güneş altında bekletildikten sonra pamuklu ince tülbent bez ile süzülerek bidonlara alınıyor. Bir süre dinlendirilen pekmez, tüketime hazır hale geliyor.”

DUT PEKMEZİNİN BİLİNEN FAYDALARI:

“Kansızlık çeken hastalarda büyük yararlar sağlar. Mide hastalıklarına, özellikle de ülser şikâyetine karşı faydalıdır.​ Astım ve bronşit hastalıklarına karşı yararlıdır.​ Soğuğa karşı vücut direncini artırıcı özelliğe sahiptir.​ Sporcular için enerji deposudur.​ Bebeklerin büyümesinde ve gelişmesine yardımcıdır.​ Çocukların zekâ gelişimine yardım eder.​ Gargara şeklinde ağız ve boğaz hastalıklarına karşı etkilidir.​ Çocuklarda sık sık rastlanan pamukçuk için de yaygın olarak kullanılmaktadır.”

HABER: SÜMEYYE ŞAHİN

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On