KOSGEB Kredisi Çıkan Esnafa Bankalar Engel Oluyor.

31 Aralık 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
224 defa okundu.
KOSGEB Kredisi Çıkan Esnafa Bankalar Engel Oluyor.

kosgeb_logosuKırşehir Esnafı Günlerce Bilgisayar Başında Sabahladı Ama Sonuç Hüsran

KOSGEB’in sıfır faizli kredi başvuru sonuçları, dün geçtiğimiz günlerde tüm Türkiye genelinde duyuruldu.  İlimizden de yaklaşık 350- 400 Şirketin müracaat ettiği sadece 38 kişiye çıkması hayal kırıklığı yarattı. Türkiye genelinde toplam 244 bin 890 işletme sahibinin merakla beklediği sonuçlar, yalnızca yüzde 6’lık dilime giren 15 bin kişinin yüzünü güldürdü. Ancak şanslı dilimde yer alan bazı firmaların da sevinci kısa sürdü. Sonucu alır almaz soluğu bankada alan işletme sahiplerinin bir bölümünü bankalar ‘finansal uygunluğunuz yok’ yada eften püften mazeret uydurma gerekçesiyle kapıdan geri çevrilmekteler. Olumsuz cevap alan bazı işletme sahipleri başka bankalara yöneldi. Ancak çoğu firma sahibi diğer bankalardan da benzer sonuçlar aldı.
ELLİ BİN TL YERİNE ON BİN TL VERİRİZ DENİLDİ
Geçen Hafta bankalarda yaşanan kargaşa bunlarla da sınırlı kanılamadı. Bazı bankalar ise kredi vermeyi kabul etse de bu kez de kredi limitlerini aşağı çekti. 50 bin TL için KOSGEB’den onay alan esnafların bazılarına “Limitiniz yetersiz size en fazla 10 bin TL verebiliriz” cevabı verildi.
KOSGEB TOPU BANKALARA ATTI
Gazetemiz 40 Arena’ya konuşan KOSGEB  yetkilileri de yaşanan sıkıntıları doğruladı. Kredilerde son sözün bankaya ait olduğunu ifade eden KOSGEB yetkilileri, “Biz firmaların mali durumunu göremiyoruz. Yapılan anlaşma gereği biz sadece kredinin faizini vereceğiz. Bu nedenle bankalar onay verirse süreç çalışacak. Yani bizden sonraki süreç banka ile esnaf arasında ilerleyecek. Kredi çıkmayanın yerine yedek listeden atama yapacağız” açıklaması yaptı.
BANKALAR KENDİLERİNİ SAVUNUYOR
Tepkilerin odağı haline gelen bankalar ise kendilerini KOSGEB ile yapılan sözleşme mutabakatı ile savundu. KOSGEB’in ana paraya kefil olmadığı için gelen başvuruları normal bankacılık statüsünde değerlendiklerini ifade edenbankacılar, “Limiti olmayan, kara listeye girmiş, ya da finansal açıdan sorunlu gördüğümüz firmalara kredi çıkmıyor” açıklamasını yaptı. Öte yandan henüz yasalaşmayan sicil affı düzenlemesinin de ret cevaplarını artırdığı ifade edildi.
BAKAN FARUK ÖZLÜ 130’A ŞİKÂYET EDİN
Bilim Sanayi Ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ise yazılı bir açıklama yaparak, esnafa sıkıntı çıkaran bankaların şikâyet edilmeseni istedi. Özlü, “İşletmeler, kredi kullanımı sırasında bankalar tarafından herhangi bir sıkıntı ile karşılaşmaları halinde, bakanlığın ‘ALO 130’ no’lu şikâyet hattı ile KOSGEB’e başvurabilirler” dedi.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN