SEZEN AKSU VE “ŞAHANE ŞEY YAŞAMAK”

21 Ocak 2022
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
438 defa okundu.
SEZEN AKSU VE “ŞAHANE ŞEY YAŞAMAK”

Osman Bölükbaşı Dara

Sevgili Dostlar;
Ünlü şarkıcı Sezen Aksu yapmış olduğu şarkılarla sürekli müzik sıralamalarında ilk sıralarda olmayı başarmış bir sanatçıdır.
“Şahane bir Şey Yaşamak” şarkısı da herhalde müzik hayatı boyunca hiç olmayacak kadar ilgi çeken şarkısı oldu. Bu şarkıda:
“Binmişiz bir alamete
Gidiyoruz Kıyamete;
Selam söyleyin o cahil
Havva ile Adem’e”
Sözleri geçiyor.
Bu şarkı ne zaman yapılmış? İlk olarak 2017 yılında Youtube’da yayınlanmış, sözleri ve müziği kendisine ait olan bir şarkı. Ama bizde Amerika yeni keşfediliyor.
Bu şarkı için yeni bir klip yapılmış ve öncelikle Sosyal medyadan “dini değerlere hakaret ediliyor” gerekçesiyle çok büyük tepki almış. Bu tepkilere daha Sonra Nihat Hatipoğlu da katılmış. Milliyetçi Hareket Partisi Lideri Devlet Bahçeli de partisinin Gurup toplantısında “Serçe isen serçeliğini bil, kuzgunluğa heves etme” diyerek sert bir şekilde eleştirmiştir.
Milli Beka Hareketi üyeleri de toplanarak Sezen Aksu’nun Kanlıcadaki evinin önünde protesto eylemi gerçekleştirip açıklamalarda bulundular. Ayrıca Diyanet İşleri Başkanlığı da bir bildiri yayınlayarak tepkisini göstermiştir.
Sezen Aksu’nun “Şahane Bir Şey Yaşamak şarkısı . Ankara’da aralarında avukat Mikail Yılmaz’ın da bulunduğu bir grup vatandaş tarafından yargıya taşınarak suç duyurusunda bulunuldu.
Tabii Sezen Aksu’ya destek verenler de var. Ünlü Piyanist Fazıl Say: “”Sezen’in tabii ki yanındayız, içinden geldiği gibi yapsın sanatını, hatta, sözlerin devamını da yazsın, oratoryosunu da besteleyelim” dedi. Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan da sosyal medya hesabı Twitter’dan: “Türkiye ancak fikir ve ifade özgürlüğü zemininde yükselebilir. Sanatçılarımız da sanatlarını icra ederken özgür olmalıdır. Şarkı sözlerini çarpıtan zihniyet bu ülkeye sadece kötülük yapmaktadır. Sezen Aksu’nun hedef alınması kabul edilemez” mesajı gönderdi.
Sezen Aksu’nun kendisi konu ile ilgili şu ana kadar bir açıklama yapmadı. Sanatçının açıklaması ve neler söyleyeceği merakla beklenmektedir.
Sezen Aksu, kim ne derse desin, kendisinin belli bir çizgisi olan ve uzun yıllardır toplumun büyük bir kesimi tarafından sevilerek şarkıları dinlenen bir sanatçıdır. Onun Adem ile Havva’ya cahil demesiyle onlar cahil olmazlar. Ancak bir şarkı sözüyle ortalığı havaya kaldırıp da, bir sanatçının belli kesimler karşısında hedef tahtasına oturtulması çok tehlikeli bir gelişmedir. Yarın bir gurup yobazın saldırısına uğramasının çıkartacağı gürültünün hesabını kimse veremez. Özellikle siyasiler başta olmak üzere tüm kesimlerin bu konuda daha ılımlı bir tutum sergilemelerinde fayda olacağını düşünüyorum.
Sezen Aksu’nun “selam söyleyin o cahil Havva ile Adem’e” demesi, yolsuzluklardan, döviz artışından, faizlerin yükselmesinden, emeklilere zam yapılmayışından, Dinin alenen istismarından, ekonominin tarihin en kritik dönemlerinden birisini geçirmesinden, (örnekler çok daha uzayabilir) daha mı fazla zararlı. Egemen Bağış’ın “Bakara, makara” diyerek Büyükelçi yapılmasından daha mı fazla dini hassasiyetlere zarar vermiştir?
Ya, bu şarkı beş yıl önce yapılmış. Şu ana kadar dine hakaret olmadı da birden bire nasıl dini değerlere karşı saygısızlık hassasiyetinin en üst seviyeye çıkmasına sebep oldu..
Bir yerlerden hükümetin zor durumda olmasından dolayı özellikle kurgulanıp kamu oyunun dikkatini bir başka yöne çekme taktiği çerçevesinde piyasaya servis edilmiş gibi bir kokular geliyor. Bekleyip göreceğiz.
Kalın sağlıcakla.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On