KÖSELİ’ DE KANSER TARAMASI YAPILDI

28 Mart 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
330 defa okundu.
KÖSELİ’ DE KANSER TARAMASI YAPILDI
KÖSELİ BELDESİNDE KANSER TARAMASI YAPILDI (İHA/KIRŞEHİR-İHA)

KÖSELİ BELDESİNDE KANSER TARAMASI YAPILDI (İHA/KIRŞEHİR-İHA)

Çiçekdağı İlçesi Köseli Beldesi’nde kanser taraması yapıldı.

Çiçekdağı İlçe Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Mustafa Yakışıklı kanserde tarama programları ile erken teşhisin önemine dikkat çekti ve bazı kanser türlerinde erken teşhis ve tarama yöntemlerinin yaşamsal önemi olduğunu söyledi.
Dr. Mustafa Yakışıklı, “Yapılan taramalar kanser belirtisi ve şikayetleri olmadan önce kanseri saptamaya yönelik olarak yapılan muayene, görüntü veya laboratuar işlemlerini içermektedir. Doktorun tarama testi yapması kanser var anlamına gelmez.” dedi.
Kanserin önlenmesi amacı ile eylem planlarının hayata geçirildiğini ifade eden Yakışıklı, “Kanserin önlenmesi amacıyla, kanserin önlenebilir ana risk faktörlerine karşı eylem planları Türkiye Halk Sağlığı Kurumumuz tarafından hayata geçirilmiştir. Birincil koruma kapsamında olan bu eylem planlarının (sigara ile mücadele, obeziteyle mücadele vb) yanı sıra erken tanı ve tarama programlarının da uygulanması hayati önem arz etmektedir.” diye konuştu.
Erken tanının kanserden korunmada büyük öneme sahip olduğunu anlatan Yakışıklı, ”Şüphesiz ki kanserde erken tanı hayat kurtarıcıdır. Bu konuda en büyük katkılardan birisi de her aile sağlığı merkezi (ASM) birimini birer KETEM’e çeviren aile hekimleri ile aile sağlığı elemanlarımızdan gelmiştir. Devraldığımız bu başarıyı korumak, ilerletmek ve her bireyin kendisine en yakın yerde kanser tarama hizmetlerine ulaşabilmesini ve ilçemiz genelinde bu hizmetlerin yaygınlaştırılmasını sağlamak öncelikli görevimizdir.” diyerek sözlerine son verdi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN