KÖŞE ADI: iç görü! Atila İNCE

4 Ekim 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
KÖŞE ADI: iç görü!  Atila İNCE

KÖŞE ADI: iç görü!

Atila İNCE

Merhaba Arena Okurları

Gazeteniz Arena’da haftada bir gün yazı yazacağım. Çocukluğumu ve gençliğimi büyüttüğüm, ozanlar diyarı bozkır ilindeki hemşerilerimle buluşacağım. Arena gazetesi ailesinin bir üyesi olmaktan da onur duyduğumu belirtmek isterim.

Yazı köşemin adını “içgörü” koydum. Buradan arena okurlarına duygu, düşünce ve gözlemlerimi aktaracağım. Aklımın erdiği, dilimin döndüğünce eğitim, toplum, insan ilişkileri konularında “içgörü”mü sizlerle paylaşacağım. Herkesin bir içgörüsü var, benimkini buradan okuyabileceksiniz. Yazı yazmayı seven ve keyif alan biriyim.

İlkokulu, ortaokulu ve liseyi Kırşehir’de bitirdim. Yükseköğrenimimi tamamlamak için memleketimden uzak kaldım. Mesleğimi hep Kırşehir dışında sürdürdüm. Ancak, memleketten hiç kopmadım. Hayatta iken anamı ve babamı, aile büyüklerimi, arkadaş ve dostlarımı görmek ve hasret gidermek için her yaz tatilimi Kırşehir’de geçirmekteyim.

Türkiye’nin bir çok bölgesinde çalıştım. Kırşehir’liyim demekten onur duymuşumdur. Kırşehir’lilik kimliğimi ruhumda ve yüreğimde hep taşımışımdır. Karşılaştığım insanlara ne zaman Kırşehir’liyim desem, mutlaka ortak bir konu olmuştur. Bu konuları daha sonraki yazımda uzunca değineceğim.

Kırşehir Arena gazetesinden yazı yazmam için bana bir teklif geldi. Neden yazı yazmam için teklif edildi? Beni nereden biliyorlardı?

Kırşehir’imizin yetiştirdiği değerli halk ozanı Neşet Ertaş’ın askerlik arkadaşıyla yıllar önce tanışma fırsatım olmuştu. Bana Neşet Ertaş’la bir anısını paylaştı. Bende bu anıyı, Neşet Ertaş’ın ölüm yıldönümünde facebook sayfamda yazdım. Çokça olumlu geribildirimler aldım. Liseden Edebiyat öğretmenim Ayşegül BAYCAN KILIÇ, bu anıyı “Eski Kırşehir Fotoğrafları” grup sayfasında paylaşmamı rica etti. Grubun yöneticilerle görüştüm, memnuniyetle yayınlayacaklarını bildirdiler.

İşte Arena gazetesiyle tanışmam bundan sonra oldu. Gazeteden bir mesaj aldım, Neşet Ertaş’ın askerlik anısını gazetede yayınlamak için izin istediklerini ve ayrıca gazetede yazı yazmamı teklif ettiler. Ben de kısa bir süre düşündükten sonra, bu nazik ve naif teklifi kabul ettiğimi gazete yöneticilerine bildirdim. Karşılıklı olarak prensipte anlaştık. Bana gazetede yer verdikleri için, gazete yöneticilerine teşekkür ederim.

Hangi konularda yazacağım? Yıllardır eğitim sisteminin içindeyim. Nasıl bir eğitim vermeliyiz? Eğitimciler nasıl olmalıdır? Anne-babanın rolü nedir? Çocuklarımızın geleceği… Buna benzer eğitim içerikli konuları köşemde tartışacağım. Toplumsal ilişkilere yönelik gözlemlerimi; insanı ve insanın çevre ile olan ilişkisini; insan ve doğa ilişkisini içeren konular hakkında düşüncelerimi ortaya koymaya çalışacağım.

Neden yazı köşesi adı kullanacağım? Yazı köşesinin adını çok önemsiyorum. Yazı köşesinin adı insana doğduğunda verilen ad gibidir. Yazıya kimlik büründürür. Yazının bütünlüğünü bir eksene oturtur. Gazete, yazar, köşe adı ve yazı bir ailedir. Aile üyelerini tamamlamak gerekir. Bir sonraki yazımda neden “içgörü” adını verdiğimi sizlerle paylaşacağım.

Bozkırın tezenesinin yurduna selam olsun.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com