KOMBİ BAKIMININ İHMALİ OLMAZ

6 Ağustos 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
463 defa okundu.
KOMBİ BAKIMININ İHMALİ OLMAZ

kombi-servisi

Kombilerinizi daha kaliteli ve sağlıklı kullanmak istiyorsanız bakımını zamanında ve doğru ellere yaptırınız.

 

Kırşehir Güntes Enerji Sistemleri sahibi Makine Mühendisi Ömer Çetiner, kombi bakımı hakkında Kırşehir halkını uyardı.

Kırşehir Güntes Enerji Sistemleri sahibi Makine Mühendisi Ömer Çetiner, kombi bakımı hakkında Kırşehir halkını uyararak, kombi kullanımının avantajlarını anlattı.
Çetiner, “Enerjide dışa bağımlı bir ülke olduğumuz için ne kadar tasarruf edebilirsek o kadar bağımsız olabiliriz” dedi.

Çetiner, “Şu an yaz sezonundayız ve kombinin bir şeyi yapılmazmış gibi anlaşılıyor, ama genellikle bakımlarımızı yaz ayında yaptırdığımız zaman kışın soğuk günlerinde hem mağdur olmayız, hem de servis yoğunluğundan etkilenmeyiz. Hem zaman kazanmak açısından yazın bakım yaptırmak daha iyi, hem de daha düşük ücretle bu bakımı yaptırabiliriz.
Kombi seçerken de dikkat edeceğimiz bazı konular var. Son zamanlarda yoğuşmalı kombi biraz daha ağırlık kazandı. Bunun biraz daha kazanmasını istiyorum. Çünkü yoğuşmalı kazanlarda yaklaşık yüzde 15 tasarrufumuz oluyor. Ayrıca çevreyi de kirletmiyoruz. 2017 yılından sonra yoğuşmalı kombiler daha ağırlık kazanacak. Bu konuya dikkat etmemiz gerekiyor. Enerji bizim için çok önemli bir unsur, çünkü dışa bağımlıyız. Enerji eşittir bağımsızlık diyebiliriz. Biz ne kadar enerjiyi az tüketirsek daha az bağımlı olacağız.
Doğalgazı daha az tüketerek ya da kombi bakımını yaptırdığımız zaman daha verimli bir çalışma olur. Bilhassa kullanım suyunda ki kireçlenme oranı artıyor. Kırşehir olarak suyumuz biraz kireçli ve kullanım suyunun aşanjöründeki oluşacak kireç tabakası sıcaklığın iletilmesini zayıflatıyor. Bu da verimsiz bir çalışma oluyor. Tesisatta yapacağımız bakımlar var. Genelde eğer peteklerde fazla kirlenme var ise bu da filtremizi tıkıyorsa suyunun temizlenip tekrar konmasında fayda var. Ayrıca lüzumsuz boşaltmalarda doğru değil. Çünkü suyun içerisinde oksijen var ve pas demir ile oksijenin birleşmesidir. Biz ne kadar tesisata yeni su basarsak ilave o kadar oksijen vermiş oluyoruz. Bu da sistemdeki paslanmayı ve kireçlenmeyi arttırır.
Önümüzdeki aylardan itibaren enerji verimliliği açısından kombilerde frekans konvertli pompaya geçilecek. Yeni çıkan bir yönetmelik ve şöyle bir faydası var. Daha az enerji tüketiyoruz. Merkezi sistemlerde zorunluydu, yıllardır kullanıyoruz. Şimdi kombilere de aynı uygulama oldu. Belki birazcık kombilerin fiyatlarını artıracaktır, ama ileri dönük olarak enerji tasarrufu sağlayacaktır. Vatandaşlarımızın kombilerinin bakımını yaz sezonunda yaptırmalarında büyük fayda var zaman açısından, fiyat açısından. Ayrıca kombi seçerken yoğuşmalı kombiye ağırlık verirlerse düzgün seçim yapmış olurlar. Eviniz küçükse yoğuşmalı kombi taktırmayın, peteğiniz az ise yoğuşmalı kombi taktırmayın şeklinde yanlış bir algı var. Bu doğru bildiğimiz yanlışlardan. Çünkü yoğuşma dediğimiz zaman bazı insanlarımız turbo motor gibi tekrar yakıldığını düşünüyor, öyle değil. Basitçe söyleyeyim, dönüş suyunu bacanın içerisinden geçiriyoruz, yani ön ısıtma yapıyoruz. Burada doymuş su buharı kendinden daha soğuk cisme ve ortama girdiği zaman suya dönüşür, yoğuşma dediğimiz olay budur.
Yüzde 10 verim diyoruz, nano teknolojisinde bile yüzde 100 verim yoktur. Basitçe zarardan kâr diyebiliriz. Boşalttığımız sıcaklıktan faydalanıyoruz. Evimizin küçük veya büyük olması fark etmiyor. Radyatörümüzün çok olmasının esprisi büyük binalar için değil, örneğin evimiz 5 metreküp panelle ısınıyorsa onu 7,5 metreküp panel yapalım. 10 ile ısınıyorsa 15 metre ile yapalım. Bu da dönüş suyundaki sıcaklığı düşüreceği için gidiş sıcaklığı ile geliş sıcaklığındaki farktan dolayı daha çok ısı transfer edilmesidir. Yoğuşmalı kombi tercihimiz olsun, frekans konvertli kombiler de tercimiz olsun.” tavsiyelerine yer verdi.

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN