KIZILAY’DAN DESTEKÇİSİNE ÖDÜL

25 Ağustos 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
559 defa okundu.
KIZILAY’DAN DESTEKÇİSİNE ÖDÜL

kan

Kızılay Kırşehir Şubesi tarafından 13 yıldır kan bağışlayan Mahmut Fidan’a bronz madalya verildi.

 

Kızılay Kırşehir Şubesi Kırşehir’de her yıl bağışta bulunan bağışçılarına teşekkür belgesi, bronz, gümüş ve altın madalya veriyor.
Ahi Evran Üniversitesi Ziraat Fakültesi çalışanlarından olan ve 2002-2015 yılları arasında aralıksız 13 yıldır kan bağışında bulunan Mahmut Fidan’a Türk Kızılay’ı Kırşehir Kan Merkezi Müdürü Dr. Zikri Gürel tarafından bronz madalya ve beratı verildi.
Kızılay’ın kendisini bronz madalya ile ödüllendirmesinden duyduğu mutluluğu dile getiren Mahmut Fidan, kan bağışının önemine dikkat çekti.
Mahmut Fidan “Ben 13 yıldır sürekli Kızılay’a kan bağışında bulunuyorum ve bunu artık geleneksel hale getirdim. Bulunmaya da devam edeceğim. Çünkü kan bağışı hem kendi sağlığıma yarar sağlıyor, hem de bir insana hayat vermenin huzurunu sağlıyor. Kan vermek sanılanın aksine sağlıklı bir insanın daha zinde olmasını sağlıyor. Kan sonuçta vücutta bir doku olduğu için doku yenilenmesi açısından son derece önemlidir. Benim tavsiyem her sağlıklı hemşehrimizin Kızılay’a kan vermekten çekinmemeleri ve bağışta bulunmaları.” ifadelerine yer verdi.
Türk Kızılayı Kırşehir Kan Merkezi Müdürü Dr. Zikri Gürel de Mahmut Fidan’a teşekkür ederek başladığı konuşmasında; “Kan acil değil mecburi ihtiyaçtır. Türkiye’nin ihtiyacı olan 1 milyon 800 bin ünite kanın toplanabilmesi için her fırsatta ülkemizin dört bir yanında kan bağış kampanyaları açıyoruz. Kırşehir’de de zaman zaman bu tür kampanyalarla gönüllü bağışçılardan kan alıyoruz. 18 yaşını doldurmuş, 65 yaşından henüz gün almamış olan sağlıklı bütün vatandaşlar kan bağışı yapabilir. Kan bağışı erkekler için 3 ayda bir, 4 ayda bir yapılabilir. Ama acil durumlarda iki ay dolduktan sonra da kan bağışı yapılabiliyor. Hiçbir sakıncası yok. Kırşehirli vatandaşlarımızın kan bağışına ilgisi gayet iyi. Düzenli olarak kan bağışında bulunan birçok insanımız var. Günü geldiğinde gerek Kan Merkezi’ne gelerek, gerekse ekiplerde bizi bulup kan bağışı yapıyorlar. Aldığımız kanları bölgemize gönderiyoruz Kayseri’de kan bankamıza. Kanlar tahlilden geçtikten sonra konfanitlerine ayrılıyor. Bunlar ayrı ayrı kan bankamızda muhafaza ediliyor. Hastanelerden talep geldikçe gönderiliyor. Kadınlar maalesef daha az kan veriyorlar. Kan bağışçılarının yüzde 90′ı erkeklerden oluşuyor. Sanıyorum ilerde kadınların da kan bağışına olan ilgileri artacak. Kan bağışı insan sağlığı için çok faydalı bir olay bağışlayan için. Hem hayat kurtarıyor, hem kendi sağlığını güvence altına almış oluyor.” özdeyişinde bulundu.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN