“Kişisel Hırs Ve İhtiraslarımızdan Arınmalı Helalleşmeli Kucaklaşmalıyız”

17 Ağustos 2022
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
126 defa okundu.
“Kişisel Hırs Ve İhtiraslarımızdan Arınmalı Helalleşmeli Kucaklaşmalıyız”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 33. Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat etkinliklerine katılmak üzere Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesine geldi. Hacı Bektaş Veli İlçesine gelişinden hemen önce Kırşehir Mucur Çıkışında ki Kozanoğlu dinlenme tesisine uğrayan Kılıçdaroğlu’nu Kırşehir’den yoğun bir halk ve partili karşıladı. Uzun bir konvoy eşliğinde Kırşehir Halkıyla Hacıbektaş’a geçiş yaptılar. Hacı Bektaş’ta ilk olarak bir dizi ziyaretlerde bulunan Kılıçdaroğlu,  daha sonrasında Çilehane amfi tiyatroda düzenlenen törene katıldı. Törende Son konuşmacı olarak kürsüye çıkan Kılıçdaroğlu, Hacıbektaş-ı Veli’nin yüzyıllar öncesinden çizdiği hoşgörü öğretisinde bahsederek Şunları kaydetti;  “Kişisel hırs ve ihtiraslarımızdan arınmalı, helalleşmeli, kucaklaşmalıyız. Hünkar’ın kucağında aslanla, ceylanı buluşturan, huzur duygusudur ve böyle bir ülkeyi birlikte kurmalıyız”

Hacı Bektaş-ı Veli’yi “Hünkar” olarak anan Kılıçdaroğlu yedi ana ahlaki unsuru öne çıkardı ve insanın yüreğini koruyan yedi muhafızın, “İlim, cömertlik, utanma duygusu, sabır, kanaat, korku ve edep ilkeleri” olduğunu söyledi.

“Devlet yönetenler utanma duygusunu içselleştirmeli”

Bu ilkelerin içerikleri konusunda da açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, insanlığın düşünsel zenginliğinin, aklın ve ilmin ürünü olduğunu vurgulayarak, “Geniş bir mutabakatı sağlamaya özen göstermeliyiz” dedi. Kılıçdaroğlu, “Yüzümüzü kızartacak duygulardan korunmalıyız, utanma duygusu, insan onurunu korur. Utanma duygusunu, devleti yönetenlerin içselleştirmesi lazım” diye konuştu.

Konuşmasında sabrın, ortak çözüm için çaba harcamanın yolunu açtığını vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Kanaatkar olmak önemlidir. Devleti yönetenler, devleti zenginleşme aracı olarak görmemelidir” dedi. Korku duygusunun, insanı yanlış yapmaktan koruyan bir duygu olduğunu anlatan Kılıçdaroğlu, “edep” duygusunun ise diğer altı muhafızın anlamlar bütünü olduğunu, Hacı Bektaş-ı Veli’nin öğretisinde bunun “Eline, beline, diline sahip olmak” olarak tanımlandığını söyledi.

Kılıçdaroğlu’na Hacıbektaş’ta yoğun ilgi

Hacıbektaş’a gelişinde kalabalık bir konvoyla Kırşehirli Vatandaşların da yoğun katılımlarıyla karşılandı. İlk olarak Beştaş olarak anılan bölgeyi ziyaret etti ve ardından Beştaş’ta yapılan cemevi ve mesire yerinin açılışını yaptı. Kılıçdaroğlu, kendisine hediye vermek isteyen dokuz yaşındaki Beren Akcan’la fotoğraf çektirdi. Beren Akcan Kılıçdaroğlu’na Hacıbektaş Gönüllüleri Semah Ekibi adına Hacıbektaş taşı olarak anılan mermerden yapılmış Hacı Bektaş-ı Veli heykelciği hediye etti.

Hacı Bektaş-ı Veli türbesini ve kültür merkezini ziyaret eden Kılıçdaroğlu, üç avludan oluşan mekanda ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle karşılaştı. Daha sonra Çilehane bölgesindeki amfi tiyatroya giden Kılıçdaroğlu, burada kadın ve erkeklerden oluşan 40 kişilik Hacıbektaş Gönüllüleri Semah Ekibi’nin semah dönmelerini izledi.(40 Arena Haber Merkezi)

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN