Kişisel Değerlendirme:

23 Aralık 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1530 defa okundu.
Kişisel Değerlendirme:

mustafa kılınç resim

 

 

 

 

 

Kişilere bir şeyi neden yaptıklarını sorduğumda, mantıklı geldiği için yaptıklarını söylerler. Aynı soruyu kendinize sorarsanız, muhtemelen yanıtınız ‘çünkü mantıklı’ geliyor olacaktır. Kişiler mantıklı şeyler yaptıklarını zanneder. Oysaki yaptıkları şeyler kendilerine göre mantıklı gelir. Her gün yaptığımız ve yapmaya devam edeceğimiz şeyler Dört nedene dayanır.

Kişilerin yaptıkları şeyler dört nedene dayanır

Kişiler;

Göze Hitap ettiği için,

Kulağa hitap ettiği için,

Duygulara hitap ettiği için,

Akla hitap ettiği için harekete geçerler.

Kişiler her zaman kararlarını dört nedenden birine bağlar

Gözümüze hitap ettiği için,

Kulağımıza hitap ettiği için,

Duygularımıza hitap ettiği için,

Aklımıza hitap ettiği için.

Göze, kulağa veya duygulara dayalı olarak yaptığımız şeyler bize anlamlı gelir. Ancak bize anlamlı gelen şeyler başkalarına mantıksız gelebilir.

Kişileri etkileme ve ikna etme kalıbında başarılı olmak için; onların göze, kulağa ve duygulara dayalı kararlar aldıklarını bilmeniz gerekir.

Öyleyse göze, kulağa, duygulara veya mantığa hitap ettiği için bir davranış kalıbı sıralaması oluşur. Kişilerin bir şeye karar verme sürecine, ‘davranış kalıbı stratejisi’ denir.

Davranış kalıbı stratejilerinde sıralamayı oluşturan ‘Beş’ aşama mevcuttur.

Tetikleyici Aşaması

Harekete Geçme Aşaması

Deneme Aşaması

Karar Noktası Aşaması

Sonuç Aşaması

Kişilerin ikna olması ve karar verme sürecinde farkında bile olmadan kullandıkları beş karar stratejisi vardır. Şimdi sizlerle bu sırrı paylaşacağım. Böylelikle kişilerin karar verme aşamalarında hangi süreçleri kullandığının farkında olacaksınız… Hazır mısınız?

Birincisi: Tetikleyici Aşaması; karar verme ve ikna etmemizi tetikleyen bir iç veya dış olay vardır.

İkincisi: Harekete Geçme Aşaması; çeşitli çözümler ürettiğimiz ve bunlar hakkında bilgi topladığımız bir süreçtir. Bu süreçte resim, ses, duygu veya kriterler listesini kullanırız.

Üçüncüsü: Deneme Aşaması;karar verme eylemi davranış stratejisinin en kritik aşamasıdır. Deneme her zaman için bir karşılaştırmadır. Alternatifleri temsil etmede kullandığımız resim, ses, duygu veya kriterler listesini, kafamızda bulunan resim, duygu, ses veya liste ile karşılaştırırız. Bu içsel resim, duygu, ses veya nedenler listesi bizim tarafımızdan oluşturulur ve bizi temsil ederler. Bunlar kişiden kişiye göre değişir. Ayrıca zaman içerisinde deneyimlerimizle birlikte de değişebilir.

 

Dördüncüsü: Karar Noktası Aşaması; kafamızda bulunan ideal resim, ses, duygu ve kriterlerimizle bize sunulanların uygun olup olmadığına bakıyoruz. Uygunluk varsa karar alıyoruz. Uygunluk yoksa bir başka alternatif üretiyoruz veya elimizdeki alternatif hakkında daha fazla bilgi topluyoruz ya da bazı durumlarda standartlarımızı düşürüyoruz ve daha azına razı oluyoruz.

Beşincisi: Sonuç Aşaması; son aşama olup, aldığımız ‘sonuç’tur. Aldığımız karara göre sonuçlar elde ederiz. Kararımızın kalitesi ve standartları aldığımız sonucun standartlarını belirler.

“Olgunlaştıkça kendimiz olmalıyız.”

Mustafa Kılınç

“İnsanoğlu; kendini algılayabilen, kendini yapılandırabilen,

kendini geliştirme ve değiştirebilme yeteneğinde

olan tek canlıdır.”

Mustafa Kılınç

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN