Kışın Kapalı Ortamda Spor Yapılmalı

22 Ocak 2022
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
86 defa okundu.
Kışın Kapalı Ortamda Spor Yapılmalı

Kışın kalın kıyafetlerin altında saklanmanın verdiği rahatlık ve soğuk havanın getirdiği üşengeçlikle alınan kilolar, kışın gelmesiyle büyük bir soruna dönüşüyor.
Aç kalma pahasına yapılan diyetler ve spor sonundaki başarısızlık koskoca mevsimi zehir ediyor. Peki bu başarısızlığın altında yatan ne? Neden yaz aylarını istenilen fit vücutla geçiremiyoruz?

Uzmanlara göre kışın yapılan spor, yazın yapılan spordan daha etkili. Kış aylarında vücut ısısına bağlı olarak beden spora daha iyi cevap verir, vücut daha çabuk define ve hipertrofi olur, daha iyi hat kazanır. Pilates eğitmeni Akın Erkoç konuyla ilgili; “Kış aylarında mevsim koşullarına bağlı olarak dış mekan sporları yapamayanlar sporu tamamen bırakmasınlar.
Salon sporları ya da evde yapılabilecek basit hareketler, yazın saatlerce yapılan spordan daha etkili olduğu için soğuk havalarda spor yapmak çok daha faydalı. Böylece yılın her ayı fit bir vücut sahibi olurken, havalar ısınmaya başladığında eyvah yaz geliyor sendromundan da kurtulmuş olurlar. Üstelik zorunluluktan yapılan ve daha yavaş etkisini gösteren spor kabus olmaktan çıkar ve bir yaşam biçimi halini alır” dedi.
Kışın spor yapanlar yaz aylarına kondisyon ve fiziksel olarak hazırlıklı olurlar. Kış aylarında yapılan egzersizler sayesinde yaz aylarında forma girmek için ek bir çaba göstermeye gerek kalmaz ve fit vücutların tadı çıkarılabilir.
Kışın Spor Yapmak Kalp ve Damar Sağlığına İyi Gelir
Havanın soğuk olması antrenmanlar sırasında vücudun daha fazla zorlanmasına sebep olur. Kalp daha hızlı kan pompalar ve kalp kasları yaz aylarına oranla daha çok çalışır. Vücudun ısısı yükselir, metabolizma hızlanır ve dolayısıyla vücut daha hızlı kalori yakarak yağ yakım sürecine ivme katılır.
Kışın Spor Yapmak Mutlu Eder
Kış aylarında havanın soğuması ve gökyüzünün kararması ister istemez kasvetli bir ortam yaratır. Pencereden bakılınca güneşin görülememesi insan psikolojisini de etkiler. Günler kısalır ve endorfin hormonunun salgılanması için yeterli gün ışığından yararlanmak zorlaşır. Bu gibi bir durumda egzersiz yapmak psikolojik olarak olumlu etkiler yaratır. Bilimsel çalışmalar kış aylarında spor yaparak depresyon ve anksiyete etkilerinden korunabileceğini göstermektedir.
Kışın Spor Yapmak Daha Fazla Kalori Yakılmasını Sağlar
Kış aylarında spor yapmak kilo kontrolünün sağlanmasına ve daha fazla kalori yakılmasına yardımcı olur. Soğuk kış günlerinde vücut mümkün olduğunca çok kaloriyi depolamaya programlanmıştır. Vücuda alınan kaloriler yağ olarak depolanarak daha soğuk kış günlerine metabolik bir hazırlık yapılır. Vücudun kendini korumak için benimsediği bu eğilim hareketsiz bir hayat sürülerek desteklendiğinden kış aylarında kilo almak yaz aylarına oranla kolaylaşır. Bu döngüyü yıkan ve spor yapan kişiler kış aylarında spor yapmanın en çarpıcı gerçeği ile yüzleşirler. Kışın yapılan egzersizler daha çok kalori yakılmasını sağlar. Vücut kendi ısısını korumak için daha çok çalışır ve metabolizma hızlanmak için depolanan yağları harcamaya başlar.(Haber Merkezi)

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On