Kış Hazırlıkları Başladı

18 Eylül 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
524 defa okundu.
Kış Hazırlıkları Başladı

Kırşehir’de Yemeklerinin Vazgeçemeyen İhtiyacı Olan Kurutmalık İhtiyaçlarını Toptan Karşılayan Vatandaşlar, Pazarcı Esnafının Yüzünü Güldürüyor.

Bir yandan kışlık sebze kurutan ev hanımları bir yandan da salça yapmaya çalışıyorlar. Kış hazırlığına başlayan vatandaşlar bir yandan kışlık sebze kurutmaya çalışırken bir yandan da kışlık salçasını yapıyor. Geleneksel el yapımı salça yapımı hemen hemen tüm mahallelerde rastlamak mümkün. Kurutmalık, patlıcan, kabak, biber ve acurun yanı sıra salçalık ihtiyaçlarını her yıl rutin olarak gerçekleştiren ve kış mevsimine hazırlık için kurutmalık Pazar alışverişine çıkan vatandaşlar Esnafın, yüzünü güldürdü. Pazarcı esnafının satışlarında artış görüldü. Kurutmalık ve salça satışının bir sektör haline geldiği Kırşehir’de ki dükkânların önünde renkli görüntüler oluşturan kurutmalık sebzeler, vatandaşların da dikkatini çekiyor. Daha önce sebzeleri evlerinde kurutan ev hanımları bu yılda geleneği bozmayarak kurutmalık alışverişine hummalı başladı. Kış mevsimine hazırlık için en önemli ihtiyaçlardan birinin kurutmalık olduğunu vurgulayan ev hanımları “Kış mevsimini rahat etmek için şimdiden kabak, patlıcan, bamya gibi sebzeleri alıp kurutmaya başlıyoruz. Bazen de aktarlardan ve kurutmalık satan pazarlardan alıyoruz” diye konuştu.

Kışa Hazırlık İçin Önemli Bir Adım

Kurutulmuş sebze almak isteyen ev hanımları içinde dizimler halinde satılan kurutmalıklardan, kabak, biber, bamya dizim fiyatlıları ise fazla cep yakmıyor sebzenin cinsine göre fiyat aralığı değişirken Kırşehirli vatandaşlar tarafından en çok tatlı biber ve patlıcan rağbet görüyor. Özellikle kış mevsimine yaklaşıldığı zaman satışların arttığını belirten esnaf, kurutmalık sezonunun Temmuz-Kasım arasında olduğunu dile getirdi. Satışlardan oldukça memnun olduklarını belirten esnaf, Kırşehir halkının yemek kültüründen taviz vermediğini ifade ederek, “Vatandaşlarımız, kışa hazırlık için kurutmalıklarını alıyor. Gerçekten kış mevsimine hazırlık için çok önemli bir adım. Vatandaşlarımız en çok tatlı biber ve patlıcana rağbet ediyor. Bütün Kırşehir halkını pazara gelip kış mevsimine hazırlık bağlamında kurutmalık sebze almaları için bekliyoruz” dedi.

Gerçekten Lezzetli Oluyor

Ev hanımları ise; “Kış mevsimini rahat geçirmek için kurutmalık Bamya, Kabak, Patlıcan, Biber gibi sebzeleri alıp şimdiden kurutuyoruz. Yaz mevsimi olduğundan dolayı ürünlerin birçoğu tarlada yetişiyor. Tarlada yetişen ürünlerin hepsi birbirinden lezzetli ve hormonsuz kışın ise sebzelerin yaz mevsiminde ki gibi tadı olmuyor. Sera ürünü olduğu için yaz mevsiminde ki lezzeti vermiyor. Bu sebepten hem de tasarruflu olduğu için kurutmalık sebzelerimizi alıp kurutmaya başlıyoruz. Aynı zamanda kuru sebze olduğu halde gerçekten lezzetli oluyor. Herkese kışa hazırlık bağlamında kurutmalık sebzeler almalarını tavsiye ediyoruz. Hem lezzetinden hem de kış mevsiminde sebzeler pahalı oluyor. Bayanlarımız mutlaka şimdiden kışa hazırlansınlar” şeklinde konuştu.

Haber Aslıhan Buyruk

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN