Kış hazırlıkları başladı

6 Ağustos 2022
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
158 defa okundu.
Kış hazırlıkları başladı

Kırşehirliler domates, biber, patlıcan gibi birçok sebzeyi kilolarca satın alarak kış için hazırlıklara başladı. Kırşehirli vatandaşların sebze almak için tercihleri elbette pazarlar oluyor.

Yaz sebze ve meyvelerini kışın da kullanmak isteyenler, Kırşehirli Hanımlar, kurutma, konserve ve turşu yapmak için kolları sıvadı. Bu nedenle de pazarların yolunu tutanlar, pazar esnafının da yüzünü güldürdü. Kırşehir’de ki kapalı Pazar da en taze sebzelere ulaşılabildiğini söyleyen Ayşe Öncü, mutfakların olmazsa olmazı domatesten vazgeçemediğini, yaz domatesinin lezzetiyle yemeklere ayrı bir tat kattığını söyledi. Pazardan 5 kilo domates satın alan Öncü, “Kışlık domates yapacağım, şimdilik 5 kilo aldım. Yaz bitmeden bir kez daha gelir yine alırım. Şimdi pazar arabam doldu. 5 kilodan kaç kavanoz çıkarsa ilk etapta bunları yapacağım. Normalde her yaz 70-80 şişe yapıyorum. Pazar arabasını doldurdum. Zor olacak ama taşıyacağım” dedi.

Salçalık domatesin kilosunu 6-7 liradan sattığını söyleyen Kırşehir pazarcı esnafı İsmet Tahtacı da “Şimdi kış hazırlığı yapmanın tam zamanı. Bu domatesten söğüş yapan da salçasını yapan da var. Tarla sahibinden alıp pazarda satıyoruz. Bugün 100 kasa getirdim. Tamamı bitiyor, hatta yetmiyor, akşamüstü müşterileri eli boş göndermek durumunda kalıyorum. Bazı müşteriler kasa ile almayı tercih ediyor. Kasası 150 lira. Her kasada 24-25 kilo domates var” diye konuştu. Kışlık domates, biber ya da patlıcan almanın tam zamanı olduğunu vurgulayan pazarcılardan İsmet Tahtacı havaların serinlemeye başlamasıyla kurutma yapmanın mümkün olmadığına dikkat çekerek şunları söyledi: “Sıcak havalar sürerken herkes biber, patlıcan kurutmaya başladı. Çünkü eylül ayında salça ya da tarhana yapmak zor olur. Dışarıda yağmur olunca sebzeler kurumaz. Yeni nesil pek tercih etmese de çok sayıda ev kadını her yıl kış için hazırlık yapıyor. Bu hazırlık sayesinde kışın doğal ürünleri en uygun fiyattan tüketmiş oluyorsunuz. Kış başlayınca domates ya da patlıcanlar Antalya ve Fethiye’deki seralardan gelecek, fiyatları da yükselecek. Bu alışkanlığı olan kadınların mutfağı zengin olur. Patlıcanın turşusunu yapan da var. Yeşil biber, lahana ve havucun içine bu patlıcanı da ekleyip turşusunu yapıyorlar.” Turşu deyince ilk akla gelen sebzelerden biri olan salatalık da tezgahlardaki yerini aldı. İsmet Tahtacı, “Bu salatalıklar turşu yapıldıktan sonra hemen tüketilmeli. Kornişon olmadığı için kısa sürede yumuşar. Bayramda kimse turşuyla uğraşmadı. Ama bu birkaç hafta en uygun zaman” diye konuştu. Pazarda en çok satış yapanlardan biri de kavanoz ve kapak satıcıları oldu. Tek kapakların 2 liradan satıldığı pazarda kapağı ile birlikte yarım kiloluk cam kavanoz 5 lira, bir boy büyüğü 7,5 lira iken 1 kiloluk kavanozlar ise 9 liradan satıldı.

(Haber Cemre Bayram)

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN