Kış Aylarının Vazgeçilmezi

16 Aralık 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
81 defa okundu.
Kış Aylarının Vazgeçilmezi

Kışın, sokaklarda ve caddelerde gezerken çıtır çıtır eden sesiyle, nar gibi görüntüsüyle, pişirme tezgahlarından yükselen mis gibi kokusuyla içimizi ısıtan kestane, kış aylarının vazgeçilmez yiyeceğidir. Hele bir de sobanız varsa üzerinde çıtır çıtır kızaran kestanenin verdiği kokuyu ve tadı hiçbir yerde bulamazsınız. 
Kırşehir’de birçok sokağın başında yer alan kafasında beresi, elinde maşasıyla soğuk havaya rağmen kestane satmaya çalışan kestanecileri görüyoruz. Her ne kadar zabıta gördüklerinde telaşlansalar da onlardan sıcak sıcak aldığımız nar gibi kestanenin yerini hiçbir şey tutmuyor. Hem onlar olmasaydı “Kestane kebap, yemesi sevap” sözleriyle yüzümüzü kim güldürürdü?
40 Arena Gazetesi olarak, kışın gelmesiyle beraber artış gösteren kestane satışıyla ilgili olarak kestanecileri dolaştık.
Neredeyse hiç boş görmediğimiz kestaneciler havaların soğumasıyla birlikte kestane satışlarının artmasından oldukça memnunlar.
Kestane satışından bir günde ne kadar kazandıkları söylemek istemeseler de uzun uğraşlar sonunda 70-80 lira civarında bir parayla sıcak evlerine döndüklerini öğreniyoruz. Soğuk havada ellerinin kıpkırmızı olduğunu gördüğümüz kestanecilerden aldığımız sımsıcak kestaneyi yolda yiyerek gitmek herkesin çok sevdiği bir şeydir.
Uzmanlara göre kestane, enerji sağlamak için kaliteli bir besin kaynağı olma özelliğine sahip. 
Hafıza eksikliğini gidermek için kestanenin oldukça önemli bir işleve sahip olduğunu açıklayan uzmanlar, kestanenin içerisinde yer alan Omega 3 ve Omega 6 yağlarının öğrenmekte ve hafıza üzerinde, hatta Alzheimer hastalığında bile etkili olduğunu belirtiyorlar. Uzmanlar, kış mevsiminde enerji depolamak, bedensel ve zihinsel yorgunluğu gidermek için kestane tüketmeyi oldukça faydalı görüyorlar.

Haber Nurten Ceylan

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On