Kış Aylarında Su Tüketmeyi Unutmayın

28 Ocak 2022
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
69 defa okundu.
Kış Aylarında Su Tüketmeyi Unutmayın

Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü’nce soğuk havalarda su tüketilmesi gerektiği konusunda uyarılarda bulunuldu. Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü tarafından soğuk kış günlerinde vücudun yaz aylarında olduğu gibi uyarı vermemesi yeteri miktarda su tüketmemeye neden olduğu belirtildi. Kırşehir Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamalarda: “Sıcak yaz günlerinde yaşanan susuzluk hissi, vücudumuzun suya ihtiyacı olduğunu gösteren bir uyarıdır. İdrarın yanı sıra terleme ve soluma yolu ile de su kaybeden vücudun kaybettiği suyu yerine koymak ise oldukça önemlidir. Fakat soğuk kış günlerinde, terleme oranının az olması ve suya ihtiyacımız olsa bile vücudumuzun yaz aylarında olduğu gibi sıklıkla uyarı vermemesi, yeterli miktarda su tüketmemeye neden olabilir. Oysaki vücudunuzun ihtiyacı olan miktarda su içmek, sadece yaz mevsiminde değil, kış mevsiminde de çok önemli!

“SU, BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR”

Su içmek ve vücudun su ihtiyacını karşılamak her zaman önemlidir ama bol bol su içmeyi kış mevsiminde önemli kılan şeylerden biri bağışıklık sistemini güçlendirmektir.

Yeterli miktarda su içmek, vücudunuzdaki sindirim enzimlerinin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar. Sindirim ve boşaltım sistemleri sağlıklı bir şekilde çalıştığında ise vücudunuzdaki zararlı maddeler hızlı bir şekilde atılabilir. Yani mikrobik hastalıkların sıklıkla göründüğü soğuk kış günlerinde, su içerek vücudunuzdaki toksik maddeleri hızlı bir şekilde atabilir ve bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

“VÜCUT ISISINI DENGELER”

Kış aylarında geçirilen mikrobik hastalıklar ateşin yükselmesine neden olabilir. İdeal ısısı yükseldiğinde ise vücut, terleyerek kendini dengelemeye ve ideal ısıya ulaşmaya çalışır. Fakat vücutta susuzluk söz konusuysa terleme durabilir ve bu da ateşin düşmesini engelleyebilir.

“CİLDİN NEMİNİ KORUMASINI SAĞLAR”

Kış aylarında nem seviyesinin düşük olması, cildin en üst seviyesindeki epidermisin hızlı bir şekilde nemini kaybetmesine ve cildinizin pul pul görünmesine neden olabilir.

Cildin dış katmanının nemini korumasına yardımcı olmak için ise vücudun sıvı ihtiyacı karşılanmalıdır.

“RUH HALİNİZİ İYİLEŞTİRİR”

Kış mevsiminde uzayan geceler, uykulu halinizin ve yorgun hissetmenizin sorumlusu olabilir. Çünkü sadece karanlıkta yani geceleri üretilen bir hormon olan melatonin salgılanması, kış günlerinde sabah hava geç aydınlandığı için uyanmanızı daha da zor hale getirebilir.

Kışın yeterli su tüketmek ise daha kolay uyanabilmenizi, gün boyunca hissettiğiniz uyku halinden kurtulmanızı, daha kolay odaklanabilmenizi, mutlu ve zinde hissetmenizi sağlayabilir.

KIŞIN DA YAZ AYLARI KADAR SU TÜKETİN

Yazları, özellikle sıcak geçen, kavurucu bir yazda su içmemek ne mümkün? “Su içmek hiç aklıma gelmez” diyenler bile suya koşar böyle dönemlerde. Fazla terlemediğimiz kış aylarındaysa su içmek çoğu zaman aklımıza gelmez. Ancak vücut için yaz-kış hiç fark etmiyor, suya aynı oranda ihtiyaç duyuyor. Peki, su tüketimi miktarı nasıl ayarlanmalı? Çok fazla hareket edip terlemediğimiz, normal bir günde, kişinin minimum 8-10 bardak kadar su tüketmesi gerekiyor. Bu oran aslında kişiden kişiye değişiyor; mesela 30 yaşında, 160 cm boyunda ve 50 kilogram ağırlığında olan bir kadın günde 8 bardak su tüketmeliyken; 40 yaşında, 190 cm boyunda ve 90 kilogram ağırlığında bir erkeğin günde 12 bardak su tüketmesi tavsiye ediliyor. Ortalama olarak baktığımızda günde 2-3 litre kadar su tüketmek bireylerin genel sağlığı için elzem. Ancak, unutulmamalıdır ki günde 5 litreden fazla su tüketmek ve buna uygun oranda idrara çıkmamak son derece tehlikeli sonuçlar doğurabiliyor.

Kimileri için herhangi bir sıvı tüketimiyle, su tüketimi eşdeğer. Susayınca çay, kahve, kola gibi içeceklere yöneliyor birçoğumuz. Oysa çay, kahve gibi içecekler vücudun su ihtiyacını karşılamaz. Ancak günlük sıvı ihtiyacını giderirler. Bu konuyu biraz daha ayrıntılı anlatmak gerekirse; su, başlı başına doğal mineralleri içeren bir içecek. Kalori değeri sıfır ve vücudun pH (asit-baz dengesi) değerine en yakın olan içecek. Vücudun ortalama yüzde 60’ının su olduğunu da düşünürsek bütün sistemlerinin suya bağlı olduğunu söyleyebiliriz. Bu yüzden çay, kahve gibi daha asidik olan içecekler vücuda aynı etkiyi sağlamıyor. Kişinin günlük alması gereken su miktarı ile sıvı miktarı birbirinden farklı. Sıvı miktarı diye bahsedilen, gün içinde çay, kahve, çorba, sebze ve salatalardan alınan sudur. Su miktarı ise saf olarak içilen sudan alınandır. Özellikle kahve ve çay veya tuz içeriği yüksek olan çorbaları tükettiğimizde ise vücut sıvı ihtiyacını karşılarken aslında var olan suyu da tutmuş oluyor. Çünkü bunları tüketirken yeterli miktarda su içmediğimiz için içlerindeki tuzu veya asidik atık maddeleri atmak için vücutta yeterli miktarda su bulunmuyor. Bu sebeple de vücudun daha çok şişmesiyle ödem oluşumu gerçekleşiyor. Bu sebeplerle çay, kahve gibi içecekleri hiçbir zaman su yerine koymamak, bunları tükettiğimiz miktar kadar suyu da beraberinde içmek gerekiyor.

YETERSİZ SU ALIMI TÜM VÜCUDU VURUYOR

Su yeterince tüketilmediğinde önemli sağlık sorunlarına neden olur. Vücudun en önemli yaşam kaynağı olan suyun eksikliğinde yaşanabilecek sıkıntılar şunlardır:

Günlük su ihtiyacının uzun süre giderilmemesi durumunda böbrekler kalıcı olarak zarar görebilmektedir.

Vücuda yeterli su alımı olmadığı takdirde vücuttan atılması gereken metabolik atıklar böbrek tarafından atılmamakta ve bu görevi karaciğer yapmaya çalışmaktadır. Bu durumda karaciğere daha fazla yük binmekte ve vücutta yağ depolanma oranı artmaktadır.

Ciltte kuruluk: En büyük organ deridir. Susuzluk nedeniyle ciltte meydana gelen kuruluk, kırışıklıklara neden olur. Ne kadar çok su tüketilirse, yaşlanma belirtilerini o kadar geç ortaya çıkar.

Vücut direncinin düşmesi: Gribe karşı da, vücut direnci için de susuzluğun bertaraf edilmesi çok önemlidir.

Hazımsızlık: Su tükürük ve mide salgısında bulunarak, besinlerin sindirilmesinde görev alır.

Anne sütü azlığı: Su emziren kadınlarda, süt üretimini artırır, az tüketildiğinde de süt azalır ya da yeterli verim alınamaz.

Kalpte yorgunluk: Alınan sıvı miktarı yeterli ise kalbin çalışma hızı normal olacak ve ritm sorunları daha az yaşanacaktır.

 Baş ağrısı, unutkanlık ve konsantrasyon bozukluğu az su tüketimi sonucunda oluşabilir. Saç dökülmesi ve kepeklenme: Az su tüketimi saç derisi kuruması ile birlikte kepeklenmeye neden olabilir. Bu da saç derisinin tutulmasını azaltıp, saç dökülmelerine zemin hazırlayabilir.

Kabızlık: Sindirim sitemi daha yavaş çalışır ve kabızlık meydana gelebilir.

Kas krampları: Su, eklem sağlığımız için çok önemlidir. Eklemlerimizdeki özellikle hareketi sağlayan kıkırdak dokusunun su oranının yüksek olması gerekir. Bu oran azaldığında eklem hastalıklarına yakalanma riski artar. Su tüketimi ile kasların elastikiyeti artacak, bu da eklem ve kemik sağlığını olumlu etkileyecektir. Su tüketimi eklem sağlığı açısından faydalı olduğundan daha iyi bir egzersiz imkanı verecektir.

Düzensiz tansiyon: Uzun vadeli susuzluk ciddi problemlere neden olur. Tansiyon, kan dolaşımı, sindirim, böbrek görevleri ciddi olarak etkilenmektedir.

SUYUN FAZLASI DA ZARAR VERİYOR

Böbreklerin belirli bir oranda su atma kapasitesi bulunmaktadır. Böbreklerin su atma kapasitesinin üzerinde su tüketildiğinde atılamayan su, kanda birikerek, kandaki elektrolitlerin, kan hücrelerinde değişikliklere neden olmaktadır. Bu ise hücre içi ve dışı sıvıların dengesini bozarak ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.”denildi. (Nurten CEYLAN)

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On