Kış Aylarında Kombi Kullanımı

20 Aralık 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
101 defa okundu.
Kış Aylarında Kombi Kullanımı

Havaların soğuması ve kış mevsiminin gelmesiyle birlikte uzmanlar, güvenilir ve tasarruflu bir doğalgaz kullanımı ve kombi bakımları için önemli tavsiyelerde bulunuyor. Havaların soğuması ve kış mevsiminin gelmesiyle birlikte doğalgaz kullanıcıları da faturalarının kabarık gelmemesi için çareler arıyor. Özellikle doğalgaza art arda gelen zamlar, vatandaşı tedirgin ediyor.

Vatandaşların tedirginliğine karşı uzmanlar, güvenilir ve tasarruflu doğalgaz kullanımı için belirlenen periyotlarda kombi bakımlarının mutlaka yapılması gerektiğini belirtiyorlar

Kombi ustası Cuma Erdoğan, bazı tasarruf yöntemleri ile doğalgaz faturasını 3’te 1 oranında düşürmenin mümkün olduğunu söyledi. Hava koşullarının ağırlaşmasıyla birlikte kış dönemi faturalarının cep yakmaya başladığını dile getiren Erdoğan, aile bütçelerini rahatlatacak tasarruf yöntemlerini Gazetemize anlattı.

 DOĞALGAZ FATURANIZ YÜZDE 35 DÜŞSÜN İSTER MİSİNİZ?

Kombi gibi cihazların tasarruflu kullanımı sayesinde doğalgaz faturalarında %35’e varan düşüşlerin yaşanabileceğine işaret eden Erdoğan, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Kış soğuklarının etkili olduğu şu günlerde, doğalgaz faturaları da cep yakıyor. Vatandaş kombiyi kapatırsa donacak, açarsa yüksek faturalar yüzünden yanacak. Peki evleri hem verimli ısıtıp, hem de doğalgaz faturasını nasıl düşürebiliriz?  Türkiye, ithal ettiği ve evlerde kullanıma sunduğu doğalgaz için yıllık 4.5 milyar dolar ödüyor. En az 20-30 cm mesafeli olmalıdır. Böylece %5 tasarruf etmiş olursunuz. Perde ya da tüllerinizi kapalı tutun ve radyatörlerinizi kapatacak şekilde uzun perdeler kullanmayın. Perdeleriniz uzunsa bile alt kısmı katlayarak radyatörün önünü açın.  Binanızda ısı yalıtımı olsa bile camlar ve cam kapılar ısı kaybının yüksek olduğu alanlardır. Perdelerinizi kapalı tutarak ısı kaybını % 15 oranında azaltabilirsiniz. Odalarınızı kullanım ihtiyacına göre ısıtın. Kullanılan odalarda önerilen sıcaklık 22 derece iken, yatak odası için 20 derece önerilmektedir. Termostatik vana kullanarak, her odayı farklı ısıda ayarlayabilir, kullanmadığınız odanız varsa burada en düşük seviyede tutarak %5 tasarruf sağlayabilirsiniz. Kapı ve pencere yalıtımını ihmal etmeyin. Kapı ve pencerelerin arasından gelen havalara engel olmanız gerekir. Pencerelerinizi tek cam olarak değil çift cam olarak kullanmalısınız. Ya da aralarına fitil ve sünger çekebilirsiniz. Bu da dışarıdan gelecek olan soğuk havayı engelleyecektir. Bu sayede ısı içerde daha uzun kalacağından %10 civarında yine bir tasarruf sağlamış olacaksınız. Kombinizi kısa süre için aç-kapa yapmayınız. Kombinizi kapatıp açmak faturanızı yükseltebilir. Soğuyan kombiyi ve evi tekrardan ısıtmak, faturanızı yukarıya çeker. Bu nedenle 4 saatten kısa sure için evden ayrılıyorsanız, kombinizi düşük derecede de olsa açık tutmanız önerilir. Oda termostatı kullanın. Oda termostatı kullanılmayan yerlerde kombi yüksek dereceye alınır, termostat ise istenilen dereceye ayarlanır. Oda bu sıcaklığa ulaştığında kombi kendini otomatik olarak kapatır. Oda ısısı düşene kadar kombi çalışmaz ve bu zaman aralığında  tasarruf etmiş olursunuz. 8. Sıcak su ayarını kontrol edin. Bu genelde her bir kullanıcı tarafından uygulanan hataların başında gelir. Duş sırasında, lavaboda ya da mutfakta bulaşık esnasında sıcak su kullanımında, su aşırı ısındığı zaman genelde kullanıcılar musluktan soğuk su konumunu da açarak ılıştırma yaparlar. Bu şekilde yapılan bir uygulama yanlıştır. Çünkü siz musluktan ısı ayarını belirlerseniz kombinin daha fazla yakıt tüketimine sebep olursunuz. Isı sizler için yüksek ise mutlaka bu ayarlama kombi ayarından yapılmalıdır. Böylece daha az ısıda çalışan kombi istenilen sıcaklık kadar suyu ısıtır. Hem tasarruf yapmanızı sağlar hem de kombi ve bataryalarınızda kireçlenmeyi minimuma indirir.”  Diye Konuştu.

Haber Nurten Ceylan

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On