• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • KIRSEHIR:
  • Güneş:
  • Öğle:
  • İkindi:
  • Akşam:
  • Yatsı:
  • KIRSEHIR:
  • Bugün
  • Yarın °C / °C

Kış Aylarında Beslenmenin Püf Noktaları

14 Kasım 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1604 defa okundu.

Diyetisyen Cansu Teke, Kış Aylarında Kilo Almaktan Korkanlar İçin Sağlıklı ve Doğru Beslenme Konularında Tavsiyelerde Bulundu.

Ana ve ara öğünlerin mutlaka olması gerektiğinin altını çizen Teke, A, C ve E vitaminleri yönünden zengin olan bitkisel çayların da abartıya kaçmadan tüketilmesi gerektiğini vurguladı. Teke,, ayrıca hamile ve emziren annelerin özel durumlarından dolayı bitki çaylarından uzak durmaları gerektiğini söylerken, depresyondan kurtulmak için spor ve yarım porsiyon muzun faydalı olacağını anlattı. Daha uzun gecelerin yaşandığı kış aylarında sağlıksız beslenme ve öğünler arasındaki uzun zaman dilimlerinde yapılan atıştırmalar beraberinde kiloları da getiriyor. Kış aylarında kilo almadan sağlıklı beslenme konularında tavsiyelerde bulunan Diyetisyen Cansu Teke, sağlıklı beslenme için abartıya kaçmadan ana ve ara öğünlerle beslenmek olduğunu söyledi.

Kış aylarında ana ve ara öğünlere dikkat!

Kış aylarında beslenmede en çok dikkat edilmesi gereken konunun ana ve ara öğünlerin mutlaka olması gerektiğini kaydeden Teke, “Soğuk kış günlerinde özellikle hastalıklar kapımızda olduğu için beslenmeye dikkat etmemiz gerekiyor. Biz her zaman için şunu söylüyoruz; ana öğünler ve ara öğünler mutlaka olması gerekiyor. Ana öğünler ve 2-3 ara öğün şekilde beslenmemize dikkat etmemiz gerekiyor. Akşam yemeğinde çok fazla besin tüketimi yapmamamız için aralarda ufak atıştırmalar yapacağız. Gece ara öğününde uzun süreli açlığı engellemek için bu ara öğünü yapıyoruz. Bu ara öğünlerde kış meyvelerinden hazırlanmış bir meyve tabağı yenebilir. Bu meyvelerin her biri A, E, C vitaminleri yönünden zengin olduğu ve antioksidan kaynaklı oldukları için, kansere karşı koruyucu özellikleri olduğu için bağışıklık sistemini de toparlar.

Lifli gıdalara yer verin

Özellikle kış aylarında sıklıkla karşılaştığımız kabızlık problemi için de lifli gıdalar oldukça yardımcı olacaktır. Gece yapılacak olan ara öğünde meyve tabağını tüketirken aşırıya kaçmamak gerekiyor. Yanında tüketilecek süt ya da yoğurt gibi bir bardak ölçü şeklinde alınabilir. Kan şekerinin dengeleyici özelliğini sağlayarak süt ve meyve şeklinde veya yoğurt meyve şeklinde gece ara öğünü yapılabilir” dedi.

“Hamile ve emziren anneler bitki çaylarına dikkat etsinler”

Özellikle kış aylarında yine hastalıklardan kurtulmak için çeşitli çayları önerdiklerini kaydeden Teke, “Kuşburnu, ıhlamur, adaçayı gibi çaylar bu mevsimlerde yine A, C ve E vitaminleri yönünden zengin olduğundan tüketimi oldukça önemlidir. Çok abartılı miktarlarda tüketmemek gerekiyor. Günde ortalama 2-3 bardak bitki çayı içilebilir. Hamile ve emzirme dönemindeki bayanların bitki çaylarına dikkat etmesi gerekiyor. Çünkü hamilelik döneminde düşüğe sebep olabiliyor. Emzirme döneminde de bebeğe bu çayların etkisi geçeceği için zararlı olabilir. Bu dönem içindekilere sadece ıhlamur tüketimini öneriyoruz özellikle o da bir bardağı geçmeyecek şekilde olacak. Yine biz sebzelerden vitamin ve posamızı alacağımız için her gün mutlaka bir porsiyon sebze tüketilmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

Kış aylarında depresyondan kurtulmak için yarım muz

Kış aylarında genelde depresyon ve depresif hallerin çoğaldığına dikkat çeken Teke şunları söyledi: “Özellikle kış aylarında güneş etkisini göremediğimiz için depresyon belirtileri, depresif ruh halleriyle daha çok karşılaşıyoruz. Bu tür sıkıntıları gidermek için muhakkak spor yapılması gerekiyor.

‘Kışın hareket edemiyoruz, hava soğuk’ diye bir bahanemiz oluyor. Serotonin (mutluluk) hormonu daha çok sağlayarak depresyondan, depresif havadan kurtulabilirsiniz. Aynı zamanda muz bu konuda çok iyi bir besin kaynağıdır. Serotonin salgılanmasına yardımcı olduğu için şeker hastaları hariç ya da böbrek rahatsızlığı olanlar hariç günde yarım porsiyon muz tüketebilirler. Muz daha çok mutlu edecek bir meyve.”

“Kuruyemişi abartmamak gerekiyor”

Ara öğünlerde meyvenin yanı sıra kuruyemiş de tüketilebileceğini anlatan Teke, “Aralarda kuruyemiş atıştırmalıkları yapılabilir. Bizim en çok yaptığımız hatalardan biri akşam yemeğinden sonra bir iki kase kadar yoğun bir kuruyemiş tüketimi yapmak, bu da kışın kilo alınmasına sebep oluyor.

Kuruyemiş tüketirken kullanılması gereken ölçü avuç içi kadar olmalı. Abartılmaması gerekiyor. Şunu unutmamak gerekiyor, yatmadan iki saat önce son ara öğünü bitiriyoruz” dedi.

 

Haber Filiz İslim

 

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN