KIRTASİYE SEKTÖRÜ EN YOĞUN HAFTASINI YAŞIYOR

1 Ekim 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
473 defa okundu.
KIRTASİYE SEKTÖRÜ EN YOĞUN HAFTASINI YAŞIYOR

Alışveriş 01

2015-2016 eğitim öğretim sezonun başlamasıyla Kırşehir NT Mağazasında hareketlilik iyice arttı.

 

Okulların açılmasıyla beraber 18 milyona yakın öğrenci okula başladı. Alışveriş listelerinin belirlenmesiyle birlikte kırtasiye sektörü en yoğun haftasını yaşıyor. Kırtasiye alışverişi ihtiyaçlara ve tercihlere göre 50 TL ile 250 TL arasında gerçekleşebiliyor. Türkiye’de okula dönüş kapsamında 3,5 milyar TL civarında kırtasiye harcaması gerçekleşmesi bekleniyor.

NT Genel Müdürü Murat Kara konuyla ilgili şunları söylüyor: “Öğrencilerin ihtiyaçları sadece kırtasiye sektörüne değil tekstil, teknoloji, gıda, ulaştırma gibi pek çok sektöre de hareketlilik getiriyor. Okula dönüş bu anlamda yılın en büyük alışveriş dönemlerinden biri.  Bu dönemde NT’lerin de yoğunluğu iki katına çıkıyor. Okula dönüşte 6 milyon kişi mağazalarımızı ziyaret ediyor. Satışlarımızın yüzde 25-30’unu bu dönemde gerçekleştiriyoruz.”

Okul alışverişinde teknolojik ürünler de yer alıyor

NT Genel Müdürü Murat Kara okul alışverişinde en çok tercih edilen ürünleri de açıkladı: “ Okul ve beslenme çantası, su matarası, defter, defter kapları, kalem, kalemtıraş, etiket, kalem çantaları, silgi, yapıştırıcı, kuru boya, sulu boya, pastel boya ve oyun hamuru bu yıl da kırtasiye alışverişinde ihtiyaç listelerinin en başında yer alan vazgeçilmez ürünler. Anaokulu ve ilkokul öğrencileri için alışveriş listesinde oyun hamuru, lisanslı kalemler, silgiler, etiketler, kalemtıraşlar, kalem çantaları, ödev defterleri öne çıkarken ortaokul ve lise öğrencilerinde defter ve versatil kalemler en çok tercih edilen ürünler.

Kırtasiyede temel ihtiyaçlar değişmese de teknolojinin eğitimdeki yardımcı unsur rolünün artması alışveriş sepetlerinde değişikliklere neden oluyor. Özellikle kulaklık, usb veri depolama ürünleri ve tablet bilgisayarlar alışveriş sepetlerinde en çok yer alan teknolojik ürünler olup bu ürünleri akıllı telefonlar, laptoplar, kablosuz şarj cihazları takip ediyor.”

Kırtasiye ürünü alırken bunlara dikkat edin!

NT Genel Müdürü Murat Kara okul alışverişinde dikkat edilmesi gerekenler konusunda şu uyarılarda bulunuyor: “NT’lerde yer verdiğimiz ürünlerin her birinin sağlık açısından uygunluğuna, kaliteli oluşuna dikkat ediyoruz. 67 ilde 148 mağazamız ve alanında uzmanlaşmış çalışanlarımızla öğrencilerin ihtiyaçları için ailelere güvenli bir alışveriş deneyimi yaşatıyoruz.

Mağazalarımızda yer alacak ürünler için tedarikçilerimizden gerekli sağlık ve kalite belgelerini talep ediyoruz. Sağlık ve kalite standartlarımız bağımsız kuruluşlar tarafından da onaylanmış durumda. Tüm Kırtasiyeciler Derneği’nin (TÜKİD) eğitim ve denetim programlarının sonucunda kırtasiyede sağlıklı ve güvenilir alışveriş anlamına gelen K* Lisansını almaya hak kazandık. Ailelere tavsiyemiz kırtasiye ürünlerinin CE ve TSE damgalı ürünler olmasına dikkat etmeleri ve sağlıklı, güvenilir alışverişin adresi anlamına gelen K* lisanslı kırtasiyeleri tercih etmeleridir.”

Kırtasiye ürünlerinde nelere dikkat edilmeli?

Silgiler: Kanserojen madde içermemeli

Çantalar: Çanta ağırlığı vücut ağırlığının yüzde 10’ununu geçmemeli. Ağır çantalar çocuklarda fiziksel rahatsızlıklara neden oluyor.

Oyun Hamurları: Katkı maddesi içermemeli, çabuk kurumamalı, doğal malzemelerden yapılıyor olmalı. Küçük yaştaki çocuklar ağırlıklı olarak kullandığı için çocuğun yutma yeme gibi risklere karşılık sindirim ile dışarı atmalı ve bunun çocuğa zarar vermemesi gerekiyor.

Makaslar: Küt uçlu makaslar tercih edilmeli. Sağ el sol ele yatkın, stoplu makaslar olmalı.

Yapıştırıcılar:Solvent içermemesi gerekiyor.

Suluklar: Plastik olanlarında özellikle 1. Sınıf plastik kullanılmış olması gerekiyor. Burada en büyük sorun koku problemidir.  Sıcaklık karşısında suya bırakacağı partiküller sağlığa zarar verebilir.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN