Kırşehirlilerin vazgeçilmezi Yufka Ekmek Sofralarda yerini alıyor

24 Eylül 2021
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
126 defa okundu.
Kırşehirlilerin vazgeçilmezi Yufka Ekmek Sofralarda yerini alıyor

Kırşehir’de kadınlar kışlık ürün hazırlamaya devam ediyorlar. Bu kışlık ürünlerin içerisinde yer alan yufka ekmek içinde kadınlar yoğun bir şekilde çalışıyorlar.

Kırşehirlilerin vazgeçilmez yiyecekleri arasında yer alan yufka ekmekler, kış için hazırlanıyor. Kırşehir’de yufka ekmekleri kadınlar kendi aralarında imece usulüyle yapıyor. Kırşehir’de yufka ekmek yapan Rukiye Atasoy’un mesaisi sabah 05.00’da başlıyor. Sabahın erken saatlerinde Rukiye Atasoy yufka ekmek için hamur yoğuruyor. Ekmek hamurlarını yoğuran hanımlara eşleri, sacın altındaki ateşi ve yakacak ürünleri getirerek destek oluyor.

Yıllardır Kırşehir’de gelenek hale gelen yufka ekmek yapımı imcece usulüyle akşam saatlerine kadar devam ediyor.

Kırşehir’de yufka ekmek yapan Rukiye Atasoy , “Yufka bizim vazgeçilmez yiyeceklerimizdendir. Kışın ıslatırız bulgur pilavıyla yeriz, dönderme yaparız, ovmaç yaparız. Özellikle çocuklarımız kışın kahvaltıda yufka ekmekle döndermeyi çok severek yerler” dedi.

Kendi yaptıkları yufkanın tadının hiç bir yerdekini tutmadığını ifade eden Rukiye Atasoy, “Sabah erken saatte başladığımız, akşam ezanına kadar yaptığımız yufkalar bize Nisan, Mayıs ayına kadar yetiyor. Kendi yaptığımız yufkaları gönül rahatlığı ile yiyoruz. Kendimiz yaptığımız için yufka ekmeklerin tuzunu ve kalınlıklarını kendimiz ayarlıyoruz” ifadesini kullandı. Ayrıca Rukiye Atasoy Şu konuların altını çizdi; Kadınlar yaklaşık 4-5 saatlik bir çalışma sonrasında 25 kiloluk unu yufka ekmeğe dönüştürüyorlar. Yufka ekmek yapan ev hanımlarından Rukiye Atasoy, 25 kiloluk undan yaklaşık 200 yufka ekmek çıkardıklarını ifade ederek, “5 kişilik bir aileyiz. 200 ekmek bizim yaklaşık 2 aylık ekmek ihtiyacımızı karşılıyor. Fırından şuan ekmek aldığımız zaman aylık ortalama 120 TL masrafımız oluyor. 2 ayda 240 TL yapar. Yufka ekmek yaptığımız zaman 25 kiloluk unu 30 TL’ye almaktayız. Odunu, tuzu, suyu gibi masrafları da eklersek 50 TL eder. Yani aile bütçesine ortalama 2 ayda yaklaşık 200 TL katkı sağlıyoruz” dedi.

Yufka ekmeğin faydaları ve yapılışını anlatan Atasoy, “Yufka ekmeğin unu kepekli olduğu için daha doyurucu, mayasız olması nedeniyle de hafif ve ayrıca bağırsak sisteminin daha düzenli çalışmasına neden olmakta. Yapılışı ise ekmek yapılmadan en az bir saat önceden un, tuz ve su karıştırılarak hamur haline getirilir. Mayasız yapıldığı için hamur yaklaşık bir saat dinlenmeye bırakılır. Meşe odunu ateşi ile yapılan ekmek daha lezzetli olur. Ekmek yapımı öncesi dinlenmeye bırakılan hamur bezelere ayrılır. En az üç kişi ile yufka ekmeği yapılır. Bir kişi hamurun ön açmasını hamur tahtası üzerinde oklava ile yapar, ikincisi de yine hamur tahtası üzerinde oklava ile ince açımını yapar, üçüncü kişi ise saçın üzerinde ince açılmış yufka hamurunu gevreyinceye kadar hafifçe yakmadan pişirir. Pişen yufkalar üst üste konulup üstüne bir örtü örtülerek saklanır. Yenileceği zaman kaç tane yenilecekse kuru yufka çıkarılır. Üzerine su serpiştirilerek ıslatılır bir bezin içinde biraz bekletilerek yumuşaması sağlanarak afiyetle yenir” diye konuştu.(İlknur Öncü)

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On