Kırşehirliler Kanlı Ay Tutulmasını Merakla Bekliyor

26 Temmuz 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
753 defa okundu.
Kırşehirliler Kanlı Ay Tutulmasını Merakla Bekliyor

27 Temmuz’da gerçekleşecek tam Ay tutulması İlimiz başta olmak üzere Türkiye’nin her yerinden izlenebilecek.

Kırşehirliler Kanlı Ay Tutulmasını Merakla Bekliyor

Gezegenimizin tek uydusu olan Ay’ın kızıl görüntüye büründüğü tam Ay tutulması ile gerçekleşen Kanlı Ay Tutulması’ için İlimiz başta olmak üzere Türkiye’nin her yerinde nefesler tutuldu.

KANLI AY TUTULMASI İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI!

27 Temmuz cuma günü yaşanacak olan tutulma tam 103 dakika sürecek. Türkiye’de Kanlı ay tutulması nerelerden izlenecek ve kaç saat sürecek? Milyonlarca kişi tarafından merakla beklenen Kanlı Ay Tutulması denilen doğa olayı, Ay’ın dolunay evresindeyken Ay tutulmasının yaşanmasıyla gözlemlenebiliyor. Tam bir tutulma olacağından dolayı Ay, tamamıyla Dünya’nın gölgesinde kalacak. Ama Ay hiçbir zaman tamamen karanlık hale gelmiyor. Dünya’nın atmosferinden geçen Güneş ışınları Ay’ın yüzeyinde kızılımsı bir renk oluşturuyor ve Ay’ın hafif kırmızı renge büründüğü bu olay da “Kanlı Ay” olarak biliniyor.

TÜRKİYE’NİN HER YERİNDEN İZLENEBİLECEK

27 Temmuz’da gerçekleşecek olan tam Ay tutulmasını Avrupa, Asya, Afrika, Avustralya kıtaları ve Amerika kıtasının güneyinin izleyebileceğini, Türkiye’nin her yerinden izlenebileceği ifade edildi. Ay tutulmasının tam tutulma anının 1 saat 44 dakika, tutulmanın tamamının ise 6 saat 14 dakika süreceğini dile getirildi.

VATANDAŞLAR HEYECANLI

Türkiye’nin her yerinden izlenecek olan Kanlı Ay Tutulmasının gerçekleşeceği anı iple çektiklerini söyleyen İlimiz halkı, “Çok heyecanlıyız. İlk defa Kanlı Ay tutulmasına şahit olacağız. Daha önce ay tutulmasını gördük ama çok uzun yıllar geçti. Baya ilginç bir durum olmuştu. Şimdi de Kırmızı şeklinde Ayın tutulacak olması bizi oldukça merak ettiriyor. Heyecanlıyız desek yanlış olmayacak. İlk defa böyle bir olaya şahit olacağımız için nasıl olacağı yönünde çok merakımız var. Kanlı Ay tutulmasının gerçekleşeceği saati iple çekiyoruz” dediler.

TUTULMA BOYUNCA GÖRÜNÜR BÜYÜKLÜĞÜ AZALACAK

Dünya’ya olan ortalama uzaklığı 383 bin 704 kilometre olduğunu belirten Aka Okulları Astronomi Hocası Erkan Arı, Ay’ın tutulma ortasında Dünya’ya olan uzaklığının ise yaklaşık olarak 405 bin 366 kilometre olacağını ve tutulma boyunca görünür büyüklüğü azalacağını vurguladı.

TÜRKİYE’DEN BU TUTULMANIN İLK YARISI İZLENEBİLECEK

Astronom Arı, Ay’ın Oğlak Takımyıldızının önünde olacağını ifade ederek, gerçekleşecek bir sonraki tutulmanın 11 Ağustos 2018 tarihinde Parçalı Güneş Tutulması olduğunu, Türkiye bu tutulmayı izleyemeyeceğini söyledi. Gerçekleşecek bir sonraki tam Ay tutulmasının 21 Ocak 2019 tarihinde olacağını kaydeden Arı, Türkiye’den bu tutulmanın ilk yarısı izlenebileceğini, ülkeden tutulmanın tamamının izlenebileceği bir sonraki tam Ay tutulmasının ise 07 Eylül 2025 tarihinde olduğunu söyledi.

AYNI GECE MARS AY’I TAKİP EDECEK

Kızıl gezegen olarak bilinen Mars, 27 Temmuz günü son 15 yılı boyunca Dünya’ya olduğu en yakın konumda olacak. Kanlı Ay tutulması sırasında Ay’ın sağ tarafında parlak bir yıldız gibi belirecek olan Mars, Ay tutulması süresinde Ay’ı takip edecek

KANLI AY TUTULMASI NEDİR?

Kanlı Ay Tutulması Dünya’nın gölgesinin Ay’ı tamamen karanlığa bürüyerek Tam Ay Tutulması yaşandığı zaman gerçekleşir. Kanlı Ay Tutulması Dünya’nın gölgesinin Ay’ı tamamen karanlığa bürüyerek Tam Ay Tutulması yaşandığı zaman gerçekleşir ve bu sebeple Ay kırmızı renk görünür. Ay, Dünya etrafındaki bir tam turunu yaklaşık 27 günde tamamlar ve 29.5 günde döngüsünü gerçekleştirir. Ay’ın iki döngüsü arasındaki farkları, Ay’ın, Dünya’nın ve Güneş’in Ay yörüngesi sırasında değişen göreli konumu sebebiyle ortaya çıkar. Kanlı Ay Tutulması yalnızca Ay’ın Dolunay evresinde ve Ay Tutulması sırasında yaşanır. Bu esnada Dünya’da Güneş’in yeni doğduğu ve battığı yerlerdeki Güneş ışıkları Ay’ın yüzeyine ulaşır.

Aka Okulları Astronomi Hocası Erkan Arı’ya Göre Kanlı Ay Tutulması İse Şöyle;

Kanlı Ay tutulması tabirinin birkaç senedir popüler olup Amerika’daki astronomların ortaya attığı isimlendirme olduğunu aktaran Astronom Arı, insanların ilgisinden ve korkusundan faydalanmak için verilen bu tabirin daha sonra tüm Dünya’da kullanılmaya başlandığını söyledi. Kanlı Ay Tutulması tabirinin tamamen bir uydurma olup bilimsel olarak hiçbir tehlike barındırmadığını belirten Arı, korkulacak bir durum olmadığını bildirdi.

“GÜNEŞ’TEN GELEN IŞIĞIN İÇERİSİNDE GÖKKUŞAĞININ İÇİNDE BULUNAN TÜM RENKLER BULUNUR”

Arı, Ay’ın iki etkiden dolayı turuncu veya kırmızı renkte gözüktüğünü sadece tam Ay tutulmalarında Ay’ın kırmızılaştığını söyledi. Arı, “Güneş’ten gelen ışığın içerisinde gökkuşağının içinde bulunan tüm renkler bulunur. Dünya’nın atmosferi ise bu ışığı renklerine ayırır. Bu ayrılma, renklerin kırılma miktarının farklı olmasından meydana gelir. Atmosferimiz, kırılan kırmızı ışığın bir kısmını uzaya yansıtır ve tam Ay tutulması anında Ay, Güneş’ten ışık alamaz ve atmosferden yansıyan bu kırmızı ışık Ay’ı aydınlatır. Yani Ay’ın kendisi kırmızı olur. Ay, daima doğarken ve batarken kırmızı\turuncu gözükür”

AY’IN KIRMIZI GÖZÜKMESİNE SEBEP OLUR

Güneş battıktan sonra ve doğmadan hemen önce Güneş ışınlarının yaptığı açı nedeniyle atmosferin ufuk kısmının kırmızılaştığını vurgulayan Arı, kırmızı atmosferden geçen gri Ay görüntüsünün ise Ay’ın kırmızı gözükmesine sebep olduğunu, Ay’ın kırmızı gözükmesinin sebebinin Ay’ın kırmızı olmasından değil atmosferin kırmızı olmasından kaynaklandığını ifade etti. Arı, Kanlı Ay Tutulmasının ise Ay doğarken tam Ay tutulması gerçekleştiği zaman, hem tam tutulmadan kaynaklı kırmızılık hem de atmosferin kırmızılığının üst üste gelmesiyle Ay’ın koyu kırmızı gözükmesine sebep olduğunu söyledi.

“TÜRKİYE’NİN EN BATISI ÇOK KISA BİR SÜRE KANLI OLARAK İZLEYEBİLECEK”

Arı, “Her tam Ay tutulması Dünya’da bir yerlerde Kanlı Ay Tutulmasıdır. O halde tabir bu ise kanlı ay tutulması olmayan tam tutulma olamaz. Türkiye’nin sadece batı bölgelerinde Ay doğarken atmosferin kırmızı olmasından dolayı, kırmızı gözükecek. Tam tutulma başladığında ise Ay, gökyüzünde yükseldiği için atmosferin kırmızılığından kurtulacak ancak bu kez tam tutulmanın kırmızılığı başlayacak. Türkiye’nin en batısı çok kısa bir süre kanlı olarak izleyebilecek” diye konuştu.

AY’IN TUTULMA SAATLERİ:

27 Temmuz saat 20.15 Kısmi Tutulma başlangıcı. 27 Temmuz saat 21.25 Parçalı Tutulma başlangıcı. 27 Temmuz saat 22.30 Tam Tutulma başlangıcı. 27 Temmuz saat 23.22 Azami Tutulma. 28 Temmuz saat 00.14 Tam Tutulma sonu. 28 Temmuz saat 01.19 Parçalı Tutulma sonu. 28 Temmuz saat 02.29 Kısmi Tutulma sonu

HABER: SÜMEYYE ŞAHİN

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On