KIRŞEHİRLİ ÖĞRENCİLERİN TERCİHİ ‘SABANCI’

4 Ağustos 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
499 defa okundu.
KIRŞEHİRLİ ÖĞRENCİLERİN TERCİHİ ‘SABANCI’

SABANCIUNIVERSITESIYENI

Kırşehirli başarılı öğrenciler 2015 LYS’de Sabancı Üniversitesi’ni tercih etti.

 

Sabancı Üniversitesi öğretime başladığından bu yana olduğu gibi bu yıl da Türkiye’nin farklı illerinden gelen başarılı öğrencilerle, 760 kişilik tüm kontenjanlarını doldurdu. Sabancı Üniversitesi 2015 LYS’de 40 il ve 289 liseden başarılı öğrencilerin tercihi oldu.

Sabancı Üniversitesi’nde öğrenim görmeye hak kazanan öğrenciler, 3-7 Ağustos 2015 tarihleri arasında kayıt yaptırabilecek.

Türkiye’nin ilk “bölümsüz” üniversitesi

Lisans eğitimine Türkiye’deki ilk “bölümsüz üniversite” olan Sabancı Üniversitesi’nde başlayacak olan öğrenciler, okumak istedikleri program tercihini birinci ya da ikinci sınıfın sonundan yaparak disiplinler arası bir eğitim hayatı yaşayacak. Sabancı Üniversitesi’nde uygulanan bu öğretim sistemi, öğrencilerin daha önce gördükleri eğitimden ve LYS hazırlık dönemindeki zorunlu test yaklaşımından farklı, gerçek üniversite tecrübesi, çeşitliliği ve derinliği olan bir akademik program niteliği taşıyor. Sabancı Üniversitesi’nin disiplinler arası yapısı, günümüz iş ve akademi dünyasının ihtiyaçlarına cevap veren bireyler yetiştiriyor.

Öğrencilerin %64’ü burslu eğitim görecek

2015-2016 akademik yılında Sabancı Üniversitesi’ne girecek öğrencilerin %64’ü burslu eğitim görecek.

Sabancı Üniversitesi’nde burslar karşılıksızdır, normal eğitim süresince (1 yıl hazırlık + 4 yıl lisans) kesintiye uğramadan devam eder. Farklı diploma programlarına geçişlerde bursluluk durumu aynen korunur.

ÖSYM tarafında tam burslu kontenjandan yerleştirilmiş olup, başarı sıralaması ilk 1000’de olan öğrenciler yıllık öğrenim ücretinden muafiyetin yanı sıra 2 kişilik yurt odasında ücretsiz kalma ve ayda 650 TL burs ödemesine hak kazanır.

ÖSYM tarafından yarım burslu kontenjandan yerleştirilip ilk 4000’de yer alan öğrencilerin bursu %75’e yükseltilir.

2015-2016 akademik yılı itibari ile Sabancı Üniversitesi’nde Diploma Katkı Bursu uygulaması başlamıştır. Herhangi bir program grubuna burslu ya da burssuz yerleşmiş olmasına bakılmaksızın, IB diploma puanı 34 ve üstü; ABITUR diploma notu 2 ve altı; Matura diploma notu 2 ve altı veya Maturita diploma notu 80 ve üstü olan öğrencilere yıllık öğrenim ücretinin;

–          %10’undan muafiyet (burssuz)

–          %25’i yerine %35’inden muafiyet (çeyrek)

–          %50’si yerine %60’ından muafiyet (yarım)

–          %75’i yerine %85’inden muafiyet sağlanır.

Sabancı Üniversitesi’nde şehit çocuklarına da burs imkanı tanınıyor. Ayrıca, not başarısına bağlı olarak öğrenime devam ederken de burs alabilmek mümkün.

İlk yıllarında bütün öğrencilere yurt olanağı

Öğrencilerin %74’ünün yurtlarda kaldığı Sabancı Üniversitesi, Türkiye’de toplam öğrenci oranına göre en fazla yatak kapasiteli öğrenci yurduna sahiptir. 2015 ÖSYM ile Sabancı Üniversitesi’ne kayıt yaptırmaya hak kazanan İstanbul dışından gelen öğrencilere mezuniyetlerine kadar, yurt yerleşimlerinde öncelik tanınacak.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN