KIRŞEHİRLİ KADINLARIN KIŞLIK TELAŞI BAŞLADI

28 Ağustos 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1123 defa okundu.
KIRŞEHİRLİ KADINLARIN KIŞLIK TELAŞI BAŞLADI

urgupte_kis_hazirliklari_h1347

Kış mevsimi yaklaştıkça Kırşehir’de kışlık hazırlıkları da başladı. Vatandaşların şimdilerdeki telaşı turşu yapmak, sebze kurutmak, salça kaynatmak….

 

Kırşehir’de vatandaşlar kış hazırlıklarına başladı. Pazar yerinde özellikle kışlık kurutmalık ve turşuluk sebzeler alan vatandaşlar şimdiden kışlıklarını tamamlama derdinde.

Pazaryerinde vatandaşlar kışlık kurutmalık sebze almaya meyil gösterince pazar esnafı da özellikle kurutmalık ve turşuluk biber, patlıcan, domates, yeşil fasulye satışına ağırlık veriyor.

Kurutmalık ürünlerin fiyatlarının yaklaşık 10 yıldır aynı olduğunu belirten pazar esnafı, şu anda kurutmalık deyince Kırşehir’de akla gelen ilk ürün olan Cemele Biberi’nin 3 liradan satıldığını söyledi.
Köylülerden aldıkları Cemele Biberi’ni pazaryerinde satışa sunan Pazar esnafı, patlıcan, fasulye, domates gibi ürünlerde yeni yeni kurutmalık sezonunun başladığını ifade ederek patlıcanın 2,5-3 TL’den değişen fiyatlarla satışa sunulduğunu dile getirdi.
Pazar esnafı kurutmalık biber almak isteyen vatandaşları uyarmadan da geçmedi. Pazar esnafı; “Şimdilerde Cemele Biberi diyerek bazı esnaflar satış yapıyor. Cemeleli olmadığı halde Cemele Biberi zannederek vatandaş alıyor. Sonra da pişman oluyor. Biz vatandaşlarımız uyarmak istiyoruz Cemele Biberinin kabuğu ince, rengi hafif mavimsidir. Ancak çoğu vatandaşımız bunu bilmiyor, bundan faydalanmak isteyen kötü niyetli esnaf da Cemel Biberi bahanesiyle vatandaştan fazla para alıyor. Vatandaşlarımız güvendikleri esnaftan alış veriş yapsın.” dedi.

Pazar esnafı ayrıca Cemele Biberinin gün görmedik yerde, gölgede kurutulması gerektiğini, direkt güneşte yandığını söyleyerek, vatandaşlara kurutma noktasında da tüyolar verdi.

 

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN