Kırşehirli Gençler, boş vakitlerini kitap okuyarak değerlendiriyor

8 Ağustos 2022
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
84 defa okundu.
Kırşehirli Gençler, boş vakitlerini kitap okuyarak değerlendiriyor

Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Genel Müdürlüğünce 81 il Gençlik Merkezleri’nde uygulanan proje ile gençlik liderleri, gönüllü gençler, okul temsilcileri ile beraber gençlerin kitap okumasına destek verilmesinin amaçlandığı belirtildi.

Proje ile içinde yaşadığı kültürün değerlerini bilen ve onlara sahip çıkan bireyler oluşmasına katkı sağlayacak kitaplarla gençlerin okuma alışkanlığı kazanmasına yardımcı olunacağını aktarıldığı proje ile düzenlenen kitap kritikleri ile gençlerin muhakeme, kendini ifade edebilme ve topluluk önünde kendini ifade edebilme yeteneği geliştirmelerinin hedeflendiği kaydedildi.

Bu proje kapsamında Kırşehir Cacabey Gençlik Mekezi olarak Kitap Okuma Halkaları Projesi kapsamında Üniversite 2. Grup öğrencilerimizle birlikte “Osmanlı’nın sırrı nedir?” sorusunun cevabını arayan Tarık Buğra’nın; Osmanlı kuruluş döneminin dinamiklerini ve felsefesini bugünkü dille inşa ettiği “Osmancık” adlı romanının kritiğini yaptık.

Kitabın içeriğinden bazı sözler; “Ey Osmancık; beğsin. Bundan sonra öfke bize, uysallık sana; güceniklik bize, gönül alma sana; suçlama bizde, katlanma sende; bundan böyle, yanılgı bize, hoş görmek sana; aciz bize, yardım sana; geçimsizlikler, uyuşmazlıklar, anlaşmazlıklar, çatışmalar bize, adalet sana; kötü göz bize, şom ağız bize, haksız yorum bize, bağışlama sana.

Ey Osmancık bundan böyle, bölmek bize, bütünlemek sana; üşengenlik bize, gayret sana; uyuşukluk bize, rahat bize, uyarmak şevklendirmek, gayretlendirmek sana…”

Kitap okumak hem fiziksel hem de zihinsel sağlığınıza fayda sağlar.

Okumak beynin bağlantısını güçlendirir

Araştırmacılar, MRI taramalarını kullanarak, okumanın beyindeki karmaşık bir devreler ve sinyaller ağını güçlendirdiğini doğrulamıştır. Okuma yeteneğiniz olgunlaştıkça, bu ağlar da daha güçlü ve daha karmaşık hale gelir. 2013 yılında yürütülen bir çalışmada, araştırmacılar, bir roman okumanın beyin üzerindeki etkisini ölçmek için fonksiyonel MRI taramaları kullanmıştır. Çalışma katılımcılar 9 gün boyunca “Pompeii” romanını okumuşlar ve hikayede gerilim arttıkça, beynin giderek daha fazla alanının aktiviteyle aydınlandığı gözlemlenmiştir. Beyin taramaları, okuma periyodu ve sonraki günler boyunca, özellikle hareket ve ağrı gibi fiziksel duyumlara yanıt veren beynin somatosensoriyel korteksinde, beyin bağlantısının arttığını göstermiştir.

Empati yeteneğinizi artırır

Araştırmalar, kitap okuyan insanların başkalarının duygularını ve inançlarını anlama konusunda yüksek bir yetenek geliştirdiğini göstermiştir. Araştırmacılar bu yeteneğe “zihin teorisi” demektedir. Tek bir edebi kurgu okuma seansı bu hissi uyandırmasa da, araştırmalar uzun vadeli kurgu okuyucularının daha iyi gelişmiş bir zihin teorisine sahip olma eğiliminde olduğunu gösteriyor.

Kelime dağarcığınızı geliştirir

Araştırmalara göre, genç yaştan başlayarak düzenli olarak kitap okuyan öğrencilerin yavaş yavaş geniş kelime dağarcığı gelişir ve kelime hazinesi, standart testlerdeki puanlardan üniversiteye kabul ve iş fırsatlarına kadar hayatın birçok alanını etkileyebilir. Kitap okumak, bağlam içinde öğrenilen yeni kelimelere maruz kalmanızı artırmanın en iyi yoludur.

Yaşa bağlı bilişsel gerilemeyi önlemeye yardımcı olur

Yaşlandıkça zihninizi meşgul etmenin bir yolu olarak kitap ve dergi okumanız önerilmektedir. Araştırmalar, kitap okuyan ve her gün matematik problemlerini okuyup çözen yaşlıların bilişsel işlevlerini koruduğunu ve geliştirdiğini göstermektedir. Tüm yaşamları boyunca zihinsel olarak uyarıcı faaliyetlerde bulunan kişilerin demanslı kişilerin beyinlerinde bulunan plakları, lezyonları ve tau proteini düğümlerini geliştirme olasılığının daha düşük olduğu bulunmuştur.

Stresi azaltır

2009’da bir grup araştırmacı meditasyon, yoga ve okumanın öğrencilerin stres düzeyleri üzerindeki etkilerini ölçmüştür. Çalışma, 30 dakikalık okumanın kan basıncını, kalp atış hızını ve psikolojik sıkıntı duygularını yoga ve meditasyon kadar etkili bir şekilde düşürdüğünü gözler önüne sermiştir.

Sizi iyi bir gece uykusuna hazırlar

Düzenli bir uyku rutininin bir parçası olarak okuma yapmak önerilir. En iyi sonuçları elde etmek için, cihazınızın yaydığı ışık sizi uyanık tutabileceğinden ve diğer istenmeyen sağlık sorunlarına yol açabileceğinden, ekrandan okumak yerine basılı bir kitap seçmelisiniz. Araştırmalar, basılı kitapları okuyan kişilerin anlama testlerinde daha yüksek puan aldığını ve aynı materyali dijital biçimde okuyan kişilere göre okuduklarının daha fazlasını hatırladığını defalarca göstermiştir. Bunun nedeni, insanların basılı metinleri dijital içeriği okuduklarından daha yavaş okuma eğiliminde olmaları olabilir. Doktorlar ayrıca uykuya dalmakta güçlük çekiyorsanız yatak odanızdan başka bir yerde okumanızı tavsiye etmektedir.

Depresyon belirtilerini hafifletmeye yardımcı olur

Kitap okumak, kendi iç dünyanızdan geçici olarak kaçmanıza ve karakterlerin hayali deneyimlerine kapılmanıza izin verir. Kurgusal olmayan kişisel gelişim kitapları ise size depresyon semptomları yönetmenize yardımcı olabilecek stratejiler öğretebilir.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN