KIRŞEHİRLİ DERNEKLER FEDERASYONUNDAN KADINLAR GÜNÜ PROGRAMI

7 Mart 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
383 defa okundu.
KIRŞEHİRLİ DERNEKLER FEDERASYONUNDAN KADINLAR GÜNÜ PROGRAMI

DSC_4921Grand Teme Otelinde saat 19:00’da Kırşehirli Dernekler Federasyonu Kadın Kolları tarafından yemekli toplantı düzenlendi.

Düzenlenen toplantıda Başkanı Nermin Hendek 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yapmış olduğu konuşmasında; “Kırşehirli Dernekler Federasyonu olarak geleneksel kutladığımız “Dünya Kadınlar Günü” programımıza hepiniz hoş geldiniz. Sayın Valimiz, Sayın Belediye Başkanımız, Yönetim Kurulu, Sayın Mustafa Karagüllü, Sayın İsmet Karagüllü, Karacaören Dernek Başkanımız Nursel Tavaslı ve değerli basın mensupları bugün bu salonda bulunan hemşerilerimizin tek tek isimlerini saymak istiyorum. Kırşehirli olmayıp da ama bugün burada bizi şereflendiren saygıdeğer dostlarımıza sonsuz şükranlarımı ve teşekkürlerimi sunuyorum. Bizleri onurlandırdınız sağolun.

Kırşehirli Dernekler Federasyonu 50 derneği ile 2700 kadın üyesi ve 300 bine yakın Ankara’da oturan hemşehrilerimizle birlikte federasyon olarak Ankara’da birlik ve beraberliği sağlamaktayız. Sayın Genel Başkanımız Hilmi Gökçınar başkanlığında başarılı bir 10 yıllık dönem geçirmiştir kendisine tüm Kırşehirliler olarak teşekkür ediyor, saygılarımızı sunuyoruz.

Sayın Genel Başkanımız Ankara dışında olması nedeniyle bugün katılamadı. “Dünya Kadınlar Günü’nüzü kutluyor, tüm hemşerilerimize selam ve sevgilerini gönderdi.

Sayın Genel Başkanımız Hilmi Gökçınar’la çalıştığımız 10 yıllık dönemde bende kadın kolları başkanlığını yapıyorum. Bu dönemde bizi hiçbir zaman eleştirmedi, hep önümüzü açtı. Siz hanımlara güveniyorum bir problem olursa haberim olsun dedi. Tüm mesuliyeti bize verdi sadece sonucu istedi.

Bir söz vardır, marifet iltifata tabidir diye bizde federasyonumuza ve Kırşehirimize ve ülkemize laik bir Türk kadını olarak geleneklerimize, ailemize laik olmaya çalıştık.

Sizlerin v
esile ile federasyonda çalışan tüm arkadaşlarımıza, yönetim kuruluna ve genel başkanımıza teşekkür ediyorum.

Bugünkü Türkiye koşullarında sıkıntılı ve üzüntülü bir dönem geçiriyoruz. Her gün şehit cenazelerini gördükçe içimiz kan ağlıyor, fidan gibi gençlerimiz vatanımız için, bizler için canlarını feda ediyorlar hepimizin içi kan ağlıyor.

Dünya Kadınlar Günü’nde bugün erkeklerden de bahsetmek istiyorum. Hepsi genç, hepsi erkek, hepsi evladımız, evlatlarımıza Allah’tan rahmet diyorum. Aslında arkasındaki bıraktıkları analar, eşler, çocuklar hepsinin içleri kan ağlıyor.

Savaşlarda vatan uğruna şehit olan hep erkekler ağlayanlarda hep analar bu nedenle kadın erkek ayrımı yapmak kadını da erkeğe haksızlıktır.

“Dünya Kadınlar Günü” cinsiyet ayrımcılığını anımsatıyor. Sadece insan vardır, iyi insan kötü insan. Allah’ın ile ayırmadığı “Siz insanlar benim yeryüzündeki halifelerimsiniz ona göre davranın” dediği halde bizler cinsiyet ayrımcılığı yapmayı çok seviyoruz. Kıza pembe giydiriyoruz, nüfus cüzdanlarımız pembe ve buna benzer insani konuda kadınları ayırıyoruz.

Kadınları birey olarak görmeyip babasının kızı, kocasının karısı, çocuğun annesi olarak tanıyoruz, ve sürekli kadın mağduriyetlerinden, şiddetlerinden bahsederek mağdur bir tablo çiziyoruz.

Kadınların dünyadaki ve Türkiye’deki sorunları maalesef aynı çünkü kadınlardaki annelik, merhamet, vericilik duygusu, kadın olarak kendisini hep 3. sıraya koymaya laik görüyor. Önce çocuk, koca ve kendisi. Yuvayı dişi yapar derler ya evin direği de erkektir, aileyi idare etmek için böyle olması gerekiyor. Bu aslında biz kadınların tercihi bu hoş görümüzün de zaman zaman kurbanı oluyoruz, istismara uğruyoruz. Bugün gazetelerde, televizyonlarda hep kadın mağduriyetleri yazılıp çiziliyor, oysa bu algının artık değişmesi lazım kadının da erkeğin de mağduru ve haksızlığa uğrayanı vardır. Kadın ve erkek sorunu yoktur, iyi insan, kötü insan sorunu vardır.

Binlerce erkekte kadınların bu tutum ve davranışlardan mağdurdurlar, kadınlar kadar dile getirememektedirler, kadınların edebe ve ahlaka uymayan davranışları evlerine, eşlerine ve kendilerine özen göstermemeleri erkeği de mağdur etmektedir.

Peygamber efendimizin dediği gibi; “Kadının hayırlısı yüzüne baktığında seni sevindiren ailesine ve malını namusunu koruyandır.”

Durum böyleyken kadın aileye gerekli ihtimamı göstermeyip saçını süpürge etmeyi marifet sayıp, kadınlığını unutmaları evin hanımı değil de hizmetçisi olarak görmeleri aile içinde eşlerinden ve çevreden gerekli saygıyı görmemelerine sebep olur.

Bugün kadınlarla ilgili bazı saptamalarımı sizlerle paylaşmak istiyorum;

Kadınlar çabuk küsüyorlar, sitem ediyorlar ve kendilerini geriye çekiyorlar. Halbuki diyalogla her sorun çözülebilir. İyi bir söz bin tane meşaketi ortadan kaldırır.

Kadın kendilerine verilen rolü sorgulamalı ve kendisini eleştirmeli ve doğruyu bulmalı.

Kadınlar göze batan değil, göze çarpan hayranlık uyandıran olmalı.

Kadınlarımız kendi yapabilecekleri şeyleri erkeklerin yapmasını isterler. Sorumluluk almadıkları için pek çok konuda onlara zayıf kalırlar.

Hem eşitlikten bahsederiz, hem de pek çok işi erkekler tarafından yapılmasını isteriz. Kadın erkek işin erkekte kadın işini yapabilir böyle bir ayrımcılığa girmemiz gerekir.

Yine peygamber efendimizin dediği gibi; “Yaşamımızda zorlaştırmayın, kolaylaştırın, nefret ettirmeyiniz müjdeleyiniz.” Bu hadisi yaşam felsefemize geçirirsek hayatı hem karşımızdakine hem kendimize kolaylaştırırız. Kadınlar olarak konuştuğumuz söz ve kelimeler çok önemlidir. Güzel söz ve kelimeler Allah’a yükselir, kelimelerimiz ve sözlerimiz çok önemlidir.

Biz hanımlar suçu başkasında aramakta mazeret üretmek, randevülere zamanında gitmemek, zaman zaman lüzumsuz konuşmalar yapmaktan kendimizi alamayız. Bu konu da kendimizi eleştirmek ve eksiklerimizi düzeltmemiz lazım.

Hepimizin elbette sorunları var, aklımızla diyaloğumuzla kendi sorunlarımızı sorumluluğumuzu kendimiz çözmeliyiz, herkes kendi başında kar’ı kendi eritecek çözümü aklıyla bulacak.

Akıllı kadının başı erkek omzuna ağır gelir, akıllı kadın nerede aptal olacağını bilir.

Akıllı ve zeki kadınlar kendi kurallarını kendileri koyarlar herkese eşit, saygılı mesafeli, samimi ama laubali olmazlar sarıp sarmalayıcı davranırlar.

Kadınlar bazen samimiyet, özverinin dozunu kaçırıyorlar. saygınlıkları kalmıyor, özet olarak, “samimi ol ama laubali olma.”

Kadınların her söylenen söze ve her duyduklarına inanmamaları, araştırmaları ve akıllarını işletmeleri gerekir, eğer Kuran-ı Kerim’i kadınlar tefsir etseydi ne olur du?

Hep islam’ın kadınlara bakış açısı diye duyarız neden islam erkeklere bakmaz, neden partililer, parti genel başkanları, valiler erkektir, neden kadınlarla ilgili kanunları erkekler yaparlar.

Bu soruları kendimize sorarsak cevaplarını da buluruz kadınlar mağdurdan vazgeçip mağdur olmadıkları sürece ricacı değil de icracı olmadıkları sürece erkeklerden çok fazla beklentileri olduğu sürece kendi sorumluluklarını kendi ellerine almadıkları sürece bu sorunları yaşamaya mahkumdurlar. Ancak kadının örnek davranışları bir toplumu yukarıya taşıyabilir, ilişkinin kalitesini kadınlar yükseltir.

Tüm hemşehrilerime, tüm misafirlerime sevgi ve saygılarımı sunarım” dedi.

Bu muhteşem geceden dolayı davetliler Başkan Nermin Hendek’e teşekkürlerini ilettiler.

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN