KIRŞEHİRLİ DERNEKLER FEDERASYONU KIRŞEHİR’DEYDİ

9 Mart 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
974 defa okundu.
KIRŞEHİRLİ DERNEKLER FEDERASYONU KIRŞEHİR’DEYDİ

dernek

Kırşehir 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Kırşehirli kadınların Kadınlar Günü’nü unutmayarak Ankara’dan gelen Kırşehirli Dernekler Federasyonu Başkanı Nermin Hendek ve dernek üyelerini ağırladı.

Ankara’da faaliyet gösteren Kırşehirli Dernekler Federasyonu Kadın Kolları Başkanı Nermin Hendek ve Kırşehirli Dernekler Federasyonu Yönetim Kurulu üyeleri Neşe Yıldız, Safire Büyüktaşkın, Melek Durlu ve Kırşehirli Dernekler Federasyonu’na üye 60 kişilik grup 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Kırşehir’e geldi. 7 Mart Cumartesi günü saat 11.30’da Kırşehir’e gelen 60 kişilik grup Kırşehir Yarı açık Cezaevi’nden öğle yemeği yedi. Daha sonra Kırşehir’in tarihi ve turistik yerlerinde gezi yapan Kırşehirli Dernekler Federasyonu Başkanı Nermin Hendek ve üyeler akşam saatlerinde Grand  Otel Terme’de Kadınlar Günü’ne özel kutlama yaptı. Burada basın açıklaması yapan Kırşehirli Dernekler Federasyonu Başkanı Nermin Hendek; “8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyoruz. Bu konuda söylenecek çok şey var. Kadının ikinci sınıf insan olarak görüldüğü şiddetin ve kadın ölümlerinin arttığı günümüzde ‘Kadınlar Günü’ ayrı bir önem taşımaktadır. Bu önemli günü birkaç kutlamayla geçiştirmemeliyiz. ‘Kadınlar başımızın tacıdır, kadınlar çiçektir, kadınlar böcektir, cennet kadınların ayaklarının altındadır’ gibi süslü laflara kadınlarımızın ihtiyacı yoktur. Kadın birey olmak ister, kadın insan olarak eşit olmak ister.

Kadınlarımız eskiye oranla kendilerini biraz daha kanıtlamıştır. Erkeği tamamlayarak, erkekle aynı değerlere ve olanaklara sahip olduklarını kabul ettirebilmişleridir, ancak bu yeterli değildir. Kadınlarımız hala birinin kızı, birinin karısı ve oğlunun annesi olarak anılmakta ve anlatılmaktadır. Bu bizim için üzücü bir durumdur. Oysa kadınlar her alanda söz sahibi olabileceklerini gösterdiler. Bunu bugün başaramayanlarda bir gün bu cesareti kendilerinde bulacaklardır. Gelişmiş  toplumların erkekleri kadınlarını bu yüzden mutlu etmektedirler. Çünkü ucu kendilerine dokunmakta ve hayatta mutlu olmak için de ‘Gülen Kadın’ gerektiğine inanmaktadırlar.

Dünya Kadınlar Günü’nde kadınlarımızdan hep kusurdan bahseden, gülmeyen, sürekli şikayet eden, çabuk küsen, alıngan, çözümü hep erkekte arayan tiplemeler olmayıp mademki eşitlik istiyoruz; bu tür alınganlıklara son vererek kötülüğü iyiliğe döndürmeleri gerektiğine inanıyorum. Mağdur değil mağrur olmalıyız diyorum.

Dünyada kadın sorunu yoktur, erkek zihniyeti sorunu vardır. Erkekler kadınlar üzerinde tahakküm kurmayı kendilerine hak sayıyorlar. Namus kadında aranan, erkekte aranmayan şeydir. Kadını etiketlemek kolaydır.

Sonuç olarak; kadın olmanın ezikliğini değil; mücadeleci, yapıcı, düzeltici ve yükseltici olduğu her alanda vurgulamalı ve savunmalıyız. Bu konuda kadınlarımıza çok görev düşmektedir. Kadınlarımızın bazı konularda ‘inşallah, maşallah, nazar değmesin’ diyerek geçiştirmelerinin yerine düşünmelerini, haklarını savunmalarını istiyorum.

Tüm bu temennilerle 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün kadına şiddetin son bulduğu milat olmasını diliyorum. Kadına şiddet uygulayan erkekleri lanetliyorum. Tüm insanların kadın erkek mutlu yaşadığı bir dünyada kadınlarımızın tekrar Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

Kırşehirli Dernekler Federasyonu Başkanı Nermin Hendek ve üyeleri Neşe Yıldız, Safire Büyüktaşkın, Melek Durlu ve beraberindekiler 8 Mart Pazar günü Çiçekdağı ilçesi Kızılcalı Köyü’ne giderek burada Kadınlar Günü’nde kadınlara hediye etmek amacıyla Kırşehirli Dernekler Federasyonunun katkılarıyla yapılan Kadınlar Çeşmesi’nin açılışını yaptı. Hendek ve beraberindekiler Kadınlar Çeşmesi’nin açılışının ardından Kırşehir’den ayrıldı.

Anahtar Kelime: ,
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN