Kırşehirli çiftçiler yağlık ayçiçeğine yöneldi

30 Ağustos 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
461 defa okundu.
Kırşehirli çiftçiler yağlık ayçiçeğine yöneldi

Geçen yıl 110 bin dekar alanda ekimi yapılan ayçiçeği, pazar ve hasattaki kolaylık nedeniyle tercih ediliyor.

Kırşehirli çiftçiler yağlık ayçiçeğine yöneldiArpa, buğday ve nohut üretiminin yoğun olduğu Kırşehir‘de çiftçiler, pazar imkanı ve hasattaki kolaylık nedeniyle yağlık ayçiçeğine yöneldi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kenan Şahin,  üreticileri, alternatif tarım ürünlerine yönlendirmeye çalıştıklarını söyledi.

Bu çerçevede yağlık ayçiçeğini gündeme getirdiklerini vurgulayan Şahin, “Son yıllarda bu ürünün ekimi özellikle kırsal kesimlerde hızla arttı. 2012’de 75 bin dekar alanda ekimi yapılan yağlık ayçiçeği, geçen yıl 110 bin dekara çıktı” diye konuştu.

Şahin, üreticilerin geçen yıl yaklaşık 16 bin ton ürün elde ettiğini anımsattı.

Yağlık ayçiçeği üretiminin daha da artacağını dile getiren Şahin, şöyle konuştu:

“Bakanlığımız bu ürünün kilogramına 30 kuruş destek veriyor. Ülkemizin yağ ihtiyacının karşılanması çok önemli. Bu sektördeki çiftçi birlikleri de yağlık ayçiçeğini kilogramını 1,5 liradan alıyor. Ayçiçeğinde pazar sorunun olmaması çiftçilerimizi rahatlatıyor.”

Şahin, bozkırda yetişen ayçiçeğinin yağ oranının yüksek olduğuna dikkati çekti.

Çiftçilerin dekar başı 130 kilogram ürün aldığını anımsatan Şahin, “Sulu tarım yapılan yerlerde ise bu rakam 300-350 kilograma kadar çıkabiliyor. Ayçiçeğinin ekimi, bakımı ve hasadı kolay ayrıca üretim masrafı diğer ürünlere göre daha az” dedi.

Çiftçilerden Halit Alkan ise yıllardır arpa, buğday ve nohut ekimi yaptığını hatırlattı.

Yağlık ayçiçeğinden elde edilen verimi görünce bu ürüne yöneldiğini anlatan Alkan, şunları kaydetti:

“İşçiliği basit, hasadı da biçerdöverle kolayca yapılabiliyor. Kazancı ise diğer ürünlere göre daha fazla. Çünkü çerezlik ayçiçeğinin işçiliği ve hasadı buna göre biraz daha zor oluyor. Artık çiftçilerimiz arpa ve buğday yerine yağlık ayçiçeği ekmeye başladı.”

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN