Kırşehir’li 131 hacı yurda dönüyor

12 Ekim 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
539 defa okundu.

abdullahKırşehir’den kutsal topraklara giden 131 hacı, hac görevini yerine getirdikten sonra şehrimize dönmeye başladılar.

Sağlık Bakanlığı Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü ekipleri, kutsal topraklarda vecibelerini tamamlayan hacıları karşılayarak, yurda sağlıklı giriş yapmalarına yardımcı olacak.

Bilindiği gibi Kurban Bayramı öncesinden Kırşehir’den kutsal topraklara giden 131 hacı adayı yakınları tarafından Nevşehir Kapadokya Havalimanı’ndan uğurlanmıştı.

Heyecanlı oldukları gözlenen hacı adayları havalimanındaki işlemlerini tamamladı ve yakınlarıyla helalleşerek Medine’ye uçmuştu. Hac görevlerine yerine getiren 131 Kırşehirli hacı memlekete dönmeye başladılar.

Kırşehir’den kutsal topraklara giden hacı adayları içerisinde Kırşehir Ak Parti Milletvekili Abdullah Çalışkan da bulunuyordu.

Hac vazifesini yerine getiren Abdullah Çalışkan, “Hac vazifemizi hayırlısıyla tamamladık. Elhamdulillah. Rabbim katında kabul eder, makbul ve mebrur bir hac olur inşallah.

Tüm akrabalarıma, dostlarıma, arkadaşlarıma, sevdiklerime, sevenlerime ve tüm Müslüman kardeşlerime dua ettim.

Rabbim kabul etsin inşallah.

Rabbim buraları görmeyen herkese hayırlı olan en kısa zamanda gelmeyi ve bizlere de dua etmeyi nasip etsin.

Bayramınız mübarek olsun. Rabbim herşeyi gönlünüze göre versin.

Niyetinizi ve kalbinizi her daim temiz kılsın, doğruların yardımcısı olsun”dedi.

Kutsal topraklardan memleketlerine giden hacıları Sağlık Bakanlığı Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü ekipleri, karşılayacak.

Sağlık ekipleri kutsal topraklarda vecibelerini tamamlayan hacıları karşılayarak, yurda sağlıklı giriş yapmalarına yardımcı olacak.

Sağlık Bakanlığı Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürü Hüsem Hatipoğlu, kutsal topraklardan dönecek hacılara ilk yardım ve gerekli sağlık hizmetini vermenin yanında, bulaşıcı hastalıkların yurda girişini önlemek için yardımcı olmaya çalışacaklarını belirtti.

Hatipoğlu, yaptığı açıklamada, 1 Eylül’den itibaren kutsal topraklara gönderilen hacıların  yurda dönüş yapmaya başlayacaklarını ifade etti.

Hacıların uğurlanma ve karşılanmaları için sağlık ekipleri oluşturulduğunu dile getiren Hatipoğlu, gidişlerinde başta “MERS-CoV” olmak üzere her türlü enfeksiyona karşı bulaşma ve korunma yöntemlerinin öğretildiğini vurguladı.

Kutsal topraklarda hacı olan kişilerin karşılanmalarında da ekiplerin görev aldığını anlatan Hatipoğlu, şunları kaydetti:

“Dönecek olan hacılarımıza ilk yardım ve gerekli sağlık hizmetini verme yanında, bulaşıcı hastalıkların yurda girişini önlemek için yardımcı olmaya çalışacağız.

Genel Müdürlüğümüzün yanı sıra Türkiye Halk Sağlığı Kurumu,

Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu, bu organizasyonun içinde yer almaktadır.

Kutsal topraklardan gelen hacılarımızı huzur, manevi heyecan, bereket, feyiz ve geride güzel hatıralar bırakmış olarak sağlıklı bir şekilde karşılamak amacındayız.

Grip bulguları dahil, sağlıklarıyla ilgili şikayetlerini havalimanlarımızdaki sağlık ekiplerimize bildirmeleri konusunda hassas olmalarını bekliyoruz. Hacdan dönüşlerinde her türlü sağlık sorunları yanında enfeksiyon bulguları da sorgulanacaktır.”

Hatipoğlu, sorgulamalarda gerekli görülenlerin önceden belirlenen hastanelere nakledileceğine işaret ederek, “Şikayeti olmayan hacılarımız 2 hafta müddetince Türkiye Halk Sağlığı Kurumuna bağlı aile hekimleri tarafından takip edileceklerdir.

Ayrıca, hacılarımız Genel Müdürlüğümüze bağlı 7 gün 24 saat hizmet veren 444 77 34 numaralı Seyahat Sağlığı Danışma Hattı’ndan da sağlık sorunları ile ilgili her türlü bilgiyi alabilirler” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN