Kırşehir’in yöresel yemeği “çirleme” coğrafi işaret tescil belgesi aldı

18 Haziran 2021
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
144 defa okundu.
Kırşehir’in yöresel yemeği “çirleme” coğrafi işaret tescil belgesi aldı

Türk Patent ve Marka Kurumunun, Kırşehir’in yöresel yemeği “çirleme”yi coğrafi işaret belgesiyle tescil etti.

Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Mustafa Yılmaz, yaptığı açıklamada, kentin yöresel çirleme yemeğine coğrafi işaret belgesi almak için oda olarak 2020 Mayıs ayında Türk Patent ve Marka Kurumuna müracaat ettiklerini belirtti.

Yemeğin tarifi ve Kırşehir yöresine ait olduğuna yönelik kanıtları içeren başvurunun ardından yapılan değerlendirmenin sonuçlandığını ifade eden Yılmaz, Kırşehir’in üçüncü yöresel yemeğine de tescil belgesi alındığını dile getirdi.

Yerel üretimi ve kırsal kalkınmayı desteklemek, geleneksel bilgi ve kültürel değerleri korumak ve kentin tanıtımını sağlayarak turizme katkıda bulunmak gibi birçok amaca hizmet edecek bu güzel haberi, tüm Kırşehir halkı ile paylaşmanın mutluluğunu yaşadığını vurgulayan Yılmaz, “Kırşehir’in Özbağ kasabasında yapılan çirleme, düğünlerde pişirilen, kayısı kurusu ile etin bir arada kullanıldığı, kendine has üretim tekniği ile dikkati çeken bir yemek. Projemize katkı sunan, başvuru aşamasından dokümanların hazırlanmasına kadar emeği geçen takım arkadaşlarıma şükranlarımı sunuyorum.” ifadelerini kullandı.

Yılmaz, Kırşehir’in yöresel “çullama” yemeği ile “höşmerim” tatlısının da daha önce coğrafi işaret tescil belgesi aldığını anımsattı.(Haber AA)

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On