Kırşehir’in Tek Saz Atölyesi

25 Ocak 2020
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
257 defa okundu.
Kırşehir’in Tek Saz Atölyesi

Kırşehir denilince akla Neşet Ertaş ve türküler geliyor. Bir de türkülere eşlik eden bağlamalar. Kentte çoğu evde bağlama bulunuyor. Ancak bu bağlamaları şehirde sadece bir atölye üretiyor.  Kırşehir’in tek saz atölyesi hem meraklıların hem bu işin icracısı olanların uğrak yeri haline gelmiş. Levent İnce’de bu durumdan rahatsız değil. Gelen herkese hem bu işi öğretiyor hem de işini icra etmeye çalışıyor. Türkiye’nin bir çok şehrinde saz işi yapan İnce 27 yıl sonra Kırşehir’e döndü. Saz atölyesinin duyan herkes bozuk sazlarını tamir ettirmek için atölyeye akın etmiş. Konuyla İlgili Saz hane işletmecisi Levent İnce Gazetemiz 40 Arena Muhabirine Açıklamalarda bulundu. İnce 27 yıldır bu işle uğraştığını belirterek şunları kaydetti: “Bağlama zaten çok seviliyor Kırşehir’de. Hemen hemen her evde var diyebiliriz. Herkesin ilgisi var. 7’den 70’e bağlama yapıyoruz, meraklısı çok. Saz yapımı için, prizma şeklinde, dut, ardıç, kestane, elma, gürgen, karaağaç, ceviz, kavak veya meşe gibi ağaçlarının, oyma ve işlemenin zor olmaması ve çatlamaması için, budaksız kütükleri tercih edilir. Oyma saz: Kütükler, iç yüzü oluklu uzun keserler kullanılarak oyulur. Oyma işlemine teknenin dış yüzüne 0.5 veya 1 cm yaklaşılana kadar devam edilir. İyi oyulmuş bir teknenin ışığa tutulduğunda aydınlık görünmemesi gerekir. Sazın titreşim kabiliyeti tekne duvarlarının inceliği ile bağlantılıdır. Tellerdeki ses titreşimi göğüs tahtası vasıtası ile tekne duvarlarına geçer ve tekne içindeki boşlukta son şeklini alır. Yaprak saz: İnce çıtalardan hazırlanmış iskelet üzerine, ince ve baklava dilimi şeklindeki yaprakların tutkalla yapıştırılması yoluyla da saz gövdesi yapmak mümkündür. Yapraklar daha önce belirtilen ağaç cinslerinden elde edilirler. En güzel ses veren gövdelerin, dut, ardıç ve elma olduğu kabul edilse bile, ses kalitesi sazın yapılış tekniği ile ilgilidir.

Gövde kapağı yapımı: Daha çok çam ağacı tercih edilir. Kalınlığı çok ince olan bu tahtanın titreşim çokluğu nedeniyle, sazın vereceği ses kalitesi açısından çok önemlidir. Gövdenin açık kısmına kapatılan gövde kapağına hafif bir bombe verilir. Gövde kapağı gövdeye tutkalla sıkıca yapıştırılır.

Sap: Sazın sapı için uzun tahtalar seçilir. Sapla gövde aynı cins ağaçtan yapılırsa daha güzel bir ses elde edilir. Sapın saz teli gelecek yüzü düz, arka kısmı oval olarak yapılır. Misinadan yapılan perdelerin üzerine kolay uygulama için sap kenarına boydan boya ince bir oluk açılır. Gövdeye eklenecek kısmının ucu kama şeklinde hazırlanır, diğer ucuna ise kulakların girmesi için, eşit aralıklarla 8-10 delik açılır. Bu delikler dışa doğru dar, içe doğru geniş olarak açılır.

Kulaklar: Kulaklar, “T” harfi şeklinde ve sert ağaçlardan (şimşir, gürgen gibi) yapılır. Yumuşak ağaçlar, esneklikleri nedeni ile, tellerin gerilimini çekemezler. Plastik kulaklar ise hiç tercih edilmez. Eşik: Eşikler sap ve gövdede kullanılır. Bunlar da gövde ve sapta kullanılan ağaçlardan yapılır. Ayrıca sazın telinden sesi yükseltmeye yarayan, mızrap veya tezene denilen alet kiraz ağacından yapılır. Plastik tezeneler eğilmeye veya kırılmaya dirençli olmalarına rağmen telden net ve temiz bir ses çıkartmadıkları için tercih edilmez. Sazlarda olabililecek problemlerden en çok rastlananları şöyle sıralayabiliriz: Tellerin saptan fazlaca yüksek oluşu, sazın sapının öne doğru eğilmesi, göğüs tahtasının çökmesi, gövdede herhangi bir çatlak olması, eşiğinin normal yükseklikte olmaması, eşiğinin göğüse tam yapışmaması, tellerin birbirine çok yakın veya çok uzak olması, sazın rutubetli bir yerde saklanması.” Dedi

Haber Sümeyye Şahin

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On