KIRŞEHİR’İN ÇÖZÜLEMEYEN SORUNU ÇÖP

18 Ağustos 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
610 defa okundu.
KIRŞEHİR’İN ÇÖZÜLEMEYEN SORUNU ÇÖP

11923054_1135415416472619_287030662_n

Kırşehir’de bazı vatandaşların dikkatsizliği sonucu ortaya çıkan manzara yine vatandaşı rahatsız etti. Bazı kişilerin bilinçsizce koyduğu çöplerden akan sular vatandaşları çileden çıkardı. Öyle ki Bağbaşı Mahallesi’nde bir vatandaş çöp poşetini koyacak yer bulamamış gibi çöpünü elektrik direğine astı.

 

Yazın geldiği bu günlerde özellikle İş Bankasının önü ve Emine Kadın Çeşmesi etrafında bulunan çöpler ve çöp kokuları o mekanda geçen insanlar, esnafları  rahatsız ediyor. İl bürokrasinin boş zamanlarını geçirdiği bu alandaki kötü koku vatandaşın tepkisini çekiyor. Çöp kokularından rahatsız olan çevre sakinleri, çöp atanların biraz daha duyarlı olmalarını istedi. Bazı kişilerin çöplerini bilinçsizce bıraktıkları şikayetinde bulunan vatandaşlar, “Çöp konteynırları yeni olmasına rağmen kapağını açmaya tiksiniyoruz” diye isyan etti.

        Çöp kokularının sebebi kim? Kötü kokular rahatsız ediyor.

Yere dökülen çöp suları şehri kirletirken yolda yürüyen vatandaşlar da rahatsız oluyor. Bazı vatandaşların çöp poşetlerini dikkatli bir şekilde koymaması ve çöp poşetlerinin yırtılması sonucu yola dökülen çöp suları yaz aylarında havanın çok sıcak olmasıyla beraber Kırşehir halkını rahatsız ediyor.

Sorumlu haberciliğimiz gereği yaptığımız bu haberden sonra önemli bir gerçeği gözler önüne sermek istiyoruz. Zira vatandaşlar çöplerini, Kırşehir Belediyesi tarafından cadde ve mahalle aralarına konulan çöp konteynırına değil, konteynırın hemen yanına kaldırım kıyısına bırakıyor. Vatandaş çöplerini konteynırın içi yerine dışına bırakmasına rağmen, ”Böylede olsa bu sorumluluğu bir kurum almalı” diyerek maruz kaldıkları çöp kokularının kaynağının kendileri olduğunu unutuyor.

Bazı duyarlı vatandaşlar da sorunun kendilerinden kaynaklandığını kabul ederek; “Vatandaş biraz gereken özeni gösterse örneğin  çöp atarken ‘suyu akıyor mu? ya da poşet delik mi?! diye baksa belki de bu tür sorunlar yaşanmayacak.” diyor.

Vatandaşlar ayrıca; “Sıcak günlerde zamanından önce sokaklara bırakılan çöplerde biriken mikrop ve sinekler de sağlığı tehdit  ediyor. Çöp konteynırı olmayan yerlerde zamanından önce, gelişigüzel bir şekilde sokaklara bırakılan çöp yığınları hoş olmayan görüntülere neden oluyor. Bu konuda vatandaşlarımızın şehrin sağlığı ve imajı açısından daha hassas davranması gerekiyor.” dedi.

Bağbaşı Mahallesi’nde şaka gibi çöp bırakma olayı

Bağbaşı Mahallesi’nde ikamet eden duyarlı bir vatandaş gazetemize akla hayale gelmeyecek bir olayın resmini gönderdi. Duyarlı vatandaşımız mahalle sakinlerinde birinin çöp poşetini koyacak yer bulamamış gibi elektrik direğine astığını fotoğrafladı. “Bu işi yapan kişi ve diğer vatandaşlarımız yapılanın ne kadar yanlı olduğunu görsün diye resmi gazetenize getirdim. Mahallemiz adeta çöpe döndü. Çöp kokularından oldukça rahatsızız. Çöp poşetinin de elektrik direğine asıldığını ilk defa görüyoruz. Böyle iş mi olurmuş? Daha neler göreceğiz. Böyle duyarsızlar yüzünden mikrop katık. İyice hasta olacağız. Sinekler doldu. Belediye ekiplerinin sıktıkları ilaçlar dahi fayda vermiyor. Sorun önce duyarsız vatandaşımızda. Alın işte çöp poşeti elektrik direğinde. Diğer poşetler konteynır dışında. Vatandaşlarımız çok cahil. İlla ki başımıza bekçi mi verilsin yani?” diyerek yaşadıklarına isyan etti.

 

        Belediye sürekli uyarmak zorunda mı?

Belediyenin uyarılarını dikkate almayan vatandaş bu durumun faturasını yine Belediye’ye kesiyor.

Vatandaşların özellikle yaz aylarında sıcakların artmasından dolayı Belediye tarafından belirlenen saatlerde ve belirlenen yerlere çöplerini bırakmalarının şehrin temizliği ve hijyeni açısından önemli olduğunu belediye her zaman dile getiriyor. Özellikle dikkatimizden kaçmayan bir durumda ramazan ayında vatandaşlarımızın sıklıkla çöplerin zamansız olarak sokaklara bırakılmasından şikayet ediyor. Ancak bazı noktalarda ilerleyen saatlerde de vatandaş çöplerini dışarıya çıkartıyor.

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN