Kırşehir’e Gelince Kuruş Yok Reklama milyonlar Saçıyor

4 Aralık 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
660 defa okundu.
Kırşehir’e Gelince Kuruş Yok Reklama milyonlar Saçıyor

Petlas’ın Basketbol Federasyonu ile yaptığı sponsorluk anlaşması, Kırşehirlileri kızdırdı

Kırşehir’e Gelince Kuruş Yok Reklama milyonlar Saçıyor
Kırşehir, 28 Kasım Çarşamba günü ulusal medyada yer alan bir haberle çalkalandı. Türkiye Basketbol Federasyonu’nun resmi internet sitesinde yer alan, televizyonlarda alt yazı ile verilen ve internet sitelerine anında düşen haber, bir sponsorluk anlaşmasıydı. Sponsor, fabrikası Kırşehir’de olmasına rağmen şehre fazla bir katkısı bulunmayan Petlas, anlaşmaya imza atan diğer taraf ise Türkiye Basketbol Federasyonu’ydu. ‘’PETLAS, A Milli Erkek Takımımızın Sponsoru Oldu’’ başlığı ile verilen haber, Kırşehirliler’in tepkisine neden oldu. Niye mi?
Çünkü PETLAS, Kırşehir toprakları üzerinde kurulu bir lastik fabrikasıydı. Firma, çalışanlarına hakkını vermediği gibi şehrin TFF 3.Lig’de mücadele eden takımı olan Kırşehir Belediyespor’a tek kuruş katkıda bulunmamıştı. Sosyal medyada tepkiler çığ gibi büyüdü. Eleştiriler hep sponsorluk konusunda yoğunlaşıyordu. Kırşehirli sporseverler, ‘’Bu şehrin biri futbolda, diğeri hentbolda olmak üzere iki profesyonel takımı var. Futbol takımımız, TFF 3.Lig 2.Grup’ta zor koşullar altında şampiyonluk mücadelesi veriyor. Hentbol takımımız ayakta durmakta zorlanıyor. PETLAS, niye bu takımlarımız forma sponsoru olmuyor?’’ diye isyan ettiler.
TBF’NİN RESMİ SİTESİNİ SÜSLEYEN HABER
Tepkiler bu şekilde. Biz sponsorluk anlaşmasının detaylarına bir bakalım… TBF’nin (Türkiye Basketbol Federasyonu) resmi internet sitesinde 28 Kasım Çarşamba günü yer alan haber aynen şöyle: “Türkiye lastik sektörünün %100 yerli sermayeli milli markası PETLAS, A Milli Erkek Basketbol Takımımızın resmi sponsoru oldu.’’ Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu ve PETLAS Yönetim Kurulu Üyesi Seyfullah Safa Özcan’ın yanı sıra her iki kurumun yöneticilerinin katıldığı imza töreni 28 Kasım Çarşamba günü saat 13.00’te Ankara Wyndham Oteli’nde düzenlendi. Atılan imzalarla birlikte PETLAS, bir yıllığına A Milli Erkek Takımımızın resmi sponsorlarından biri oldu.
Hidayet Türkoğlu: “Sponsorluk anlaşmalarımız iki tarafa da fayda getiriyor”
Göreve geldikleri günden bu yana basketbolu Türkiye’nin her yanına yaymak ve herkesi basketbolla tanışmak için çalıştıklarını belirten Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu, şunları söyledi:
“Devletimiz spora destek verse de özel sektör iş birliklerinin sürdürülebilirlik anlamında önemli olduğunu düşünüyoruz. Birlikte çalıştığımız değerli firmaların arasına katılan PETLAS’a çok teşekkür ediyoruz. Anlaşmamız ilk etapta 1 yıllık. Bu süre birbirimizi tanımak açısından güzel olacak. Umarım sonrasında da uzun yıllar boyunca birlikte çalışabiliriz. Hem anlaşmalar hem operasyon hem de sportif anlamda biz şu an diğer tüm federasyonlara örnek olabilecek, Türkiye’nin en başarılı federasyonuyuz. Son iki hafta içerisinde çok değerli markalarla anlaştık ya da sözleşmelerimizi yeniledik. Bu da bu firmaların bize duydukları güvenin bir göstergesidir.”
TÜRKOĞLU: ŞİMDİLİK 1 YILLIK AMA…
Türkiye Basketbol Federasyonu ile yapılan sponsorluk anlaşmalarının iki tarafa da fayda sağladığını belirten Türkoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Federasyon olarak, basketbolu daha da iyi yerlere getirmek için tabii ki böyle sponsorluk anlaşmalarına ihtiyacımız var. Öte yandan, geldiğimiz noktada bizimle yaptıkları iş birlikleri sponsorlarımız için de bir itibar kaynağı. Zira projelerimizin her aşamasında sponsorlarımızla ortak hareket ediyoruz. Böylece onlar için de yeni iletişim imkanları ve sosyal sorumluluk alanları açılmasına vesile oluyoruz.”
Seyfullah Safa Özcan: “Milli Takım ve PETLAS çok uyumlu iki marka”
PETLAS Yönetim Kurulu Üyesi Seyfullah Safa Özcan, A Milli Erkek Takımımız ile PETLAS’ın birbirlerine çok uyumlu iki marka olduğunu belirterek şöyle konuştu:
MİLLİ DUYGULARIMIZ KABARDI!
“A Milli Erkek Basketbol Takımımız, milli duygulardan da aldığı güçle, bizlere sayısız zaferler, gururlar ve heyecanlar yaşattı, yaşatıyor. Türkiye’nin lastiği PETLAS da milli duygulardan güç alarak çalışıyor ve ilerliyor. Türk sermayesi, Türk mühendisliği, Türk emeği ile ürettiğimiz lastikleri, bir Türk markası olarak, dünya pazarlarına sunuyoruz. Türkiye’de olduğu gibi tüm dünyada tercih edilen marka olmaya çalışıyoruz. Son reklamımızda ‘Bu Dünya Bizim Memleket’ dememiz bundandır. Tıpkı, dünyanın dört bir tarafında başarılı sonuçlar alan Basketbol Milli Takımımız gibi… Türkiye Basketbol Milli Takımımız ve PETLAS’ın bu bakımdan çok uyumlu iki marka olacağını düşünüyorum. Ülkemizin parlak geleceği için, spordan iş dünyasına, milli sporculardan milli markalara her birimize önemli görevler düşüyor. Hep birlikte, bu güzel ülkeye ve markamıza değer katma adına elinden geleni yapmasını bekliyoruz.”
A Milli Erkek Takımımızın Çin’de düzenlenecek Dünya Kupası’nda mücadele edeceğine gönülden inandığını belirten Özcan, sözlerini şöyle sürdürdü:
BU HIZLA ÇİN’E KADAR GİDERİZ
“Çin’de düzenlenecek FİBA Dünya Kupası’nda yerimizi almak için, evimizde ve dış sahada toplam dört maçımız kaldı. Rakiplerimiz güçlü, biz daha güçlü olmak zorundayız. Öncelikle Çin’e gideceğimize kesin gözüyle bakıyorum, sonra Dünya Kupası mücadelesi için orada verilecek mücadeleyi takip edeceğiz. Basketbol milli takımımızın hak ettiği en iyi sonuçları almasını arzu ediyorum. Şu anda federasyonun yönetim kademelerinde görev alan, önceki yıllarda oyuncu olan abileri gibi başarılı sonuçlar alacaklarına inanıyorum. Ben büyük bir heyecanla yarın akşamki hava atışını heyecanla bekliyorum ve sponsor olarak millilerimizin yanında olmaktan, şahsım ve tüm PETLAS ailesi adına büyük gurur duyuyorum.”
40 ARAÇ, 5 OTOBÜS, 1 UÇAK!
Sponsorluk anlaşması bu şekilde. Görüldüğü üzere anlaşmanın detayları hakkında bilgi yok. Kırşehir Arena Gazetesi olarak olayın peşine düştük. Basketbol Federasyonu’na yakın bir kaynağa ulaşıp telefon aracılığıyla sorduk:
-Anlaşmada bir rakam belirtilmemiş. Bu konuda bize yardımcı olur musunuz?’’
5 dakika sonra döndü bize: ‘’Anlaşma, barter şeklinde. Bir rakam telaffuz edilmemiş. Paradan söz edilmemiş. Ancak 50 bin TL gibi cüzi bir parasal katkı söz konusu.
-Eee. Başka detay yok mu?
– Olmaz mı? Anlaşma gereği Petlas, 1 yıl boyunca Basketbol Federasyonu’nun araçlarının lastiklerinin değişim ve bakımlarını üstlenecek.
– Peki, federasyonun kaç aracı var? Sizce bunun Petlas’a yıllık maliyeti ne kadar olur?

BIRAK LASTİĞİ MİLYONLARA BAK!
Bildiğim kadarıyla TBF’nin 40 tane binek aracı (otomobil), 4-5 tane de otobüsü var. Özel uçuşlarda uçak lastiklerini de hesaba katarsak, 1 milyon TL gibi bir paradan söz edebiliriz.
Haber kaynağımız teşekkür edip, vedalaşıyoruz.
Kırşehir halkının tepkisinin nedeni şimdi anlaşılıyor. Yaklaşık 3 bin çalışanının hakkını vermemek için bin dereden su getiren. İşten çıkardığı çalışanının tazminatlarını ödememek için 40 takla atan Petlas, Kırşehir’in futbol ve hentbol takımlarına forma sponsoru olmayıp 1 kuruş bile katkıda bulunmaması… Buna karşılık reklam ve sponsorluklara gelince, musluğu sonuna kadar açıp milyonları akıtması… Sizce de Kırşehirliler bu tepkilerinde haklı değiller mi?

Türkiye’nin İlk Yerli
Uçak Lastiği Fabrikası
Petlas’ı kısaca tanıyalım… 1976 yılında devlet tekelinde kuruldu. Ancak 13 yıl sonra yani 1979’da ilk üretimini gerçekleştirdi. Özelleştirme ile önce Kombassan’a 2005 yılında da Ankaralı iş adamı Abdulkadir Özcan’a devredildi. Askeri araçlara ve F-16 lara lastik üretimi yapan Petlas, yüzde yüz yerli sermaye ve Türk mühendisleri ile üretim yapan Türkiye’nin ilk ve tek lastik firmasıdır.
2005 Nisan ayında Petlas’ı alarak perakendeci kimliğinin yanında sektörde üretici kimliğine de geçen Abdulkadir Özcan A.Ş bugün dünyanın 70’den fazla ülkesinde faaliyet gösteren ve 3 bini aşkın çalışanı bulunan bir şirket. Türkiye’ de ilk ve tek askeri uçak lastiği üretebilen lastik fabrikası konumunda olan Petlas, her türlü kara taşıtı için üretim yapabilen bir sanayi devi konumunda bulunuyor. Petlas, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere 50’nin üzerinde ülkede satılıyor.

Barter tipi anlaşma nedir?
Terim olarak ‘Barter’ Takas anlamına gelir. Ancak Barter, ticaret sistemi bilinen birebir karşılıklı takas işlemlerinden farklı, gelişmiş bir sistemdir. Satın alınan mal ve hizmetin bedelinin üretilen mal ve hizmet ile ödendiği bir finans ve ticaret sistemidir. Petlas ile TBF arasında yapılan sponsorluk anlaşması da hizmet kategorisine giriyor. Yani Petlas, nakdi paranın yanı sıra 1 yıl boyunca Basketbol Federasyonu ve A Milli Takım’ın araçlarının lastiklerinin bakım ve değişiminden sorumlu olacak.
(Haber: Didem CEYLAN)

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On