Kırşehir’e Çadır Müzesi

24 Ocak 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
326 defa okundu.

murat salim tokaç

Kırşehir Milletvekili Mikail Arslan Kültür Varlıkları Ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt İle Fikir Alışverişinde Bulundu.

Mikail Arslan  Kırşehir’e Çadır Müzesi kurulması için T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ve Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt ile fikir alışverişinde bulundu.

Orta Asya Türk kültürünün yaşatılması ve değişik çadır örneklerinin Kırşehir’de sergilenmesi amacıyla kurulması planlanan Çadır Müzesi ödenek talebi konusunu T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ve Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt ile görüştü. Kırşehir Belediyesi organizesiyle kurulacak çadır müzesi, etaplar halinde olmak üzere ilk etapta 100 bin m2’lik bir alanda en az 40 adet çadır müzesi sergilenmesi planlanıyor.

Çadır Müzesi kurulması durumda Orta Asya Türk Devletlerinin kullandığı çadırlar ülkelerinden temin edilerek Türkiye’ye nakli gerçekleştirilecek ve çadırların içerisinde ise ülkelerin kendi milli otantik malzemeleri sergilenecek. Her bir çadıra ilgili ülkelerin yapılarına uygun olarak bir fonksiyon verilecek ve ülkelerin yemek kültürü, giyim kültürü, turistik eşya ve enstrümantal saz aletleri gibi unsurlar bu çadırlarda sergilenme şansına sahip olacaktır. Kurulması Planlanan Çadır Müzesi’nin arsa tahsisi ve altyapı çalışmaları Kırşehir Belediyesi tarafından yapılacak.
HABER MERKEZİ

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN