Kırşehir’de yaz spor okullarına ilgi Büyük

8 Ağustos 2022
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
74 defa okundu.
Kırşehir’de yaz spor okullarına ilgi Büyük

Yaz okullarının en fazla ilgi gören branşı masa tenisinde eğitimler sürüyor. Uzun süre bu sporu yapan elit sporcular, masa tenisini öğrenmeye çalışan sporculara eğitim veriyor.

Antrenör Gülşah Küçük ve Seda İlhanbey eşliğinde iki grup halinde devam eden çalışmalar, öğleden sonra 13.00-15.00 ve 15.30-17.00 saat dilimleri arasında Aşıkpaşa Spor Salonu’nda yoğun bir şekilde devam ediyor.

Gençlerin keyifli ve eğlenceli vakit geçirecekleri İl Spor Merkezleri (Yaz Spor Okulları) yaz ayı boyunca ücretsiz olarak devam edecek.

Çalışmalar hakkında bilgi veren Masa Tenisi Antrenör Gülşah Küçük ve Seda İlhanbey kayıtların halen devam ettiğini ve 100’ü aşkın sporcunun kayıt yaptırdığını söyledi. Elit sporcuların, yeni kayıt yaptıran sporculara masa tenisini öğretme konusunda yardımcı olduğunu belirten Kökten, birlik ve beraberlik içinde yaz okulunda çalıştıklarını vurguladı.

Masa tenisinin çocuk, genç, büyük, yaşlı, kadın, erkek, hiçbir ayrım gözetmeksizin yapılabilen bir spor branşı olduğunu dikkat çeken antrenör Gülşah Küçük ve Seda İlhanbey, “Dolayısıyla insanlarımızın kolay ulaşabileceği yerlerde mini masa tenisi salonlarının olması bu spor branşının halka ulaştırılması anlamında çok önem arz ediyor. Masa tenisi branşında Çin, Kore, Japonya gibi Uzakdoğu ülkeleri dünyada en başarılı ülkeler. Bunun en önemli sebebi, halka açık her parkında, hemen hemen her okulunun bahçesinde betondan masa tenisi masaları tesis edilmiş. Küçük yaşlardan itibaren o masanın etrafında bulunmak, o masayı beyine yerleştirmek, yıllar sonra oluşacak başarıların ilk tohumlarının atılması demek oluyor. Bu anlamda yerel yönetimlerce parklarda betondan tenisi masaları yapılması, her mahallede 3-4 masa yerleştirilebilecek prefabrik mini masa tenisi salonlarının tesis edilmesi bu atılımın temellerinin ilk kazmaları, ilk harçları olacaktır” diye konuştu.

Velilere seslenerek 5-18 yaş aralığındaki tüm gençleri Yaz Spor Okullarına davet eden Kırşehir Gençlik ve Spor İl Müdürü Numan Nafiz Şahin, ‘’Yaz Spor Okullarımızla çocuk ve gençlerimizi kötü alışkanlıklardan uzak tutmak, serbest zamanlarını uzman antrenörler nezaretinde en iyi şekilde değerlendirmelerine imkan sağlamak amacıyla hazırlanan yaz spor okullarımızda gençlerimizin fiziksel ve mental gelişimlerine katkı sağlanması, sporla tanıştırılması ve spor bilinci oluşturmayı hedefliyoruz. Geçtiğimiz yıl Covid-19 salgını nedeniyle ara verdiği Yaz Spor Okullarımıza yeniden başlamanın sevinç ve mutluluğu içerisindeyiz. 5-18 yaş tüm çocuk ve gençlerimizi ücretsiz Yaz Spor Okullarımıza davet ediyorum. Özel sporcu ve bireylerimizi de her yıl olduğu gibi unutmuyoruz. Tüm özel bireylerimizi Engelliler İl Spor Merkezi kurslarımıza bekliyoruz’’ diye konuştu.

Vatandaşların sporu bir hayat biçimi haline getirebilmeleri amacıyla yaz döneminde spor kurslarını başlattıklarını belirten Kırşehir Gençlik ve Spor İl Müdürü Numan Nafiz Şahin, ücretsiz olarak başlattıkları kurslardaki eğitimlerde başarılı ve yetenekli olan vatandaşları ayrıca destekleyeceklerini de söyledi.

Her yaş gurubundan tüm vatandaşları spor kurslarına davet eden Spor İl Müdürü Şahin, “Vatandaşlarımızın ve gençlerin yaz aylarını daha nitelikli ve eğlenceli geçirebilmeleri için yaz spor okulları kurslarımızı hayata geçirdik. Kurslarımızdan 7’den 70’e tüm vatandaşlarımız ücretsiz yararlanabileceklerdir. Yaz spor okulu kurslarımız çerçevesinde voleyboldan yakın savunmaya, halk oyunlarından dağcılığa kadar 24 branşta ücretsiz kurslarımızla ilçemizin havasını değiştireceğiz. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü olarak vatandaşlarımızın bu tür sportif faaliyetlerde yanlarında olmaya devam edeceğiz” dedi.

Yaz spor okullarındaki eğitimler sonucunda başarılı ve yetenekli vatandaşların, yetenekli oldukları branşlarda yarışmalara ve olimpiyatlara hazırlanmaları konusunda da destekleyeceklerini aktaran Kırşehir Gençlik ve Spor İl Müdürü Numan Nafiz Şahin, “Gençlik Spor İl Müdürlüğümüzün yürüteceği çalışmalarımızda spor branşlarında başarılı olan, yetenekli sporcularımızın lisanslarını da çıkartıp, askeri, polis okulları, spor liseleri ve beden eğitimi bölümleri sınavlarına da hazırlayacağız. Bu çerçevede geçen kış düzenlemiş olduğumuz kış spor okullarımızda da birçok lisanslı sporcu yetiştirmiştik” ifadelerinde bulundu.

HERKES İÇİN SPOR

Kırşehir Gençlik ve Spor İl Müdürü Numan Nafiz Şahin. “Çocuklarımız ve onların geleceği bizim için önemli. Spor İl Müdürlüğü olarak gençlerimize yönelik her alanda etkinliklerimizi sürdürüyoruz. Yaz spor okulları ile onları kötü alışkanlıklardan uzak tutarak başarılı bireyler olmalarını sağlamak istiyoruz. Çocuklarımız, fırsat verildikçe neleri başarabileceklerini bize gösteriyor. Bu amaçla eğitime ve spora verdiğimiz desteklerin karşılığında onların başarılarını görmek hepimizi gururlandırıyor. Spor ve sağlıklı yaşamı desteklemek amacıyla belediyemiz bünyesinde açılacak yaz spor okullarına tüm çocuklarımızı bekliyoruz” dedi.

SPOR OKULLARININ FAYDALARI

Gündelik yaşamlarında spor yapan ve aktif olan çocuklar daha fit, daha sağlıklı vücut ağırlığına sahip ve daha öz güvenli olurlar. İlerleyen dönemlerde fiziksel olarak aktif insanlar arasında kan basıncı, kalp hastalığı, osteoporoz ve diğer kronik hastalık riskleri daha düşük olur. Bu nedenle çocukların genç yaşta fiziksel aktivitenin önemini anlamaları ve bundan keyif almaları daha da önemli hale getirir.

GELİŞTİRİLMİŞ SOSYAL BECERİLER

Spor okullarına katılım, bir takımın veya grubun üyesi olma ve bir parçası olma hissi verir. Arkadaşlarınızla dostça etkileşimde bulunursunuz. Takım arkadaşlarınızın çıkarlarını gözetmeyi ve karşılıklı saygı ve işbirliği yapmayı öğrenirsiniz. Birlikte çalışır, zaman ve diğer kaynakları paylaşır, sırayla oynar ve takım olarak başarı ve başarısızlıkla başa çıkmayı öğrenirsiniz. Bu etkileşimler, okul arkadaşlarınızla bağ kurmayı ve kalıcı dostlukları kolaylaştırır. Bu da çocukların büyüdükçe daha sosyal ve dışa dönük olmasına yardımcı olacaktır.

DAHA İYİ SAĞLIK

İnternet, televizyon ve bilgisayar oyunları gibi eğlenceler çocukları hareketsiz hale getirebilir ve obezite riskini artırabilir. Spor veya diğer fiziksel aktivitelere katılmayan çocukların aktif olmayan yetişkinler olma olasılıkları artar. Okul sporlarına katılım, kalbin, akciğerlerin, kasların ve kemiklerin sağlıklı büyümesini destekler. Ayrıca çevikliği, koordinasyonu ve dengeyi geliştirir. Egzersiz ayrıca stres seviyelerini, kaygıyı ve davranış problemlerini azaltmaya yardımcı olur. Düzenli fiziksel aktivite daha iyi rahatlamanıza yardımcı olur ve kas gerginliğini azaltır.

DÜŞÜK OLUMSUZ ETKİLER RİSKİ

Spor yapmak, elinizde gözetimsiz boş zaman miktarını azaltır ve can sıkıntısını önler. Bu, sigara, içki ve uyuşturucu gibi seçenekleri daha az çekici hale getirir. Araştırmalara göre spor yapan kızlar okulda daha başarılı olurlar ve hepsi ileride sahip olacakları kariyerlerinde başarının bileşenleri olan hedef belirleme, strateji ve planlamanın önemini daha çocukken öğrenirler.

BENLİK SAYGISI VE GÜVEN

Spor Okullarına katıldığınızda, çeşitli teknikler ve beceriler geliştirirsiniz. Okul arkadaşlarınızla dostane bir rekabet içinde olursunuz, sağlıklı bir vücut ağırlığını korumak için daha çok zamanınız olur ve obezite riski daha düşüktür. Spor yapan kız ve erkek çocukların ilerleyen yaşlarda sedanter insanlardan daha olumlu beden görüntüleri vardır. İyi oynadığınızda ve oyun kazandığınızda, benlik saygısını şekillendirmeye yardımcı olan bir başarı duygusu kazanırsınız.

Yaz okullarında öğrenciler farklı branşlarda spor eğitimi alıp takım ruhunu ve paylaşmayı öğrenirken; resim ve drama gibi faaliyetlerle yeteneklerini geliştirir, eğitsel oyunlar ve dış mekan gezileriyle keyifli bir yaz geçirirler.

Yaklaşık 8 ay ciddi akademik eğitim gören çocukların yaz tatilinde 3 ay boyunca boşta kalmaları ve hatta tatili hiçbir şey yapmadan boşa geçirilecek zaman olarak görmeleri, eğitim hayatlarının kalitesi bakımından son derece tehlikelidir. Çünkü okul dönemi yeniden başladığında çocukların tatilin rehavetinden çıkması ve derslerine yoğunlaşmaları neredeyse bir iki ayı bulur.

Maalesef çok küçük yaşlardaki çocuklardan, yetişkinlere kadar herkesi pençesine alan televizyon ve internet bağımlılığından her zamanki gibi yine en çok çocuklar etkileniyor.

Spor alanlarının yetersizliğinden arkadaşlarıyla bir arada oyun oynayamayan çocuklar, evde televizyon ve bilgisayar ekranının başından ayrılmıyor.

Enerjisini doğru yönlendireceği, kaslarını çalıştıracağı, kendisini ve sınırlarını test edeceği, arkadaşlıklar kuracağı, hoplayıp zıplayacağı, koşacağı, tırmanacağı, suyla, topla, toprakla, başka canlılarla haşır neşir olacağı yaz okullarına gitmeleri bu kadar uzun bir zamanı doğru değerlendirmeleri demek.

Yaz okulları; öğrencilerin yoğun geçen öğretim yılının ardından eğlenerek vakit geçirmelerini, düzenli bir şekilde spor yapmalarını, sanatla iç içe olmalarını sağlar. Farklı fiziksel, sosyal, sanatsal beceriler kazanmaları da cabası.

Zengin öğrenme ortamlarında ilgi ve yeteneklerini keşfedebilir, arkadaşlık duygularını geliştirerek yeni dostluklar kazanabilirler.

Takım çalışması alışkanlığı kazanarak birlikte üretmenin keyfini yaşamaları, zamanlarını planlamayı öğrenmeleri o yaşlardaki çocuklar için çok önemli.

YAZ OKULU SEÇİLİRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Okul seçilirken çocuğun ilgi ve yetenekleri göz önüne alınmalı. Yaz okulunun ne kadar sürdüğü, okulda hangi becerilerin kazandırıldığı aile tarafından dikkatli incelenmeli. Dikkat edilmesi gereken bir konu da ulaşım. Yolda uzun zaman geçirmesi çocuğun yorulmasına neden olur. Bu durum, çocuğun motivasyonunun ve okuldan aldığı keyfin azalmasına yol açacağı için yakın bir yaz okulu tercih edilmelidir. Seçilen yaz okulunun çocuğun ilgi ve ihtiyaçlarına uygun etkinlikler içermesi en önemli nokta. Örneğin dışa dönük, hareketli çocuklar yüzme, futbol gibi sporlar yapabilecekleri okulları rahatlıkla tercih edebilirler. Öfke kontrolünde sorun yaşayan dürtüsel çocuklar için yine benzer seçenekler uygun. Bu onların istenmeyen dürtülerini daha sağlıklı dışa vurmalarını sağlıyor.

Sosyal becerileri zayıf, akran ilişkilerinde zorluk yaşayan çocuklar için gezi, takım sporları, tiyatro ve izcilik gibi etkinlikler içeren yaz okulları öneriliyor. Bu tür yaz okullarına devam eden çocuk hem yaşıtlarıyla daha yoğun olarak iletişim kurarak sosyalleşiyor hem de becerilerinin gelişmesiyle kendine güveni artıyor.

Dikkatlerini toplamakta güçlük çeken, konsantrasyonu zayıf çocuklar için de satranç iyi bir seçenek. Aile içinde iletişim sorunları yaşayan çocuklar yaz okuluna giderek resim, müzik gibi çalışmalara katılıp gerginliklerini atıyorlar.

Her çocuğa uygun bir seçenek sunan yaz okulları, tatilin verimli ve güzel geçmesinin bir yolu spor yapmaktan geçiyor.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN