Kırşehir’de usulsüz yapı denetimleri kapatılacak

6 Kasım 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
395 defa okundu.
Kırşehir’de usulsüz yapı denetimleri  kapatılacak

DSC_5855Kırşehir’de usulsüz yapı denetim firmalarının kapatılacağı öğrenilirken, firmaların kapatılması da pek bir çözüm getirmiyor.

Deprem Yönetmeliği’ne uygun binaların yapılmasının sağlanması noktasında binalarda olması gereken yapı kurallarına ilişkin denetim yapan yapı denetim firmaları kapatılacak.

Türkiye’nin birçok bölgesi ile birlikte birinci derece deprem bölgesinde yer alan Kırşehir’de, Yapı Denetim Kanunu kapsamında denetim yapan yapı denetim firmaları, düzenli ve gerçekçi denetim yapmadıkları gerekçesiyle kapatılıyor.

Devletin vatandaşların can ve mal güvenliğini emanet ettiği yapı denetim firmaları da denetimlerini düzenli ve gerçekçi yapmayarak, hem vatandaşı kandırıyor, hem de can ve mal güvenliğini tehlikeye atıyor.

Ülkemizde yaşanan depremlerin ardından binaların sağlamlığı ve depreme dayanıklılığı gündeme gelirken, yapı denetim firmaları tarafından denetlenerek ruhsatlandırılan binaların da ne kadar güvenliği olduğu tartışılıyor.

Çünkü güvenli ve sağlıklı bina yapımının sağlanması yetkisi yapı denetim firmalarına verilirken, yapı denetim firmalarının da ahbap-çavuş ilişkisinden mi kaynaklı bilinmez denetimlerini düzenli ve gerçekçi yapmadığı ortaya çıktı.

Yapı Denetimi Kanunu’na göre arsa sahibi yapı denetim firmasıyla anlaşarak, proje hazırlatıyor ve binanın projeye uygun yapılması sağlanıyor.

Ancak ilimiz Kırşehir’de yapı denetim firmalarının sürekli kapatılması, ülkemizdeki denetimli denetimsizlik anlayışını bir kez daha tartışma konusu olarak gündeme taşırken, denetimsiz yapı denetim firmalarının kapatılması da çözüm olmuyor, çünkü kapatılan firma hemen yeni bir adla ne kadar doğru bir şekilde yerine getirdiği tartışmalı olarak hizmetine devam ediyor.

Yapı denetim firmalarını denetleyen Kırşehir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, yapı denetim firmalarının kanunlara uygun hareket etmediğini tespit ederken, halkın can güvenliğinin emanet edildiği bazı yapı denetim firmalarının inşaatları denetlemek, sağlamlığını kontrol etmek, projeye uygun olup olmadığına bakmak yerine inşaatlara dahi uğramadan uygundur raporu verdiği öğrenildi.

İlimiz Kırşehir’de şu anda 5 yapı denetim firması faaliyet gösterirken, kamuoyunun da bildiği gibi bu firmalardan özellikle biri sürekli kapatılırken, aynı adreste hemen farklı bir isimle yapı denetim firması kurarak çalışmalarını sürdürmesi de ülkemizde can güvenliğinin ne kadar ucuz olduğunu bir kez daha ortaya koyuyor.

Kırşehir kamuoyu, “Farklı isimle aynı zihniyetle açılan bir firmanın ne kadar güvenli olduğunun yanı sıra buna izin veren sistemin tartışılması gerekir.

Ülkemizde maalesef insan hayatı her alanda hiçe sayılıyor.

Kar etme her zaman insan hayatından daha ön planda tutuluyor.

4 ay önce yaşanan maden faciasının ardından geçtiğimiz hafta yaşadığımız Ermenek’teki kaza da insan hayatının ne kadar ucuz olduğunu bir göstergesi olarak karşımızda dururken, kanunlara göre denetlenen ve alnının akıyla denetimlerden çıkamayan yapı denetim firmalarının yeni bir adla sözde hizmetine devam etmesine nasıl izin veriliyor? Evet, seçilmiş ve atanmışların söylemlerinde sürekli dillendirildiği sosyal hukuk devleti olduğumuz ne kadar doğru? Hukuk devletiyiz ve kanunlara göre işlem yapıyoruz, ama yürürlüğe konulan kanunların ne kadar uygulandığını ve ne kadar geçerliliği olduğunu görüyoruz? Uygun denetim yapmayan kurumları kapatan devlet nasıl oluyor da, aynı mantalitede olan ve hiçbir düzenli iş yapmayan firmaya yeniden farklı bir isimle de olsa insan hayatını hiçe sayan anlayışla hizmet etme imkanını tanıyor? Yetkililerin kapattığı firmaların bir daha açılmaması için gerekli düzenlemeleri yapmasını bekliyoruz” şeklinde görüş bildirirken, önümüzdeki günlerde ilimiz Kırşehir’de kapatılacak olan yapı denetim firmasının neden kapatıldığını ve hangi adla yeniden nasıl faaliyete geçtiğini kamuoyuyla paylaşacağımızı da duyuruyoruz.

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN