Kırşehir’de mesleki eğitim ve beceri geliştirme işbirliği protokolü imzalandı.

6 Eylül 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
964 defa okundu.
Kırşehir’de mesleki eğitim ve beceri geliştirme işbirliği protokolü imzalandı.

Kırşehir’de mesleki eğitim ve beceri geliştirme işbirliği protokolü imzalandı.

Kırşehir TSO ile İŞKUR Arasında Protokol

Kırşehir Çalışma Ve İş Kurumu İl Müdürü Metin Ülgen Kaya ,Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Ticaret Borsası Başkanı Neşet Yavuz, Mesleki Eğitim Ve Beceri Geliştirme İşbirliği Protokolü’nün (Megip) Hayata Geçmesi hususunda ortak basın açıklamasında bulundu.

“MESLEKİ EĞİTİM VE BECERİ GELİŞTİRME İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ’NÜN (MEGİP) HAYATA GEÇMESİYLE İŞVERENLERE BÜYÜK DESTEK SAĞLANACAK”

İŞKUR Genel Müdürlüğü ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği arasında imzalanan Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Protokolü gereğince; ilimiz düzeyinde çalışmalarımızı başlatmış bulunmaktayız.

Protokolün amacı, işgücü piyasasının talep ettiği niteliklerde işgücünün yetiştirilmesi için kamu-özel sektör işbirliğinde mesleki eğitimlerin düzenlenmesine yönelik çalışmalar yapmaktır. Kırşehir Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası ile Kırşehir Ticaret Borsası, ortaklaşa oluşturdukları İl Çalışma Grubu vasıtasıyla işgücü taleplerini alarak işverenlerimize gerekli desteği sunacaktır. Mesleki Eğitim Kurslarımızın başvuruları Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası tarafından alınarak ilgili mercilere iletilecek ve kurslarımız hayata geçirilecektir.

İşverenler çalışan sayılarının yüzde ellisine kadar kontenjan talebinde bulunabilecektir. Bir meslekte en az beş kişilik talep olması halinde değerlendirme yapılabilecektir. Mesleki eğitimler günlük en az beş en fazla sekiz ve haftada altı günü geçmemek üzere, haftalık en az otuz en fazla kırk beş saat düzenlenecektir ve 160 fiili günü geçmeyecektir. Katılımcılara Kırşehir Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından günlük 61,65 TL olmak üzere aylık 1603 TL Asgari Ücret üzerinden ödeme yapılacak ve Genel Sağlık Sigortaları yatırılacaktır.

Hükümetimizin başlatmış olduğu ve Milli İstihdam Seferberliği doğrultusunda hayata geçirilen bu Protokol ile İşverenlerimizin ihtiyaç duyduğu yetişmiş eleman sıkıntısı giderilmiş olacaktır. Mesleki Eğitim Kurslarına katılan kursiyerlerin ücretleri Kırşehir Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından karşılanacağı için İşverenlerimize de maddi teşvik sağlanacaktır. (40 Arena Haber Merkezi)

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN