“Kırşehir’de kültür varlıklarının korunmasında eksiklikler var”

29 Eylül 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
256 defa okundu.
“Kırşehir’de kültür varlıklarının korunmasında eksiklikler var”

OSMANLILAR DÖNEMİ HÜKÜMET KONAĞI (ENDERHAN ÖZ/KIRŞEHİR-İHA)

Kırşehir Kent Konseyi Kültür ve Sanat Çalışma Grubu Başkanı Mehmet Göktürk, eski dönemlerden beri Kırşehir’de kültür varlıklarının korunmasında büyük eksikler ve yanlışların yaşandığını söyledi.
Osmanlı döneminde Kırşehir’de az bina ve eser yapıldığına dair öne sürülen eleştirilere açıklık getiren Göktürk, “Osmanlı döneminde Kırşehir sancak merkezi konumundadır. Bütün bir Osmanlı dönemi boyunca pek çok kamu binası Kırşehir’de inşa edildiği bilinmektedir. Ancak 19. yüzyılın sonlarından itibaren kültür varlıkların gerçek anlamda korunamadı” dedi.

“1905 yılında Abdülhamit tarafından yapılan bina 1963 yılında yıkılmaya başlanıyor”
Kırşehir tarihi açısından önemli kamu binalarından bir tanesi olarak görülen ‘hükümet konağı’ binasının nasıl yıkıldığını anlatan Kent konseyi Kültür ve Sanat Çalışma Grubu Başkanı Arkeolog Mehmet Göktürk, “1963 yılında maili inhidam (yıkılmaya meyilli) kararı alınarak dönemin yöneticileri tarafından 3 katlı olan hükümet konağının üst katı yıkılarak ortadan kaldırılmıştır. 1992 yılında ise yerine okul binası yapılması amacı ile mevcutta bulunan hükümet konağının iki katı da ortadan kaldırılmıştır” ifadelerini kullandı.

“19. yüzyılın sonlarından itibaren Osmanlı ve Selçuklu eserlerinin büyük bölümü silindi”
Kırşehir’de Osmanlılar dönemine ait eserlerin 19. Yüzyıl sonları itibari ile yıkılmaya başladığını anlatan Göktürk, “Yeni binaların inşası ve taşların kullanılması üzere ata yadigarı olan pek çok eserin yanında Orta Asya çadır sanatından esinlenmiş, 2 türbe ve melikgazi medresesi ile pek çok Osmanlı eseri camiinin adını sayabiliriz. Bu eserler zamanla ortadan kaldırıldı. Yenice Mahallesi üzerinde bulunan Lale Camiide o dönemde yıktırılmak üzere iken halktan kişilerin müdahalesi ile bu günlere gelmiştir. Osmanlılar da ata yadigarı fikri mevcuttur. Kendi kültürümüzün yanında İslamiyet öncesi yapıların dahi korundukları görülür. Müzecilik ve kültür varlıklarının korunması fikri Osmanlıların son dönemlerinde başlamıştır. Böyle olmasına rağmen kültür varlıklarını koruma alanında yeterli olduğu söylenemez. Kırşehir, Cumhuriyet Tarihi ile birlikte yeniden bir imar dönemi yaşıyor. Cumhuriyet döneminde Kırşehir’de anıtlar ve kültür varlıklarının önemli bir bölümü elden çıkmıştır. Pek çok medrese ve cami günümüze gelememiştir. Hükümet konağı örneğinde olduğu gibi konağın üst katının yıkılması ile kalınmamış 1992 yılında ata yadigarı konak ortadan kaldırılmıştır. Kültürel varlıkların yok olması sonrasında geçmişe duyulan özlemle eski binaların ve kültürün devamlılığını arıyoruz. Binalar yenilense de kültürel devamlılık sağlanamıyor” şeklinde konuştu.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN