Kırşehir’de “Kış Ekmeği” Hazırlığı

8 Ekim 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
Kırşehir’de “Kış Ekmeği” Hazırlığı

Kırşehir’de “Kış Ekmeği” Hazırlığı

Anadolu’nun yüzyıllara dayanan geleneklerinden “kış ekmeği” hazırlığında her gün farklı bir komşunun evinde bir araya gelen Kırşehirli kadınlar, hem yardımlaşmayı sürdürüyor hem de ailelerin kış boyunca tüketeceği kadar ekmek yapıyorlar.

“YUFKA GİBİSİ VAR MI?

Kırşehir Merkez’de kış ayları için bir yandan turşu, salça, tarhana, kurutmalık biber ve erişte hazırlayan kadınlar, bir yandan yardımlaşarak “kış ekmeği” pişiriyor.

“BÜYÜKANNELERİMİZ DE KIŞ EKMEĞİ YAPIYORDU”        

İlçede komşuları ile kış için yufka hazırlayan Kırşehirli kadınlardan Zeynep Balcı, gazetemiz muhabirine yaptığı özel açıklamada şunları kaydetti; “Her sene havalar çok soğumadan kışlık ekmek hazırlıklarımızı bitirmeye çalışırız. Büyüklerden ne öğrendiysek geleneği sürdürerek devam ediyoruz.

Biz annelerimizden öğrendik, onlar da annelerinden öğrenmiş. Ninelerimiz de kış ekmeği yapıyordu. Kış ekmeği hazırlığının komşular ve akrabalar arasında yardımlaşmayı artırdığının altını çizen Balcı, kışın hava şartlarının çok kötü olduğu günlerde fırınların ekmek çıkaramadığını, o günlerde kış ekmeğinin önem kazandığını belirtti.

Yaptıkları ekmeğin fırında yapılan ekmeğe göre daha lezzetli olduğuna dikkati çeken Balcı, “Normal ekmeklik undan hamurumuzu yoğurup, yufkalarımızı hazırlıyoruz. Ocakta pişirdikten sonra bir süre soğutuyoruz ve üst üste koyuyoruz. Varsa evin kilerinde veya soğuk bir bölgesinde bekleyen bu ekmekleri kışın ıslatarak yumuşatır ve yeni yapılmış gibi taze taze yeriz.”

“GENÇ NESİL, KIŞ HAZIRLIKLARI KONUSUNDA HEVESLİ DEĞİL”

Balcı, kış hazırlığı yapanların genellikle bunu maddi nedenlerden ziyade bir alışkanlık olarak devam ettirdiğini, ayrıca kışın da sağlıklı yiyecekler yeme ihtiyacının bunu gerekli kıldığını aktardı. Her şey horman her şey katkı maddesi olunca bizde organik ve sağlıklı yiyeceklere yöneliyoruz. Yaş geçtikçe bu konulara daha da dikkat eder hale geliyoruz.

Genç yeni neslin bu tür hazırlıklar yapmak yerine hazır gıdaya yöneldiğine işaret eden Balcı, “Yeni nesil, kış hazırlıkları konusunda hevesli değil. Bizlerden sonra bu kış hazırlıkları devam etmeyecek gibi gözüküyor.” (Haber: Didem CEYLAN)

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com