Kırşehir’de ilk defa kalp pili takıldı

2 Aralık 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
437 defa okundu.

2Tıp Fakültesi Öğretim üyelerimiz bir ilke imza atarak kalp pili taktı
Ahi Evran Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyelerimiz Yrd. Doç. Dr. Gökay Nar ve Yrd. Doç. Dr. Atilla İçli tarafından Kırşehir’de ilk kez bir hastaya Ritm Düzeltici Kalp Pili (ICD) başarıyla takıldı.
Toplumda hayat kurtarıcı cihaz olarak da bilinen bu piller (ICD), ani ve ölümcül olabilecek ritim bozukluklarını saptama ve saptanan ritim bozukluğuna göre şok veya düzeltici uyarı vererek ritim bozukluğunu düzeltme yeteneğine sahiptir.
Günümüzde ilaçlar ile tedavisi olmayan ölümcül ritim bozuklukları bu cihazlar sayesinde tedavi edilmektedir.
Ahi Evran Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Gökay Nar, “Günümüzde ne yazık ki kalp yetmezliği hastalarının çoğunu ölümcül ritim bozuklukları nedeni ile kaybetmekteyiz.
Yaptığımız bu operasyonda hastamızın sol göğsündeki köprücük kemiğinin altındaki bölgeye küçük bir kesi yaparak kas dokusunun içerisine kalp pilini yerleştirdik.
Daha sonra ise kalple pilin bağlantısını başarıyla sağladık.
Şu an için pil sorunsuz olarak çalışmakta olup hastamızın sağlığı gayet iyi durumdadır.” diye ifade etti.
Şu an için bu pillerin (ICD) ülkemizde sadece büyük eğitim ve araştırma hastanelerinde ve üniversite hastanelerinde takıldığını belirten Yrd. Doç. Dr. Gökay Nar, “Ahi Evran Üniversitesi Kardiyoloji Anabilim Dalı olarak taktığımız bu cihaz ile Kırşehir halkına hizmet etmenin gururu içindeyiz.
Bizlere verdikleri desteklerden ötürü üniversitemize ve hastane yönetimimize çok teşekkür ederiz.” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN