KIRŞEHİR’DE HACI YAKINLARI ENDİŞELİ

12 Eylül 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
450 defa okundu.
KIRŞEHİR’DE HACI YAKINLARI ENDİŞELİ

5WNqz_1441986844_7223

Kırşehir’den Hacca giden Hacıların yakınları 11 Eylül 2015 Cuma günü Kabe’de meydana gelen kaza sonrasında korkulu bekleyişte. Yakınlarıyla konuşanlar rahat bir nefes almışken, henüz yakınlarıyla konuşamayanların tedirgin bekleyişleri sürüyor.

 

Geçtiğimiz cuma günü Suudi Arabistan’ın Mekke kentinde etkili olan fırtına sırasında Kabe’de yıldırım düşmesi sonucu bir vinç tavaf yapan Hacıların üzerine devrildi. Vincin devrilmesiyle 100’ün üzerinde kişi hayatını kaybetti. İlk belirlemelerin ardındanSivil Savunma Birimi’nden yapılan açıklamada 87 kişinin öldüğü, 184 kişinin de yaralandığı duyurulmuştu. Ancak geçen her saatte ölenlerin ve yaralananların sayısı arttı. Son belirlemelerde toplam 107 Hacı’nın öldüğü 238’inin de yaralandığı duyuruldu.

Hayatını kaybedenlerin arasında İstanbul ve Trabzon nüfusuna kayıtlı iki Türk vatandaşı da yer alıyor. 238 Hacı’nın yaralı olduğu kazada 19 Türk Hacı’nın yaralı kurtulduğu öğrenildi.

Kırşehir’de hacı yakınları endişeli

Kırşehir’de yakınlarını Hacca yollayan pek çok vatandaş endişeli bekleyiş sürüyor. Pek çok kişi yakınlarıyla konuştuğunu durumlarının iyi olduğunu söylerken, bazı vatandaşlar da henüz yakınlarından bir haber alamadıklarını ve diken üstünde haber beklediklerini ifade etti. Hacı yakınları olayları TV ekranlarından takip ettiklerini de sözlerine ekledi.
Olayın ardından Mekke Bölgesi Emiri Halid el-Feysal’ın, vinç kazasını araştırmak için bir komisyon kurulması ve sonucunun acilen yetkili mercilere sunulması talimatı verdiği öğrenildi.

Kabe’de meydana gelen kazayla ilgili ulusal basına konuşan kazazede hacılar; “Rüzgardan sonra vinç devrildi. Yıldırım düştü büyük ihtimalle. Safa ve Merve’den tavaf alanlarına doğru geldi. Tavaf alanı kıpkırmızı olmuştu, çok ciddi sıkıntılar vardı. İlk önce deprem oluyor zannettik. Önce kum fırtınası başladı, ardından yağmur geldi. Sonra da bu facia oldu işte. Hafif yararlılar yakınlarının ve diğer yaralıların yanında yardım etmeye çalıştı.” dedi.

Hayatını kaybeden Türk hacı adaylarının isimleri şöyle;

İstanbul -Abdülkadir Gökmen

Trabzon- Erol Karaağaçli

Yaralanan Türk hacı adaylarının isimleri;

Mehmet Aslantaş, Mehmet Ali Ünal, Nurettin Günaydın, İsa Saraç, Feride Karaağaçlı, Hasan Yoldaş, Cennet Kavaç, Mehmet Türkmen, Safiye Yıldız, Habip Barlalı, Yusuf Emsal, Refiye Üret, Abdullah Öresin, Abdulgazi Savaş, Zeki Erdem, Mustafa Boz.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN