KIRŞEHİR’DE DÜĞÜN KONVOYLARINA AYAR GELMELİ

18 Ağustos 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
476 defa okundu.
KIRŞEHİR’DE DÜĞÜN KONVOYLARINA AYAR GELMELİ

dugun_konvoyu_gelenegi_h8820

Kırşehir’de vatandaş düğün konvoylarından şikayetçi;”Dar olan yollarda düğün konvoylarının kalabalıklığını çekip gürültüsünü işitmek istemiyoruz.”

Abdal geleneğinin yansıtıldığı orkestralar aşırı gürültüden dolayı yasaklanırken, düğün konvoylarının şehrin işlek caddelerinde yayaları ve sürücüleri rahatsız edip trafiği tehlikeye sokarak, korna sesleriyle cadde cadde ilerlemeleri neden yasaklanmıyor. Zira bugünlerde yaşanan olaylardan ötürü pek çok vatandaş gazetemize gelerek düğün konvoylarına ayar çekilmesini istedi.

Terme Caddesi’nde ikamet eden vatandaşlar ve cadde esnafı düğün konvoylarından yana dert yandı. Konvoy geçerken tesadüfen konvoya katılmak zorunda kalan Güneykent yolcuları gazetemiz muhabirine içini döktü. Yolcular geçtiğimiz hafta bir sünnet düğünü konvoyunun Lise Caddesi istikametinden gelerek Hızırağa Mahallesi istikametine doğru seyrettiğini söyledi. Konvoydaki sürücülerin yol boyu korna seslerini susturmadıkları şikayetinde bulunan vatandaşlar;” Bu nasıl iştir ya, yol boyu korna sesleri susmaz mı? İnsanların hastası var, zaten trafik kalabalık bir de üstüne düğün konvoyu çilesini çekiyoruz. Dar olan yolda yayalar ayrı perişan, sürücüler ayrı perişan oldu. Konvoy kornayı susturmamakla birlikte çok ağır hareket etti. Sanki ülke kurtarıyorlarmış gibi bir havada sürücüleri perişan etti. Terme Caddesi yolu yaklaşık 15 dakika boyunca trafik sıkışıklığı yaşadı. Dolmuşta olduğumuz için mecburi olarak konvoya dahil olmak zorunda kaldık. Belediye önünden üniversite önüne kadar 15 dakikada ancak geldik. Çevik kuvveti geçtiğimizde trafik ışıklarına yaklaşınca arkadan ambulans geldi, konvoy ambulansa 5 dakikada ancak yol açtı. Kırşehir Valiliği geçtiğimiz günlerde Abdal geleneği olan orkestraları aşırı gürültü nedeniyle yasaklamıştı. Abdal geleneğini yansıtan orkestra çalgısı nasıl yasaklandıysa konvoyların da yasaklanmasını istiyoruz. Üstelik konvoylar orkestradan daha rahatsız edici. En azından ambulansın yolunu kapatmıyorlar. Düğün alanında çalıp düğün alanında söylüyorlar. Biz Kırşehir Valiliğinden düğün konvoylarını kaldırmasını rica ediyoruz” dedi.

 

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN