KIRŞEHİR’DE DE VAR MI?

6 Ekim 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
532 defa okundu.
KIRŞEHİR’DE DE VAR MI?

18113437_sam_1602

Okul müdürlerini somut bilgi ve belgeye dayanmadan, sözlü mülakatla 75’in altında puanlar vererek görevden aldığı iddia edilen Milli Eğitim müdürlerine yönelik soruşturmada ikinci safha başladı.

 

Okul müdürlerini somut bilgi ve belgeye dayanmadan, sözlü mülakatla 75’in altında puanlar vererek görevden aldığı iddia edilen Milli Eğitim müdürlerine yönelik soruşturmanın, ikinci değerlendirme safhasına geçildi.

MEB müfettişleri tarafından geçen aylarda ifadesine başvurulan 37 bürokrattan sonra şimdi de 40 ilçe Milli Eğitim Müdürü ve yardımcılarının soruşturmasına başlandı. İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde başlayan soruşturma kapsamında, hukuksuz işlem yapanların yargılanmasının da önü açılacak. Müfettişler, ilk değerlendirme sonucunda üç ilçe Milli Eğitim Müdürü ve üç şube müdürünün, Okul müdürlerini hukuksuz yere görevden aldıklarını tespit ederek yargı yolunu açmıştı.

Kaymakamların da mülki idari amir olarak suç işlediğini iddia eden

Milli Eğitim Bakanlığı’nın, yönetici değerlendirme kılavuzu kapsamında geçen yıl 8 bin 400 okul müdürünü görevden alması üzerine okul müdürlerinin Danıştay’da açtığı davalar lehlerine sonuçlanmıştı. Buna rağmen MEB yetkilileri, okul müdürlerini görevden almıştı. Bu hukuksuzluğa tepki gösteren İzmir’deki 500’e yakın okul müdüründen 89’unun şikayet dilekçesini, müfettişler yerinde inceledi. Aralarında İzmir İl Milli Eğitim Müdürü ve yardımcısının da bulunduğu 37 yönetici soruşturmaya tâbi tutuldu. Soruşturma sonucunda hazırlanan raporda, üç ilçe Milli Eğitim müdürü ile üç şube müdürünün görevini kötüye kullandığı belirtilerek, haklarında savcılığın soruşturma açma talebine olumlu cevap verilmesi istendi. Rapor, İzmir Valisi Mustafa Toprak’ın imzasıyla yürürlüğe girdi.

MEB müfettişlerinin ikinci değerlendirme soruşturmasını yorumlayan Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Demir, birinci değerlendirme raporuna rağmen hukuksuz uygulamanın devam ettirildiğini söyledi. 37 yöneticinin ardından şimdi de 40 yöneticinin yeniden soruşturma geçirdiğini aktaran Demir, yaklaşık bir yıllık süreçte 70’e yakın okul müdürünün, ikinci değerlendirmede 75 ve üzeri puan alarak göreve başladığını kaydetti.

Kırşehir’de de geçtiğimiz yıllarda görevlerinden alınan okul müdürlerinin soruşturma kapsamında yer alıp almadıkları merak konusu.

 

Anahtar Kelime:
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN