KIRŞEHİR’DE BU SENE BALIK BOL

18 Kasım 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
494 defa okundu.
KIRŞEHİR’DE BU SENE BALIK BOL

090402260915Kırşehir’de balıkçılık mesleğiyle uğraşanları bu yıl yüzleri güldü

 

Kırşehir’de balıkçıların yüzü bu sene güldü.Kilosunu 4 tl’den alan vatandaşlar balığa büyük ilgi gösteriyorlar. Balığın bolluğu ve vatandaşların balığa düşkün olması sebebiyle balıkların bayatlamadan bittiği belirtiliyor.Balıkçılar balık hakkında yaptıkları açıklamalarda: Kırşehirliler balığı her türlüsüne düşkünle şuan en çoksatış yaptığımız balık türü hamsi oluyor. Kilosunu 4 liradan verdiğimizi duyan vatandaşlar balığa koşuyorlar. Balıklar çoğu zaman bayatlamadan tezgahlarda bitiyor. Satışlarımız gayet iyi. Vatandaşları özellikle bir konu hakkında uyarmak istiyoruz. Bazı balıkçılar he ucuza veriyor hem bayat balık satıyorlar. İnsanların hayatıyla oynayan insanlarda oluyor. Bunlara dikkat etmek gerekiyor.”ifadelerini kullandılar.Vatandaşlar balığa olan ilgilerini:” Balığı Kırşehirliler olarak çok seviyoruz. Her fırsatta balık tüketmeye gayret gösteriyoruz. şuan fiyatlarda iyi. O yüzden alıyoruz sürekli.Ayrıca balık tam bir b 12 kaynağı. o yüzden tüketmeyi ihmal etmiyoruz.” şeklinde dile getirdiler.

Taze Balık Ve Bayat Balığın Arasındaki Fark Nasıl Anlaşılır?

Taze balığın görünüşü son derece canlı olur. Taze balık ile bayat balığı aşağıdaki farklılıkları ile anlıyabiliriz.
1. Taze balığın gözleri parlak ve dışa bombeli olur. Balık tazeliğini yitirmeye başlayınca gözleri buğulanmaya başlar ve daha sonra içeri çöker.

2. Taze balığın derisi gergin ve parlak olur. Pulsuz balıklarda bayatlamaya başladıkça derisinin parlaklığı azalır ve özellikle karın tarafında buruşmalar meydana gelir. Taze balığa parmakla dokununca meydana gelen çukurluk anında düzelir. Halbuki bayatlamış balıklarda bu iz kalır. Balığın parlaklığıyla yetinmemek gerekir. Çünkü tezgahtaki balıklara devamlı su serpildiği için parlak görünebilirler.

3. Taze balığı başından tutup kaldırınca kuyruğu aynen tepsideki gibi dimdik kalkar. Halbuki bayat balığı bu şekilde kaldırınca kuyruk kısmı aşağı doğru sarkar.

4. Taze balığın solungaçları canlı kırmızı olur. Balık bayatladıkça bu renk değişir. Ancak bazı balıkçıların solungaçları kırmızı mürekkep ile boyadklarını belirtmek lazım. Solungaçlardan aşağı doğru akan kırmızı sıvıyı çok kişi kan zannedersede aslında bu mürekkeptir. Böyle bir aldatmacaya başvuran tezgahtan kesinlikle balık alınmamalıdır.

5. Taze balık hemen hemen kokusuzdur. Bayatlamaya başlayınca asit kokusu yaymaya başlarlar.

6. Pullu balıkların pulları tazeyken vücuda sıkıca yapışıktır. Elimizi kafadan kuyruğa doğru sürtünce pulların gelmemesi gerekir.

 

 

BALIĞIN FAYDALARI NELERDİR?

 

 

• Balıkta başta fosfor olmak üzere, iyot, demir ve kalsiyum gibi madensel tuzlar ve A, D ve B on iki vitaminleri bulunur. Bu özellikleriyle balık:

• Bedene güç ve enerji verir,

• Zihin yorgunluğunu giderir,

• Yapısındaki demir sayesinde kan yapar,

• Balıktaki kalsiyum kemiklerin büyümesini sağlar ve özellikle çocukluk çağlarında gelişmeyi kolaylaştırır,

• Çok gerekli madensel tuzlardan biri olan iyot, vitaminlerin ve diğer madensel tuzların özümlenmesini sağlar.

Erkeğin Cinsel Gücünü Arttırır, Kadını Güzelleştirir:

Balıkta bol miktarda fosfor bulunur. Fosfor erkeğin cinsel gücünü arttırır, Çin nüfusunun bir milyarı aşmasının nedenlerinden biri de Çinlilerin balığa düşkün olmalarıdır. Fosfor, öte yandan, kadın cildini de güzelleştirir. Fosforla beslenen kadın aşk elektriği yayar. Bilimsel incelemelere göre, kadının bedeninde erkeği çeken büyüleyen bir aşk ışığı yayılır. Pervane ateşin yöresinde nasıl dönerse erkek de bu ışığın cazibesine kapılır. Fen, kadın bedeninden yayılan aşk elektriğini ve ışığını inceleyip özel feir fotoğraf camına geçirmiş ve ona (N) ya da Charpantier ışığı adını vermiştir. Fosforla beslenen kadınlar daha çok aşk elektriği yayarlar. Balıkta bulunan D vitamini ayrıca kadına döl bereketi sağlar ve onun doğum gücünü arttınr.

Balık Gözün Cilasıdır:

Balık etinde bulunan A vitamini gözlere kuvvet verir. Çok balık yiyenler yaşlılıklarında bile görme rahatsızlığı çekmezler.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN