Kırşehir’de bayram namazı: 05.57’de

4 Haziran 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
17 defa okundu.

Kırşehir’de bayram namazı: 05.57’de

Oruçlar tutuldu, iftarlar yapıldı, sıra bugün başlayacak olan üç günlük Ramazan Bayramı’nı kutlamaya geldi. Kırşehir’de bayram namazı 05.57’de, bugün kılınacak olan bayram namazı Ankara’da saat 06.01’de kılınacak.

Ramazan Bayramı bu yıl 04 Haziran günü kutlanacak ve üç gün sürecek. Kırşehir’de bayram namazı saat 05.57’de kılınacak.  Kırşehir’e bağlı Akpınar’da 05.57’de, Çiçekdağı’nda 05.55’te, Kaman’da 05.59’da, Mucur’da 05.57’de ve Akçakent’te ise 05.56’da bayram namazı kılınacak. Kırşehir Müftülüğü’nden yapılan açıklamada ise, Kırşehir ve ilçelerdeki tüm camilerin bayram namazına hazır hale getirildiği bildirildi.

BAYRAM NAMAZI NASIL KILINIR?

2 rekat olan Bayram namazına, Allahuekber “Niyet ettim Allah rızâsı için vâcib olan Kurban Bayramı namazını kılmaya. Uydum imama” denip niyet edilir. İmam, ellerini kulaklarına kaldırıp “Allâhuekber” diyerek tekbîr alıp ellerini göbek altında bağlar. Cemaat de aynısını yapar ve “Sübhaneke” duasını okunur. Ardından, imam ellerini kulaklarına kaldırıp “Allahu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır ki cemaat de aynısını tekrarlar. Sonrasında imam, ellerini kulaklarına kadar kaldırıp “Allâhu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de onu takip eder. Ardından imam, ellerini kulaklarına kadar kaldırıp “Allâhu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini göbek altında bağlar. Cemaat de aynı şeyi yapar ve imamın okuduğu sûre ile âyetleri dinler. Bu rekat imamla birlikte rükû ve secde edilirek bitirilir.İlk rekatın ardından 2. rek’âta kalkılıp eller göbek altında bağlanır. İmam, sûre ve âyetleri okur, cemaat dinler. Sonra, imam ellerini kulaklarına kaldırıp “Allahuekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de bunu tekrarlar. Ardından, imam ellerini kulaklarına kaldırıp “Allahu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Ardından imam ellerini kulaklarına kaldırıp “Allahuekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Sonra, imamla birlikte rükû ve secde edilerek namaz bitirilir. Sonra, imam minber’e çıkarak “Bayram hutbesi”ni okur. Hutbenin ardından dua edilir. Bayram namazının kılınışının akıllarda kalması için “İki salla bir bağla üç salla bir yat” şeklinde bir tekerleme de üretilmiştir. (HABER: Didem Ceylan)

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com